System zarządzania, który rozwija się wraz z firmą
24 Feb 2021 15:13

Wywiad z przedstawicielami zarządów firm: Granpak – prezesem Mariuszem Korczakiem oraz HiFlow Solutions – prezesem Adamem Sosnowskim na temat współpracy obu firm.

Granpak jest producentem opakowań; w czym dokładnie specjalizuje się Państwa firma?

Mariusz Korczak: Granpak, firma rodzinna, z wyłącznie polskim kapitałem, specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury litej oraz opakowań kaszerowanych od początku istnienia, tj. od 2001 roku. Produkujemy dla wielu branż, m.in. spożywczej, kosmetycznej, przemysłowej, ogrodniczej, tytoniowej, zabawkarskiej i wielu innych. Sukcesywnie zwiększa się też udział eksportu w naszej sprzedaży. Trend wzrostowy został potwierdzony przyznaniem naszej firmie m.in. wyróżnienia Diamenty Forbesa za rok 2020. Granpak stale inwestuje w nowe rozwiązania technologiczne, a zakup oprogramowania HiFlow był dopełnieniem całości. Wszystkie nasze działania i inwestycje mają swój cel nadrzędny: bycie nie tylko drukarnią, ale też partnerem i doradcą dla naszych klientów w zakresie oferowanych im opakowań i innych produktów z zastosowaniem kartonu. Możemy pochwalić się najnowocześniejszym parkiem sprzętowym w południowej Polsce, dedykowanym produkcji opakowań w technice offsetowej. System HiFlow znakomicie się tu wpasował – pomógł w zarządzaniu i pełnym wykorzystaniu jego potencjału.   

Jak rozumiem, firma HiFlow Solutions jest dostawcą informatycznych systemów zarządzania. Czy może Pan powiedzieć coś więcej na temat firmy?

Adam Sosnowski: To prawda, jesteśmy globalnym dostawcą systemów zarządzania klasy MIS/MES z siedzibą w Miami i Warszawie oraz biurami w kilku miastach na świecie. Prowadzimy naszą działalność w Europie i obu Amerykach, gdzie pomogliśmy już ponad 100 producentom opakowań, etykiet i drukarniom w zwiększaniu ich produktywności i rentowności.

Jak już wiemy, wdrożenie systemu zarządzania w firmie Granpak było efektem długiego i poważnego procesu poszukiwań oraz testowania różnych rozwiązań. Co zadecydowało ostatecznie o wyborze systemu HiFlow?

Mariusz Korczak: Przede wszystkim konfiguracja systemu (w tym kalkulacji/zleceń), która uwzględniała profil naszej produkcji (tj. opakowania) – niemal każdy nasz wyrób jest unikatowy, mamy ogromną bazę wykrojników i system musi to uwzględniać i uławiać pracę w tym obszarze.  Inne systemy obsługiwały zazwyczaj tylko druk akcydensowy na standardowych formatach. Zaletą systemu było też zręczne obsługiwanie projektów: konstrukcyjnych, graficznych, sprzedażowych i umożliwienie dostosowywania ścieżek projektów do indywidualnych potrzeb.

Przyznam, że w branży zwykle się słyszy wiele narzekań na temat niedopasowania systemów zarządzania do specyfiki i wymagań producentów opakowań. Jak to możliwe, że Państwa system HiFlow jest tak dobrze odbierany?

Adam Sosnowski: Nie dziwię się tej opinii, ponieważ produkcja opakowań jest bardzo specyficzna i wymagająca. Tu każdy produkt (opakowanie) jest różny. Zlecenia mają zazwyczaj małe nakłady i wymagają zapewnienia najwyższej jakości w produkcji. To wszystko oraz znacznie więcej szczegółowych wymagań branżowych powoduje, że standardowe systemy zarządzania ERP nie sprawdzają się w branży, bo nie są dostosowane do takiej zmienności produkcji. Powiem więcej: nawet systemy zarządzania opracowane dla potrzeb drukarń też niestety nie są w stanie sprostać wymaganiom producentów opakowań, ponieważ pomiędzy drukarnią np. akcydensów a opakowań jest ogromna różnica w procesach produkcji, magazynowania i logistyki, zaś jedynym podobieństwem jest występowanie procesu druku w obu tych zakładach. Nasz system HiFlow był zaprojektowany dla potrzeb produkcji opakowań oraz etykiet i w tym właśnie tkwi tajemnica naszego sukcesu. Każdy przecież wie, że nie istnieją uniwersalne systemy, które świetnie się sprawdzają w każdej branży, dlaczego więc przedsiębiorcy wybierający system zarządzania ERP łudzą się, że właśnie im jako pierwszym na świecie uda się go dostosować do wymagań i specyfiki ich produkcji opakowaniowej? Kolokwialnie się mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę do niczego i jak się okazuje w praktyce, jest w tym powiedzeniu wiele prawdy.

Proszę powiedzieć, ile osób korzysta z systemu w firmie Granpak i jakich stanowisk to dotyczy? 

Mariusz Korczak: Obecnie z systemu korzysta ok. 80 osób chyba ze wszystkich działów przedsiębiorstwa: począwszy od handlowców, marketingu, grafików, konstruktorów, poprzez obsługę klienta, kierowników produkcji/planistów, operatorów maszyn, magazynierów, logistyków, na księgowych i kadrze kierowniczej kończąc.

Jakie są korzyści na poszczególnych stanowiskach, które daje Wam HiFlow?

Mariusz Korczak: Po pierwsze, bardzo uporządkował pracę na projektach. Jest dobrym systemem komunikacji między działami, ułatwia pracę zdalną, umożliwia podgląd na bieżący status dla wszystkich zainteresowanych osób, porządkuje podział obowiązków i ustala jasny harmonogram dnia np. dla grafików (moduł: Zarządzanie zadaniami). 

Po drugie, dzięki HiFlow mamy łatwy dostęp do historii zamówień wraz ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi zleceń: daty/kody/ilości/ceny/terminy/narzędzia/surowce itp.  (widok: pozycje zamówień). To kompendium wiedzy zebrane w jednym miejscu. Ułatwił weryfikację zleceń, pomógł w wychwytywaniu błędów technologicznych czy braków w specyfikacji.

Po trzecie, po wdrożeniu HiFlow mamy czytelny plan produkcji wraz z bezpośrednim dostępem do dokumentacji technologicznej. Łatwą identyfikację operatora, nakładów i szybkie raportowanie błędów.

Po czwarte, wdrożyliśmy magazyn wysokiego składowania dla wyrobów i zaczęliśmy pracę na czytnikach, co bardzo usprawnia pracę magazynu (szybkie zlokalizowanie wyrobu, wyeliminowanie błędów na dokumentach), a także pozwala na szybkie fakturowanie, ponieważ informacje zaciągają się automatycznie z zamówień.

Po piąte i najważniejsze, dzięki HiFlow możemy w każdej chwili analizować proces przed- i poprodukcyjny. Raporty błędów i przerw wskazują newralgiczne aspekty procesu produkcyjnego oraz punkty, gdzie potrzebne są zmiany czy ulepszenia. System umożliwia analizę wydajności zarówno przy podziale na poszczególne maszyny, jak i ocenę indywidualną operatorów. Kalkulacje powykonawcze zderzają założenia kalkulacyjne z faktycznym wykonaniem, na ich podstawie można ocenić rentowność poszczególnych kontrahentów czy np. zdecydować o zmianie założeń kosztorysu dla przyszłych zleceń lub wyłuskać z grupy klientów tych rozwojowych, gdzie rentowność jest najwyższa.

Inne zalety systemu HiFlow to również szybki podgląd na ilość zleceń na poszczególnych etapach produkcji, monitorowanie terminów oraz kluczowy dla zarządu – szybki podgląd na wartość zamówień w toku na dany moment oraz ich przyrost w czasie.

Czy łączenie wyrobów w jednym zleceniu jest w firmie Granpak częstą praktyką produkcyjną?

Mariusz Korczak: Tak, często pojawiają się zamówienia na serię grafik łączoną na jednym lub kilku składach. HiFlow bardzo nam w tym pomaga i co najważniejsze, zapewnia identyfikowalność poszczególnych produktów realizowanych w ramach tego samego zlecenia produkcyjnego i często umieszczonych na tej samej formie drukowej. Ta identyfikowalność produktów jest kluczowa dla takiego sposobu optymalizacji kosztów produkcji – chroni nas przed pomyłkami.

Adam Sosnowski: Chciałbym jedynie dodać, że to jest właśnie jedna z wielu cech naszego systemu HiFlow specyficznych dla produkcji opakowań, której nie znajdziecie Państwo w innych systemach. Odpowiednia obsługa tego typu zleceń produkcyjnych jest kluczowa dla prawidłowego wyliczenia kosztów wytworzenia każdego z opakowań w tym samym zleceniu.

Czy po wdrożeniu systemu zaobserwowaliście uwolnienie mocy produkcyjnych na Waszych maszynach? 

Mariusz Korczak: Zdecydowanie tak. Zakup oprogramowania wiązał się z jednej strony z koniecznością zwiększenia mocy produkcyjnych, poprawą procedur organizacyjnych, wymuszonych przez szybki wzrost przedsiębiorstwa. Z drugiej zaś strony system HiFlow wspomógł nas w realizacji kompleksowego projektu, uwzględniającego wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań opakowaniowych, bazujących na kartonie. 

Jeśli chodzi o zużycie materiałów. Czy po wdrożeniu systemu w firmie Granpak zaobserwowaliście Państwo jakieś korzyści? 

Mariusz Korczak: Z całą pewnością mogę stwierdzić, że kontrola zużycia materiałów, a zwłaszcza kartonu jest o wiele łatwiejsza. Dzięki temu wszyscy pracownicy są zdeterminowani do minimalizowania strat materiałów na poszczególnych operacjach technologicznych. W efekcie finalnym obserwujemy zmniejszenie zużycia materiałów podczas produkcji.

Firma Granpak bardzo szybko się rozwija w ostatnim czasie. Czy dzięki systemowi HiFlow osiągnęliście możliwości łatwego skalowania produkcji w miarę wzrostu firmy? 

Mariusz Korczak: System HiFlow rozwija się wraz z naszą firmą, a dzięki ulepszeniom i nowym funkcjonalnościom dopasowuje się do zmieniających się potrzeb. W ten sposób zautomatyzowaliśmy pracę ludzi i dzięki temu możemy sukcesywnie zwiększać moce produkcyjne bez konieczności zatrudniania nowych pracowników.

Na koniec pytanie do prezesa Sosnowskiego: Jak chciałby Pan zachęcić innych producentów opakowań do wyboru waszego systemu HiFlow i rozpoczęcia współpracy właśnie z Wami?

Adam Sosnowski: Myślę, że najlepszą zachętą jest powyższa opinia jednego z naszych klientów – firmy Granpak. Dodatkowo chciałbym dodać, że przy wyborze systemu należy pamiętać nie tylko o możliwości jego wdrożenia i dostosowania do specyficznych wymagań przedsiębiorstwa, ale również o późniejszej współpracy z dostawcą systemu, który musi się rozwijać razem z klientem, jak to celnie zauważył mój przedmówca. Jestem przekonany, że HiFlow Solutions jako firma globalna, ale jednocześnie posiadająca w Polsce największy zespół konsultantów wdrożeniowych, serwisowych oraz programistów z ponad 20-letnim doświadczeniem w przemyśle opakowaniowym i poligraficznym, jest właśnie takim solidnym partnerem. Cieszy nas fakt, że coraz więcej klientów decyduje się wymienić posiadany wcześniej system, którego nie udało im się dostosować do własnych wymagań i który poważnie ogranicza ich dalszy rozwój, produktywność oraz rentowność produkcji. Właśnie ci nasi nowi klienci przekonują się bardzo szybko, że kupując system HiFlow otrzymali „w pakiecie” zestaw dobrych praktyk i procedur wypracowanych przez nas przez wiele lat współpracy z klientami działającymi w branży produkcji opakowań, druku etykiet i w poligrafii. Nie jesteśmy jedynie dostawcą oprogramowania, ale przede wszystkim firmą doradczą, będącą docenianym partnerem pomagającym w rozwoju biznesów naszych klientów. 

Dziękujemy za rozmowę.

 

error: Kopiowanie zabronione!