Skuteczniejsze drukowanie i klejenie
22 Feb 2019 14:03

Działająca na terenie całej Europy grupa Schumacher Packaging to numer trzy na polskim rynku opakowań. Od 2016 roku Schumacher stosuje bezpośrednie nawilżanie powietrza w swoim niemieckim zakładzie w Sonneberg. Dodatkowe nawilżanie na poszczególnych etapach produkcyjnych zapewnia optymalne warunki dla produkcji wysokiej jakości opakowań.

Rodzinna firma Schumacher Packaging od 1948 roku produkuje papierowe opakowania z tektury falistej i litej. Ponad 3000 pracowników w 15 fabrykach rozlokowanych w 13 lokalizacjach na terenie całej Europy wytwarza na indywidualne zamówienia opakowania we wszelkich wymaganych rozmiarach oraz z najrozmaitszymi uszlachetnieniami. W Polsce działa aż pięć zakładów produkcyjnych: dwa we Wrocławiu, po jednym w Bydgoszczy i Grudziądzu, a dodatkowo od 2016 roku w Myszkowie działa również fabryka papieru. Asortyment produktów jest bardzo szeroki i obejmuje opakowania transportowe, składane kartony i różnego rodzaju ekspozytory. Bazując na papierze własnej produkcji możliwy jest skuteczny nadzór nad jakością materiału. Ponadto najnowocześniejsze maszyny poligraficzne i opakowaniowe zapewniają najwyższą jakość obróbki surowców.

Zakład w Sonneberg, ulokowany bezpośrednio przy granicy z Bawarią, zatrudnia w sumie 120 pracowników. Zajmuje się przede wszystkim produkcją kaszerowanych opakowań na zabawki i produkty spożywcze. 

Wilgotność powietrza optymalizuje procesy

Opakowania offsetowe, tak zwane kaszerowane, wymagają w trakcie obróbki materiału, w druku i kaszerowaniu zachowania szczególnych wymagań klimatycznych. Powietrze o wilgotności 45-50% zapobiega odkształcaniu się papieru, jak również zmianom wymiarów tektury falistej, a tym samym zapewnia precyzję pasowania zadrukowywanych arkuszy papieru i tektury podczas kaszerowania. Dodatkowo redukuje ilość ładunków elektrostatycznych, jakie mogą się pojawiać podczas drukowania, wpływając negatywnie na prędkość produkcji. Optymalna wilgotność powietrza chroni przed kosztownymi przestojami maszyn i dużą ilością odpadów po druku. Wilgotność powietrza to dla nas bardzo ważna sprawa, która decyduje o sukcesie w całym procesie produkcji. Zagwarantowanie optymalnych warunków jest ważne od samego początku, czyli drukowania i kaszerowania, klejenia, bigowania, aż po wykonanie gotowego produktu – wyjaśnia Frank Drews, koordynator ds. technicznych w Schumacher Packaging. Dlatego firma korzysta z nawilżania powietrza nie tylko w magazynie papieru i w produkcji, ale także w pozostałych procesach jego dalszego przetwarzania. Optymalny klimat w pomieszczeniu pomaga bigować krawędzie opakowań bez bocznych załamań, gwarantując ostatecznie wysoką jakość produktu. 

Indywidualnie dopasowana wilgotność powietrza

Od 2016 roku w Schumacher Packaging działa 15 nawilżaczy do bezpośredniego nawilżania powietrza, zapewniając na powierzchni niemal 8000 m2 stałą wilgotność powietrza. Różnorodne warianty urządzeń, dobierane w zależności od wymaganej wydajności, można przystosować do zróżnicowanych warunków panujących w pomieszczeniu. Z kolei wydajne wentylatory promieniowe zapewniają szybkie i precyzyjne rozprowadzanie aerozoli w powietrzu – wyjaśnia Axel Neumeier, który w zakładzie w Sonneberg doradza w sprawach systemów nawilżania powietrza Condair Systems. Firma zdecydowała się na wysokociśnieniową instalację nawilżania powietrza typu Draabe TurboFogNeo 8. System mocowany do stropu, skonstruowany z myślą o dużych wydajnościach, z powodzeniem poradzi sobie z nawilżaniem przestrzeni w wysokich na 9 m halach fabryki Schumacher Packaging. Pompa wysokociśnieniowa pod ciśnieniem roboczym 85 barów transportuje bezpośrednio do nawilżaczy uzdatnioną wodę, pozbawioną zarazków i minerałów, skąd następnie jest rozpylana na wymaganych obszarach. W odróżnieniu od stałych systemów rurowych, pojedyncze urządzenia montuje się tylko tam, gdzie faktycznie wymagane jest nawilżanie – wyjaśnia Axel Neumeier. Cyfrowe sterowniki dbają o stałą wilgotność powietrza w halach przez cały rok, nawilżacze pracują tylko wtedy, gdy dojdzie do spadku wilgotności powietrza poniżej zdefiniowanych wartości zadanych. 

100% higieny

Dzięki pakietom konserwacyjnym Full-Service oferowanym przez Condair Systems producent opakowań jako klient może liczyć na bezusterkową i higieniczną pracę. Tylko poprzez regularną, zapobiegawczą konserwację i dezynfekcję można utrzymać pełną wydajność i jakość uzdatnionej wody. Zarówno uzdatnianie wody zintegrowane w systemie, jak i pompa wysokociśnieniowa znajdują się w przenośnym kontenerze, który można łatwo podmienić i przekazać do konserwacji.

Schumacher Packaging co 6 miesięcy dostaje nowe, zdezynfekowane urządzenie po pełnej konserwacji. Ulepszenia techniczne i nowe rozwiązania są wprowadzane w systemie automatycznie, bez żadnych dodatkowych opłat.

Inwestycja w jakość produkcji

Wysoką jakość opakowań produkowanych przez Schumacher Packaging dodatkowo poprawia stała wilgotność powietrza utrzymywana w magazynie, w hali produkcyjnej oraz w trakcie obróbki końcowej. Brak odkształceń papieru, mniejsza elektrostatyka i mniejsze załamywanie się rowków – wyjaśnia korzyści Oliver Michel, kierownik zakładu w Sonneberg. – Jestem bardzo zadowolony z optymalizacji klimatu – cieszy się ze znaczącej poprawy od chwili zainstalowania bezpośredniego nawilżania powietrza. To konkretna inwestycja, która może się zamortyzować już po kilku latach.

Szczegółowe informacje o nawilżaniu powietrza w przemyśle opakowaniowym 

można znaleźć pod adresem: https://www.condair-systems.pl/pakiet-info-przemysl

Condair Systems zaprezentuje najnowsze systemy nawilżania 

na targach Warsaw Pack  I  Nadarzyn (3-5 marca 2019)  I  HALA E  I  stanowisko 73 

Artykuł sponsorowany

error: Kopiowanie zabronione!