Simec Group: innowacyjność i odpowiedzialność
20 Sep 2022 14:28

Włoska Simec Group jest znana na arenie międzynarodowej jako firma silnie zorientowana na innowacje, posiadająca szerokie doświadczenie w różnych obszarach zastosowań, w których wykorzystywane są wałki grawerowane i specjalistyczne. Strategia firmy zawsze koncentrowała się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla wielu obsługiwanych przez nią sektorów przemysłowych.

Simec historycznie...

Grupa Simec powstała w 1960 roku, kiedy to Renato Della Torre założył Diamante, firmę działającą w sektorze galwanicznym dla przemysłu tekstylnego, który rozkwitł na obszarze pomiędzy włoskimi Alto Milanese i Varese. Inwestycje w zaawansowane technologicznie urządzenia oraz maszyny do mechanicznego grawerowania skłoniły firmę do zróżnicowania swojej oferty: tak powstała SIMEC – Società Incisioni MECcaniche.
W połowie lat 70. XX w. firma zmieniła swój główny profil działalności i skoncentrowała się na produkcji oraz mechanicznym grawerowaniu wałków fleksograficznych; w ten sposób zaczęła obsługiwać silnie rozwijający się sektor opakowaniowy. W tym samym czasie spółka rozpoczęła działalność w sektorze wytłaczania (zwłaszcza) artykułów higienicznych, który gwałtownie rozwinął się w latach 80. ubiegłego wieku.

Był rok 1987, kiedy do firmy trafiło drugie pokolenie rodziny Della Torre. Wraz z nim wprowadzono produkcję ceramicznych wałków rastrowych grawerowanych laserowo, a Grupa Simec stała się prawdziwym pionierem w tej branży. Sukces wygenerowany przez nową technologię doprowadził do otwarcia fabryki w Montefino, początkowo w pełni przeznaczonej do tego procesu.

... i współcześnie

I tak oto Simec Group od ponad 60 lat projektuje, wytwarza i graweruje wałki i tuleje przeznaczone dla niezliczonej liczby zastosowań. Firma posiada dwie fabryki – w Olgiate Olona (Lombardia) oraz Montefino (Abruzja) o powierzchni ponad 26 tys. m2, zatrudnia przeszło 100 pracowników i wykorzystuje 14 zespołów laserowych do grawerowania wałków ceramicznych. 

Główna siedziba firmy mieści się w Olgiate Olona, w gospodarczym sercu Lombardii. To tutaj znajdują się siedziba kierownictwa firmy, jej dział badawczo-rozwojowy, centrum dystrybucji oraz biuro innowacji, w którym rodzą się pomysły na nowe rozwiązania. Produkcja odbywa się w czterech oddzielnych budynkach o łącznej powierzchni 12 tys. m2, posiadających bogate zaplecze cyfrowe i zorganizowanych zgodnie z ideą LEAN. Tu odbywa się produkcja wałków DELTOR i wałków tłoczących o masie do 25 ton.

Drugi z zakładów został założony w 1990 roku w Montefino; na terenie o powierzchni 40 tys. m2 stanęły 4 budynki, w których odbywa się produkcja ceramicznych wałków grawerowanych laserowo, wałków tłoczących, a także wałków rastrowych i tulei. Teren przemysłowy w Montefino jest w dużej mierze zasilany energią słoneczną.

Wałki i tuleje produkowane przez Simec Group są wykorzystywane w wielu sektorach produkcyjnych. Wśród nich na czoło wybijają się: druk na tekturze falistej, laminacja tektury falistej, produkcja opakowań giętkich i etykiet, produkcja artykułów higienicznych, chusteczek składanych, powlekanie i laminowanie, produkcja worków i toreb, włóknin i wiele innych. 

Firma wytwarza obecnie cztery główne linie produktów w szerokim zakresie wielkości, typów grawerunku i zastosowań. Są to:

– Starlox – wałki i tuleje ceramiczne grawerowane laserowo

– Deltor – chromowane wałki grawerowane mechanicznie

– Emboss – wałki tłoczące

– Caboll – wałki rastrowe o specjalnych powłokach

Główny cel: innowacyjność

Dotychczasowe innowacje wprowadzane przez producentów wałków rastrowych ograniczały się głównie do tworzenia nowych konfiguracji i geometrii grawerowania, a ich celem była poprawa rozdzielczości przy zachowaniu stałej gęstości farby na wydruku oraz zmniejszenie częstotliwości mycia wałków.

Simec Group poszła dalej. Obserwując współczesną technologię wałków rastrowych i rozpatrując ich przyszłościowy potencjał, firma zwróciła uwagę na możliwość zastosowania odmiennego materiału bazowego, który może zagwarantować bardzo wysoką liniaturę, niezbędną twardość oraz zwartość konstrukcji, dzięki której farba nie utyka we wnętrzu komórek i – w efekcie – umożliwia zmniejszenie pojemności kałamarzyków oraz częstotliwości mycia aniloksów. 

Zdając sobie sprawę ze skali technologicznego wyzwania, przedsiębiorstwo rozpoczęło przed laty szeroko zakrojone badania nad nowymi materiałami i obecnie oferuje klientom specjalną strukturę do produkcji wałków 

rastrowych nowej generacji, oferowaną na rynku pod nazwą Caboll. Kryją się pod nią liczne warianty produktów, które mogą być stosowane jako zamiennik chromu galwanicznego, do anodowania wałków, jako powłoka antyadhezyjna lub – w niektórych zastosowaniach – nawet przy obróbce powierzchni, jak w przypadku Caboll Print.

Technologia stosowana przy produkcji wałków Caboll polega na nakładaniu zróżnicowanych powłok metalowych z rodziny węglików o różnym składzie, dopasowanych do końcowego zastosowania, oraz różnych technologii osadzania. 

Caboll Print została opracowana i jest obecnie intensywnie testowana w branży etykietowej dzięki współpracy z czołowym producentem maszyn drukujących, który natychmiast dostrzegł korzyści płynące ze stosowania technologii Caboll, takie jak zwiększona gęstość na zadrukowanej powierzchni oraz wysoka rozdzielczość punktu, nawet o 15% wyższa niż w przypadku wałków ceramicznych; większa stabilność w porównaniu z otwartymi strukturami kałamarzyków; znacząca redukcja liczby aniloksów w druku; wszechstronność pozwalająca stosować jeden zestaw wałków do drukowania farbami UV, wodnymi i solwentowymi lub do drukowania na różnych podłożach; uzyskiwanie lepszego krycia w porównaniu z wałkami ceramicznymi. 

Odpowiedzialność i zrównoważony rozwój

Firma przywiązuje dużą wagę do kwestii zrównoważonego rozwoju. Produkty Simec Group są wykonywane z najwyższej jakości surowców, dzięki czemu cechują je wydłużona żywotność i trwałość. Krótki i kontrolowany łańcuch dostaw, w połączeniu z oferowaniem rozwiązań szytych na miarę, umożli- wiają redukcję odpadów produkcyjnych.

Simec Group nie zapomina o odpowiedzialności społecznej. Inwestuje w młodych ludzi współpracując blisko z politechnikami i instytutami studiów podyplomowych i w ten sposób wspiera wyróżniających się studentów oraz pielęgnuje talenty. Firma pomaga również wielu lokalnym stowarzyszeniom sportowym.

Grupa Simec jest także zaangażowana w tworzenie systemu ekonomicznego zdolnego do generowania długotrwałego wzrostu, w którym surowce zużywane są wolniej niż są odnawiane. Jej wizja zrównoważonej gospodarki jest zbudowana na zasadach etycznych, innowacjach, inwestycjach i solidnych podstawach finansowych.

Opracowano na podstawie materiałów Simec Group

Simec Group od ponad 60 lat projektuje, wytwarza i graweruje wałki i tuleje przeznaczone dla niezliczonej liczby zastosowań.