Samsung Electronics mówi „nie” opakowaniom z plastiku 
22 Feb 2019 13:44

Koncern Samsung Electronics zapowiedział ograniczenie liczby plastikowych opakowań, a w niedalekiej przyszłości całkowite zastąpienie ich przyjaznymi dla środowiska, zrównoważonymi materiałami. Od początku bieżącego roku firma rozpoczęła pakowanie swych produktów i akcesoriów – od telefonów komórkowych i tabletów po urządzenia AGD – w pojemniki z papieru oraz biopochodnych plastików pochodzących z recyklingu. 

W celu przeprowadzenia tak daleko idących zmian w Samsungu została powołana specjalna grupa zadaniowa, w której skład wchodzą eksperci z zakresu wzornictwa i rozwoju, zakupów, marketingu oraz kontroli jakości. Jej zadaniem będzie opracowanie nowych, innowacyjnych, a jednocześnie ekologicznych opakowań. 

Samsung zapowiedział, że w pierwszej kolejności zastąpi masą papierniczą tworzywa obecnie wykorzystywane do produkcji tacek do opakowań telefonów komórkowych, tabletów oraz produktów do noszenia (np. smart-watchów), a torebki, w których umieszczane są akcesoria, materiałami ekologicznymi. Firma zmieni także wzornictwo ładowarek do telefonów, rezygnując z błyszczących wykończeń na rzecz matowych i rezygnując z plastikowych warstw ochronnych, co pozwoli ograniczyć ogólne zużycie plastiku. 

Worki z tworzyw sztucznych, wykorzystywane do zabezpieczania powierzchni wielkogabarytowych urządzeń AGD, jak telewizory, lodówki, klimatyzatory, pralki i inne sprzęty kuchenne, zostaną zastąpione takimi, w których skład wchodzą materiały pochodzące z recyklingu i biopochodne plastiki, wytwarzane np. ze skrobi czy trzciny cukrowej.

Jeśli chodzi o papier, do 2020 roku Samsung zamierza stosować do produkcji opakowań oraz instrukcji obsługi wyłącznie materiały włókninowe certyfikowane przez globalne organizacje ochrony środowiska takie jak Forest Stewardship Council, PEFC (Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) oraz SFI (Inicjatywa na rzecz Zrównoważonego Leśnictwa). 

Samsung Electronics robi krok w kierunku rozwiązania kwestii środowiskowych, z którymi borykają się społeczności, takich jak wyczerpywanie się surowców nieodnawialnych oraz plastikowe odpady – podkreślił Gyeong-bin Jeon, szef Globalnego Centrum Satysfakcji Klientów w firmie Samsung. – Zobowiązujemy się do recyklingu surowców oraz ograniczenia ilości zanieczyszczeń generowanych przez nasze produkty. Wdrożymy bardziej zrównoważone ekologicznie materiały, nawet jeśli będzie to oznaczało ponoszenie większych kosztów.

W ramach swojej polityki gospodarki obiegu zamkniętego firma Samsung Electronics opracowała średniookresowy plan wdrożeń, zakładający, że do przyszłego roku będzie wykorzystywała wyłącznie materiały opakowaniowe posiadające certyfikat zrównoważonych inicjatyw leśnych. Natomiast do roku 2030 Samsung chce wykorzystać 500 tys. ton plastiku z recyklingu i zebrać 7,5 mln ton wyrzuconych produktów (oba cele ilościowe liczone będą łącznie od roku 2009).

W Korei Południowej, skąd wywodzi się firma, Samsung ma własne Centrum Recyklingu. Zbiera urządzenia, których klienci chcą się pozbyć i odzyskuje z nich plastik, miedź, żelazo oraz aluminium. W 2017 roku trafiło tam prawie 357 tysięcy używanych produktów, w tym lodówek, zmywarek i klimatyzatorów. Odzyskano z nich ok. 16 tysięcy ton metali i ponad 7 tysięcy ton plastiku.

Na podstawie materiałów firmy Samsung opracował TK