Sappi stawia na tekturę falistą
31 Mar 2016 13:29
Koncern Sappi rozszerza swoją linię surowców do produkcji tektury falistej o topliner na warstwy płaskie i fluting na warstwy pofalowane oraz tworzy nową grupę produktową Containerboard (Tektura Falista). Menedżer Bernd Gelder, odpowiedzialny w Mondi za sprawy związane z tekturą falistą, będzie kierował jej rozwojem.
Obecnie w skład grupy produktowej wchodzą papiery na warstwy pofalowane i na warstwy płaskie. Jasnobiały topliner Fusion jest podstawowym produktem przeznaczonym na warstwy płaskie, ale do tego celu można wykorzystać również karton Algro Design oraz nową tekturę do produkcji pudełek składanych atelier. W ofercie Sappi są one dostępne w gramaturach od 90 do 400 g/m2. W Europie Sappi oferuje obecnie również papier na warstwy pofalowane pod nazwą Ultraflute o gramaturze od 125 do 165 g/m2, produkowany w Republice Południowej Afryki na globalne rynki.
Dzięki nowej grupie produktowej chciałbym uczynić z Sappi atrakcyjnego, długoterminowego i innowacyjnego partnera działającego w przemyśle tektury falistej – mówi Bernd Gelder. – Tendencja do korzystania z wysokojakościowych, ale jednocześnie przyjaznych dla środowiska rozwiązań opakowaniowych oferuje szanse rozwojowe dla producentów tych opakowań oraz ich klientów z grona właścicieli marek. Wspieramy ich w odkrywaniu tych możliwości i wyróżnianiu ich produktów na tle całej reszty dostępnej na rynku. Nasza oferta pomaga im odróżniać się wyglądem, oszczędzać klej i gramaturę, a także zwiększać efektywność procesów wykańczania po druku. Klienci korzystają również na dostępie do naszej niezawodnej obsługi.
Urodzony w Austrii Bernd Gelder studiował inżynierię mechaniczną i rozpoczął swoją karierę jako stażysta w firmie Brigl & Bergmeister produkującej papiery specjalistyczne, w której pracował przez wiele lat jako kierownik ds. produktów i sprzedaży. W 2010 r. przystąpił do Sappi jako kierownik ds. sprzedaży na Austrię, Szwajcarię, Czechy, Słowację, Węgry oraz kraje bałkańskie. Wcześniej pracował również w firmach EnBW Austria, Europapier oraz Mondi Coatings.
Efekty synergii dzięki tekturze falistej
Topliner Fusion odgrywa kluczową rolę na rynku tektury falistej. W porównaniu z innymi toplinerami dostępnymi na rynku zapewnia doskonałe wykończenie powierzchni. Gwarantuje również wyjątkową jasność kolorów, silnie wpływając na wyróżnianie się opakowania na półce. Wykorzystanie do produkcji toplinera bielonych włókien pierwotnych zapewnia mu ważne cechy w postaci dużej wytrzymałości i elastyczności, co pozwala na zmniejszenie gramatur bez poświęcania wytrzymałości materiału. Elastyczna struktura włókien zapobiega powstawaniu pęknięć na krawędziach. Dzięki funkcjonalnej powłoce na spodzie papieru absorpcja kleju utrzymuje się na stałym poziomie, co oznacza możliwość jego znaczącej redukcji. Efektem jest nie tylko zmniejszenie poziomu kosztów oraz skrócenie czasu schnięcia, ale również osiągnięcie doskonałej płaskości.
Ultraflute to nowy papier na warstwy pofalowane, który składa się przede wszystkim z włókien pierwotnych pozyskiwanych z masy półchemicznej, stanowiący najlepszy wybór do zastosowań wymagających doskonałych własności i wymagań poprocesowych. Wysoka wytrzymałość czyni z Ultraflute produkt nadający się przede wszystkim do zastosowań najwyższej jakości, także z uwagi na dużą odporność papieru na odkształcenia w warunkach wilgotności. Pozwala to znacząco zredukować jego masę w porównaniu z istniejącymi systemami tektury falistej, a także osiągnąć efekt synergii z papierem Fusion. Wykorzystując Fusion w roli toplinera oraz Ultraflute jako papier na warstwy pofalowane, możliwe jest ograniczenie masy tektury bez zmniejszania doskonałej wytrzymałości opakowania.
Rosnące zapotrzebowanie na Fusion
W odpowiedzi na rosnący popyt na topliner Fusion, Sappi rozpoczęła jego produkcję w swym drugim zakładzie w Ehingen (oprócz pierwotnie produkującej go fabryki Alfeld). Dzięki maszynie papierniczej o szerokości 5,6 m oraz nowoczesnemu wyposażeniu lakierującemu Ehingen posiada idealne techniczne możliwości w zakresie produkcji Fusion – wyjaśnia Rainer Lex, manager PQM (ds. zarządzania procesami, jakością i technologią) w Sappi Ehingen. – Dzięki inwestycjom, które tu przeprowadziliśmy, wzmacniamy nasz biznes papierów specjalnych, a tym samym fabrykę Ehingen.
Dzięki przeniesieniu produkcji papierów specjalistycznych do innych europejskich lokalizacji Sappi rozbudowuje swoją dotychczasową strategię. Po zamianie fabryki Alfeld w centrum kompetencji w zakresie papierów specjalistycznych i tektury oraz po zwiększeniu produkcji powlekanych kartonów celulozowych (FBB) w Maastricht, Ehingen stał się obecnie trzecim europejskim zakładem produkcyjnym Sappi w zakresie papierów specjalistycznych oraz tektury.
Dotychczas Ehingen produkował jedynie wysokiej jakości papiery graficzne matowe i silk powlekane jedno-, dwu- lub trzykrotnie. W związku z rozpoczęciem produkcji Fusion w Ehingen oraz związanym z tym dalszym rozwojem jakości firma zaczęła oferować swoje produkty w nieznacznie zmienionych gramaturach. Topliner Fusion, sprzedawany dotychczas w gramaturach 130 i 140 g/m2, jest teraz dostępny w gramaturze 135 g/m2, a także – po raz pierwszy – 110 g/m2. Zapewnia to firmom zajmującym się obróbką tektury falistej jeszcze więcej opcji i możliwości kreatywnego wykorzystania surowca.
Prognoza: biznes tektury falistej będzie się rozwijał
Sappi nie ustaje w rozwijaniu nowych produktów z grupy Containerboard. Jednym z aspektów tego rozwoju jest zakres możliwych do wykorzystania procesów drukowania. Biorąc pod uwagę prognozowany dalszy wzrost znaczenia druku cyfrowego w najbliższych lata, Sappi kontynuuje bliską współpracę z wyselekcjonowanymi producentami cyfrowych maszyn drukujących i osiąga dobre rezultaty z wykorzystaniem Fusion w szerokim zakresie aplikacji.
Jeszcze jedną nowością Sappi jest rozwiązanie barierowe dla tektury falistej: liner Leine Guard został wyposażony w specjalną warstwę chroniącą go przed przenikaniem olejów mineralnych (MOB). Produkt przeszedł już udane testy.
Na podstawie informacji Sappi przetłumaczył i opracował TK