Sukces Seminarium Technicznego FEFCO 
20 Nov 2017 10:27

Blisko tysiąc gości przybyło w dniach 11-13 października br. do Centrum Kongresowego Messe Wien w Wiedniu, by uczestniczyć w Seminarium Technicznym FEFCO (Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej) i zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi dla tego sektora. 

Seminarium stanowi główną atrakcję kalendarza imprez skierowanych do producentów i dostawców tektury falistej. Edycja wiedeńska cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem, o czym świadczyło 126 stoisk i 87 wystawców prezentujących swe rozwiązania (to rekord ostatniej dekady). 

Prezes FEFCO Jan Klingele podkreślił, że w przemyśle tektury falistej następują obecnie bezprecedensowe zmiany wynikające z postępu technologicznego i wkraczania do tego sektora technologii takich jak druk cyfrowy, inteligentna automatyzacja oraz obsługa dużych zbiorów danych. Jasne jest, że nasi klienci wkraczają w obszar Przemysłu 4.0, co oznacza, że to my musimy się do tego zaadaptować. Potrzebujemy lepszych, szybszych i bezpieczniejszych sposobów zaspokajania ich potrzeb – stwierdził. 

Seminarium zatytułowane „Złożoność procesów tektury falistej – wyzwania i rozwiązania” przyciągnęło klientów z branży tektury falistej oraz ich dostawców z Europy i nie tylko, zapewniając im możliwość dyskusji na temat innowacji w obszarach takich jak: tekturnice, przenośniki, etykietowanie, kodowanie, druk cyfrowy oraz wykrawanie. Eksperci dzielili się swoimi pomysłami dotyczącymi sposobów dalszej poprawy trwałości, wszechstronności, ekologiczności, metod personalizacji, ochrony, poprawy atrakcyjności oraz opłacalności produktów z tektury falistej. Rozmawiano na temat tego, w jaki sposób produkować lżejsze, wytrzymalsze i bardziej przyjazne dla środowiska opakowania oraz w jaki sposób optymalnie wykorzystywać nowe technologie produkcji. 

Jednym z najgorętszych tematów podejmowanych w Wiedniu był druk cyfrowy i różne metody jego wykorzystania. Dyskusja doprowadziła do konkluzji, że ta metoda druku – bardzo zaawansowana technologicznie – wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. Koszty są związane nie tylko z zakupami sprzętu i materiałów eksploatacyjnych, ale także ze szkoleniem ludzi do ich obsługi. Z drugiej strony uzasadnieniem ich ponoszenia jest wiele korzyści zapewnianych przez druk cyfrowy, m.in. możliwość szybkiej i efektywnej reakcji producentów na wymogi klientów składających niskonakładowe zlecenia. 

Sesje naukowe poświęcone „big data” (czyli przetwarzaniu i analizie dużych zbiorów danych) szukały odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób rosnąca ilość informacji dotyczących prędkości realizacji zleceń oraz zużycia wody i energii może zostać wykorzystana do przyspieszenia produkcji, obniżenia kosztów eksploatacji i transmisji ciepła, zapewnienia konserwacji zapobiegawczej czy produkcji tektury wyższej jakości. 

Nie zabrakło również czasu na dyskusje o innych nowych technologiach, które mogą odmienić przemysł tektury falistej oraz sam produkt. Przykładowo nanomateriały są w stanie nadać podłożu (np. papierowemu) wyjątkowe własności hydrofobowe lub antybakteryjne.

Nagrody FEFCO 

Miłą tradycją Seminarium Technicznego jest wręczanie nagród najbardziej innowacyjnym i interesującym postaciom sektora opakowań z tektury falistej. Tym razem odbyło się ono trzeciego dnia seminarium (13 października). Komitet FEFCO ds. Produkcji pod kierownictwem Marca Van Damme przyznał osiem nagród.

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie – złota nagroda za Najlepszą Innowację – trafiło w tym roku do dwóch zwycięzców. Firma BHS (w której imieniu nagrodę odebrał Thomas Murr) została nagrodzona za sklejarkę Modul Facer MF-A; w uzasadnieniu jury stwierdziło, że to „odpowiedź na stale rosnące skomplikowanie zmian typów fal. Sklejarka MF-A umożliwia zmianę pozycji fal w elastyczny sposób, bez rezygnacji z korzyści zapewnianych przez tradycyjną sklejarkę”. Firma BOBST otrzymała złotą nagrodę za wdrożenie kontroli odległości online między pakietami pudełek; jury FEFCO podkreśliło, że BOBST „poważnie traktuje zapotrzebowanie naszego sektora na kontrolę odległości między pudełkami opuszczającymi wyrzutnik”. Nagrodę odebrał Yves Bletterie. 

Brązową nagrodę w kategorii Najlepszych Innowacji otrzymała firma Fosber za Pro/Care – „uporządkowane, zdefiniowane i wszechstronne podejście do zbierania i analizy dostępnych danych”, jak można przeczytać w uzasadnieniu jury.

Nagroda za Najlepszą Prezentację, wybraną spośród sześciu godzinnych wystąpień przygotowanych na wiedeńskie seminarium, trafiła do Leny Bördlein z firmy Göpfert, autorki prelekcji „Göpfert. Następna generacja”.

Nagrodą dla Najbardziej Inspirującego Nowego Członka FEFCO została uhonorowana firma Elitron znana w przeszłości jako dostawca cyfrowych stołów do cięcia włoskiej skóry, która teraz działa na globalnym rynku tektury falistej. Nagroda za Zrównoważony Rozwój trafiła do firmy Metsä Board; jej inwestycja w najnowszej generacji papiernię wytwarzającą papiery ekologiczne udowadnia, że działalność przemysłowa może wspierać cele gospodarki obiegowej dzięki ograniczaniu emisji dwutlenku węgla w produkcji papieru. 

Po raz pierwszy FEFCO wręczyła nagrody za Osiągnięcia Życiowe; otrzymały je dwie postaci, które wniosły duży wkład w rozwój sektora. Pierwsza nagroda trafiła do Renato Rossiego z BP Agnati „w uznaniu jego wieloletniego poświęcenia przy rozwoju tekturnic i ulepszaniu sklejarek do obsługi lekkich papierów oraz wdrożenia »zimniejszych« tekturnic”. Drugą otrzymał Daniel Tatti z firmy BOBST za „wieloletnie badania i innowacje w obszarze druku oraz tworzenie rozwiązań dla przemysłu tektury falistej”. 

Na podstawie informacji FEFCO opracował TK

Seminarium stanowi główną atrakcję kalendarza imprez skierowanych do producentów i dostawców tektury falistej.