Jednym z wystawców tegorocznych targów Fespa była firma Summa, która nie przepuściła doskonałej okazji spotkania się z klientami po okresie pandemicznych obostrzeń i zaprezentowania swojej nowoczesnej linii produktów do wycinania. W trakcie imprezy poinformowano również o fuzji z włoskim producentem ploterów stołowych, która poszerzy gamę rozwiązań dostępnych w jej ofercie.
Na swym targowym stoisku Summa pokazała kilka urządzeń do wykańczania i wycinania z czterech serii produktowych tworzących jej ofertę. W trakcie targów firma organizowała pokazy na żywo urządzeń rolowych oraz stołowych, skupiając uwagę odwiedzających na ich liczne zalety, funkcje oraz udogodnienia w obsłudze. Prezentujemy garść informacji na temat zaprezentowanych rozwiązań, z których ko- rzysta branża etykiet i opakowań.
Summa S One Series, łatwy w użyciu, niedrogi ploter tnący
Summa S One Series jest przeznaczony do obróbki nośników winylowych i stanowi idealne połączenie ergonomicznej, nowoczesnej i eleganckiej konstrukcji z inżynierią opartą na wieloletnim doświadczeniu oraz komponentach klasy premium. Wyposażono go w innowacyjne funkcje, dzięki którym operator samodzielnie i intuicyjnie może zmieniać konfiguracje tak, aby dopasować je do potrzeb zlecenia cięcia.
Wśród rozwiązań, które wyróżniają Summa S One Series, można wymienić m.in. nową głowicę tnącą, która zapewnia cięcie z maksymalną siłą 600 g; przyjazne dla operatora oprogramowanie GoSign, które skraca czas pracy i zwiększa wydajność; niezawodny system śledzenia umożliwiający przetwarzanie kolejnych zadań bez przeładowywania, w celu zwiększenia kontroli i stabilności podczas przetwarzania dłuższych zadań; intuicyjny kolorowy ekran dotykowy i wiele innych, które automatyzują przepływ pracy i usprawniają obsługę. Warto też wspomnieć o zastosowaniu czujnika OPOS, który zwiększa prędkość odczytu znaczników nawet w przypadku materiałów trudnych, jak np. laminowane wydruki, a także o ulepszeniach w zakresie ergonomiki i wzornictwa.
Summa F Series, potężne i wszechstronne płaskie plotery tnące Summa F Series stanowi kolejny doskonały przykład perfekcji rozwiązań tego producenta. Wyróżniają ją przyjazne środowisko pracy, które pozwala na bardzo szybkie wdrożenie systemu w proces produkcji, a także szereg inteligentnych narzędzi, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo operatora i urządzenia.
Plotery stołowe F Series to system opierający się na spostrzeżeniu, że produktywność nie wynika jedynie z szybkości, z jaką porusza się głowica, ale jest sumą równie ważnych czynników, które zapewniają osiągnięcie stawianych jej celów. Zminimalizowanie przestojów, ograniczenie okresów bezczynności, przyspieszenie pracy operatora, łatwość wdrożenia to podstawowe składowe sprawnego przepływu pracy. Summa F Series spełnia wszystkie te wymogi.
Platforma zbudowana jest na bazie pasa transmisyjnego oraz głowicy modułowej. Połączenie to umożliwia elastyczne projektowanie workflow, a także sprawia, że w przypadku zapotrzebowania na nowe narzędzia możliwa będzie bezproblemowa rozbudowa urządzenia. Co ważne, system pozwala na używanie kilku narzędzi w tym samym czasie, automatycznie rozpoznając to, które jest bieżąco zainstalowane. Dodatkowo innowacyjny system BARCODE oraz możliwość dodawania akcji i metod w oprogramowaniu GoProduce powodują całkowitą dowolność w projektowaniu produkcji.
W Berlinie przedstawicielem tej serii na stoisku był model F1612; rozwiązanie łączy zalety ploterów rolowych, umożliwiając jednocześnie cięcie wymagających podłoży. Ploter jest w stanie ciąć arkusze i materiały sztywne oraz materiał w rolach. Radzi sobie z nośnikami typu: filc, tektura falista, tektura typu „plaster miodu”, korek, grube i sztywne folie. Wielofunkcyjna głowica może pomieścić trzy typy narzędzi jednocześnie, przy czym sama ich wymiana jest prosta i szybka. System automatycznie rozpoznaje rodzaj podzespołu, co w połączeniu z cyfrowym i mechanicznym sterowaniem głębokości i/lub nacisku poprawia precyzję cięcia materiałów. Chcąc jeszcze bardziej dopasować model F1612 do własnych potrzeb, można wyposażyć go w jedną z dwóch głowic frezujących oraz szereg narzędzi takich jak: nóż oscylacyjny, narzędzie nacinające kiss-cut, V-cut lub nóż do tekstyliów.
Dodatkowo na stoisku zaprezentowano nowe narzędzia przeznaczone dla serii F: narzędzie służące do perforacji w bardzo wydajny i szybki sposób; dzięki jego zastosowaniu perforowane materiały (np. pudełka kartonowe lub polipropylenowe) są o wiele łatwiejsze do zginania lub składania; a także nowy moduł frezujący o większej wydajności oraz wyższej jakości od standardowego.
Oprogramowanie GoLaser w wersji beta
Firma Summa zaprezentowała również beta-wersję nowego modułu oprogramowania, będącego zapowiedzą premiery własnego software'u dopasowanego do potrzeb ploterów tej marki. Jedną z głównych zalet GoLaser ma być zdolność czytania kodów kreskowych, co jest szczególnie przydatne w branży oznakowań.
Dodatkową atrakcją pokazów podczas targów Fespa była prezentacja minicyklu obróbki tekstyliów z użyciem plotera laserowego Summa. Zadrukowane tkaniny były przenoszone na hybrydowy kalander, a następnie wycinane na laserowym ploterze tnącym Summa L1810 z zachowaniem optymalizacji procesu cięcia.
Summa rozszerza ofertę
W ostatnich dniach Summa poinformowała o fuzji z firmą Valiani. Przejmując włoskie przedsiębiorstwo, zamierza wzmocnić swoją pozycję wiodącego producenta urządzeń do obróbki końcowej po druku. Połączona oferta pozwoli zaoferować klientom jeszcze szerszy zakres rozwiązań do cięcia.
Firma Valiani z Certaldo we włoskiej Florencji zajmuje się projektowaniem i produkcją niezawodnych ploterów stołowych tnących małej i średniej wielkości oraz ich globalną dystrybucją. Dodatkowo przedsiębiorstwo może pochwalić się bogatym doświadczeniem w zakresie produkcji ram do obrazów i jest pionierem w wykorzystaniu do tego celu cyfrowych rozwiązań. Jego innowacyjne podejście pozwoliło rozwinąć ofertę dla innych sektorów rynku. Niedawno wprowadzona na rynek automatyczna maszyna sztancująca Omnia jest unikalnym zautomatyzowanym rozwiązaniem dla rynku tektury falistej i pudełek składanych, podczas gdy nowa Integra oferuje atrakcyjne wykończenia dla rynku sign & display.
Nico Valiani, dyrektor generalny i syn założyciela firmy Franco Valianiego, nie kryje entuzjazmu: W ostatnich latach uzupełniliśmy nasze portfolio o szerszy zakres rozwiązań. Obecnie przynosi to owoce w postaci znacznych wzrostów. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie zrealizowaliśmy jeszcze naszego potencjału. Ja i moja rodzina uważamy, że przynależność do grupy Summa przyspieszy nasz rozwój i da naszym klientom znacznie więcej możliwości. Pozostajemy wierni swoim wartościom, koncentrujemy się na kliencie i oferujemy rozwiązania wysokiej jakości.
Od rozpoczęcia negocjacji mam coraz większy szacunek do Valiani i jej produktów – powiedział Geert Pierloot, dyrektor zarządzający firmy Summa. – Zakład w Certaldo działający zgodnie z zasadami Lean Manufacturing i z certyfikatami ISO może być prawdziwym przykładem dla branży. Ta fuzja oznacza wygraną dla obu stron, ponieważ łączy ich najsilniejsze strony. My przyczynimy się do rozwoju Valiani, a dzięki poszerzeniu naszego portfolio o jej rozwiązania będziemy mogli obsługiwać więcej rynków.
Nasze produkty doskonale się uzupełniają – dodał Christof Van Driessche, dyrektor handlowy w Summa. – Chociaż nasz najbardziej popularny i atrakcyjny cenowo ploter stołowy Summa F1612 zajmuje wyjątkowo małą powierzchnię, zdarzają się klienci, którzy poszukują jeszcze mniejszych, tańszych, ale niezawodnych rozwiązań. Dlatego ta fuzja jest tak ekscytująca i spełnia dążenia Summa do zwiększenia swej obecności na innych rynkach i wzmocnienia naszej pozycji w branży opakowań.
Obie firmy będą nadal działać pod swoimi obecnymi nazwami, kierowane przez te same zespoły zarządzające.
Wszystkie z wymienionych urządzeń – podobnie jak pozostałe rozwiązania firmy Summa – dostępne są w ofercie firmy Integart, oficjalnego przedstawiciela firmy na Polskę, którego Przedstawiciele Handlowi gościli na stoisku Summa podczas trwania targów.
Integart, dziękując za wszystkie spotkania biznesowe podczas Fespa 2022, zaprasza do udziału w indywidualnych pokazach przebiegu procesów post-finishingu z udziałem urządzeń Summa w swoich Centrach Demonstracyjnych (https://demolab.integart.com.pl/).
Opracowano na podstawie materiałów firmy Summa