Spoiwo procesów w drukarni opakowań
Andrzej Mikołajczuk
28 Feb 2012 08:09
Cechą nadrzędną systemu ERP/MIS, przeznaczonego dla branży opakowań jest to, iż powinien się on skupiać nie tylko na etapie procesu druku, ale również na procesach wykończeniowych. Każdy z nich powinien być doskonale sparametryzowany już w momencie wykonywania kalkulacji przedwykonawczej.
Jest to o tyle istotne, że produkcja pudełka to skomplikowany proces technologiczny, który angażuje przygotowalnię, maszynę drukującą, sztancę oraz składarko-sklejarkę. Często producent decyduje się na uszlachetnieniu swego produktu procesami takimi, jak złocenie na gorąco, wklejanie okienek czy też tłoczenie alfabetu Braille’a.
Na etapie kalkulacji system ERP/MIS winien nam dać możliwość umieszczenia użytków na formie drukowej. To zaś oznacza, że musi mieć wbudowaną bazę opakowań ECMA (European Carton Makers Association) oraz FEFCO (Federation of Corrugated Board Manufacturers), czyli zbiór najczęściej spotykanych wzorów pudełek. Dodatkową istotną funkcją jest możliwość modyfikowania powyższych standardów oraz wprowadzanie kształtów pudełek niestandardowych.
Wiele łańcuchów technologicznych jest na tyle charakterystycznych dla produkcji opakowań, iż standardowy system nie przewiduje odpowiedniego workflow; przykładowo dość popularną praktyką jest rozmieszczenie kilku wersji pudełek na jednej formie drukowej. Różnią się one między sobą wzorami graficznymi oraz żądaną wysokością nakładu. Wydruk odbywa się w trzech procesach, sztancowanie w jednym, składanie i sklejanie ponownie w trzech. Co za tym idzie, koszt wykonania każdej z wersji różni się od siebie. System przygotowany dla branży opakowaniowej nie tylko pozwoli skalkulować koszty każdej z wersji przed rozpoczęciem produkcji, ale dodatkowo pokaże – dzięki zbieraniu informacji bezpośrednio z maszyn produkcyjnych – ile faktycznie kosztowała nas produkcja każdego opakowania.
Jedną z funkcji systemu do zarządzania drukarnią opakowaniową jest kontrola narzędzi niezbędnych do procesu produkcji, takich jak wykrojniki czy matryce do tłoczenia znaków Braille’a. Każdy wykrojnik ma przypisany kod paskowy, dzięki któremu możemy monitorować stan jego zużycia oraz historię prac, do których go wykorzystywano.
W produkcji opakowań często zdarza się, że koszt procesów wykończeniowych i uszlachetniających jest o wiele wyższy od kosztu procesu druku. Z tego powodu niezbędne jest dokładne sparametryzowanie wszystkich maszyn uczestniczących w procesie produkcyjnym. Na etapie kalkulacji mamy możliwość wyboru sposobu klejenia, tłoczenia na gorąco lub laminacji.
System ERP/MIS jest więzią spinającą całą drukarnię: nie tylko wszystkie maszyny i procesy produkcyjne, ale także ludzi pracujących w firmie. Tym samym dostęp do systemu winien być maksymalnie uproszczony. Zwłaszcza, że skorzystać z niego może i pracownik administracji w biurze, i zabiegany dyrektor w hali produkcyjnej, i handlowiec pragnący wykonać szybką kalkulację zlecenia podczas wizyty u klienta. Idealnym rozwiązaniem okaże się w każdym z tym przypadków dostęp do systemu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Do połączenia z systemem Sistrade Print możemy wykorzystać zarówno komputer stacjonarny, laptop, jak i smartfon.