Systemy wizyjne – wyższy stopień bezpieczeństwa 
16 Sep 2021 12:13

Jest na rynku drukarnia, która w zabezpieczaniu swoich produktów przed fałszowaniem wprowadziła opatentowaną technologię autentykacji opakowań giętkich i etykiet przeznaczonych dla żywności. Ich produkcja wraz ze znakowaniem odbywa się na specjalistycznej linii produkcyjnej. Jest nieznana i niestosowana na świecie – dlatego bardzo skuteczna. Ta sama drukarnia posiada także systemy inspekcji wizyjnej, które oprócz zapewnienia bezpieczeństwa produkcji znacząco podnoszą wydajność i gwarantują najwyższą jakość wszystkich oferowanych wyrobów. Z kolei te systemy są znane na rynku i skuteczne od lat. 

Bezpieczeństwo jest takim obszarem w biznesie, który niezależnie od czasów, miejsca i wszelkich zdarzeń stanowi podstawę działalności. Wspomniana technologia autentykacji opakowań i etykiet oraz systemy inspekcji wizyjnej należą do drukarni A-Z Color, która obsługuje blisko 300 klientów i dostarcza na rynek szerokie portfolio etykiet samoprzylepnych, shrink sleeve, folii OPP, laminatów saszetkowych oraz opakowań giętkich. Za cel stawia zagwarantowanie klientom bezpiecznego, oryginalnego i bezbłędnie zadrukowanego produktu, zapewniając jednocześnie komfort pracy swoim drukarzom i wszystkim pracownikom odpowiedzialnym za cały proces: od projektu po dostarczenie na sklepową półkę. 

Na początku był Proofiler

Pierwszy system inspekcji wizyjnej to EyeC Proofiler zainstalowany w 2016 roku. Początkowo miał służyć do weryfikacji wydruków maszynowych względem ostatecznego pliku zaakceptowanego przez klienta przy uruchamianiu nowych projektów. Okazało się, że urządzenie daje wiele dodatkowych korzyści i zostało wykorzystane do zwalniania do druku wszystkich wzorów, nawet tych, które nie są drukowane po raz pierwszy. Oprogramowanie wskazuje wszelakie błędy, włącznie z niewłaściwym dociskiem form drukowych do podłoża, ewentualne uszkodzenia matryc czy zabrudzenia na wydruku – wyjaśnia Kamil Radziński, główny technolog w drukarni A-Z Color. W efekcie posiadania systemu proces akceptacji został skrócony w niektórych przypadkach nawet kilkakrotnie. Kontrola wzrokowa etykiet opisowych zarówno na produkty farmaceutyczne, kosmetyczne, jak i artykuły spożywcze dotychczas trwała kilkanaście minut. Obecnie, niezależnie od tego, ile znajduje się elementów do weryfikacji i ile jest wersji językowych, zwolnienie do druku trwa kilka minut. 

Częściowa zmiana profilu produkcji wymusiła na nas kontrolowanie większych formatów wydruków i w efekcie doposażyliśmy się w system Proofiler 600 DT, który w zasadzie jest powiększoną wersją względem posiadanego już sprzętu. Proofiler 600 DT pozwala w bardzo szybki sposób porównać elektroniczne dane zaakceptowane przez klienta (w pliku PDF) z odbitką wydrukowaną na maszynach.

Po usprawnieniu pracy działu kontroli jakości oraz inwestycjach w rozbudowę parku maszynowego naturalnym niemal etapem i uzupełnieniem istniejących technologii był zakup systemu pracującego na linii produkcyjnej. Potwierdza to Kamil Radziński, mówiąc: Kolejnym krokiem była instalacja systemu ProofRunner Web 450, a to już jest pełna inspekcja druku w czasie rzeczywistym. Przy instalacji nowej maszyny drukującej wydaje się nieodzowne wyposażenie jej w system wizyjny. Prędkości drukowania są tak wysokie, że nie można liczyć na to, iż operator będzie przeprowadzał kontrolę druku organoleptycznie czy za pomocą zwykłej kamery. 

Coraz szybciej

ProofRunner Web 450 oferuje 100% inspekcji użytków na wstędze albo na maszynie drukującej lub przewijarce. Działa z prędkością 350 m/min i wyposażony jest w kamery liniowe 4k, zapewniające perfekcyjną kontrolę jakości zależnie od potrzeb i wymagań. System znajduje wszystkie błędy drukarskie, sprawdza grafikę i tekst, a także weryfikuje czytelność kodów 1D i 2D, np. Data Matrix i QR oraz bada zgodność kolorów w wielu miejscach etykiety równocześnie, wskazując różnicę w Delta E. Rewolucyjnym rozwiązaniem jest system OCR do weryfikacji serializacji na etykietach i wykrywania m.in. powtórzonych numerów, jak również monitorowania kolorów czy mierzenia odległości. W efekcie klient otrzymuje wydruk zgodny z oczekiwaniami. Kontrola odbywa się w jednym przebiegu, a jej wyniki są dostępne zaraz po ukończeniu, podsumowane w raporcie w pliku PDF. Nowością jest raport w postaci pliku CSV, generowany w czasie rzeczywistym podczas inspekcji. Dzięki niemu można się dowiedzieć, czy każda wydrukowana pozycja przeszła pomyślnie weryfikację, czy nie przeszła i dlaczego. Raport zawiera także szczegółowe informacje dla klientów drukarni na temat dostarczonych materiałów. Wygodny format CSV pozwala również na łatwe zintegrowanie uzyskanych informacji z istniejącymi narzędziami i procesami.

ProofRunner Web 450 świetnie spełnia swoje zadanie, wskazując miejsca występowania wad w nadruku, co znacznie redukuje odpad produkcyjny. Często słychać opinie z „rynku”, że systemy inspekcyjne przeszkadzają w procesach produkcyjnych. Wspólnie z firmą EyeC, która jest naszym wieloletnim partnerem, udało nam się tak skonfigurować system, że jest przyjazny dla operatora przy jednoczesnym wykorzystaniu jego pełnych możliwości – dodaje Kamil Radziński.

W zasadzie ta inwestycja nie była kolejnym krokiem, lecz skokiem, ponieważ obecnie w A-Z Color w trybie in-line pracują 4 systemy ProofRunner Web. Wybór kolejnych trzech systemów EyeC ProofRunner Web 450 był już dla nas oczywisty – podsumowuje Kamil Radziński. – Zyskaliśmy dwie rzeczy: pewność, że dostarczamy produkty najwyższej jakości oraz czas – zaoszczędzony dzięki zwiększeniu prędkości drukowania i przy zatwierdzaniu plików do produkcji. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy EyeC

 

 

 

***

ProofRunner Web 450, podobnie jak Porsche Carrera GT, powstał z najwyższej jakości komponentów, jest szybki i świetnie się sprawdza na każdym torze wyścigowym, którym niewątpliwie jest linia produkcyjna. System EyeC przeprowadza precyzyjną kontrolę etykiet w trybie in-line przy prędkości do 350 m/min. Prędkość Porsche to 354 km/h. Precyzyjna kontrola etykiet jest możliwa dzięki kamerom 4k o rozdzielczości 231 dpi. Precyzja w tym wypadku oznacza wykrywanie różnic wielkości 0,1 mm², czym nie może poszczycić się żaden inny system inspekcji wizyjnej na rynku. Wkrótce wszystkie produkty ProofRunner Web zostaną wyposażone w nową kamerę kolorową 8k (460 dpi), charakteryzującą się podwójną rozdzielczością inspekcji, dzięki czemu możliwe będzie wykrywanie defektów o połowę mniejszych.