Targi K: innowacyjne produkty, rozwiązania i trendy
20 Sep 2022 14:35

Targi K – popularne miejsce spotkań całej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy – organizowane są co trzy lata od 1952 r. Ostatnia edycja imprezy w 2019 r. przyciągnęła do Messe Düsseldorf 3330 wystawców z 63 krajów, którzy swoją ofertę na stoiskach o powierzchni 177 tys. m2 zaprezentowali blisko 225 tys. gości. To czyni z K największą wystawę branży tworzyw sztucznych na świecie. 

W tym roku targi K odbędą się w dniach 19-26 października. Nigdzie indziej przekrój prezentowanych technologii nie jest równie szeroki, a różnorodność ta sprawia, że w Düsseldorfie można poznać najnowsze i najbardziej innowacyjne produkty, rozwiązania i trendy. K wciąż może pochwalić się też największą liczbą światowych premier: to platforma, która jest zorientowana na przyszłość i oferuje możliwość nawiązania bliskiego kontaktu między biznesem, sektorami naukowym i badawczo-rozwojowym oraz największymi międzynarodowymi stowarzyszeniami branżowymi. W tym roku szczególnie licznie reprezentowani będą dostawcy z Europy, przede wszystkim z: Niemiec, Włoch, Austrii, Turcji, Holandii, ze Szwajcarii i z Francji, ale również z USA.

Targi K w Düsseldorfie zadebiutowały w 1952 r., a w latach 60. XX w. – w miarę postępującej specjalizacji przemysłu tworzyw sztucznych i jego ekspansji w elektronice, medycynie, branży motoryzacyjnej i kosmicznej – zyskały pozycję wystawy o międzynarodowej renomie. W miarę upływu lat zmieniał się również profil pokazów: poczynając od ciągłego podnoszenia możliwości maszyn i wydajności produkcji oraz znajdowania nowych obszarów zastosowania dla plastików w ubiegłym wieku do poszukiwania metod ograniczania ich negatywnego wpływu na środowisko dzięki rozwojowi recyklingu, biotworzyw oraz energo- i zasobooszczędnych technologii w wieku obecnym. W efekcie to ochrona klimatu, gospodarka obiegu zamkniętego i cyfryzacja stanowią trzy gorące tematy tegorocznych targów K 2022, które będą powszechnie obecne w rozwiązaniach prezentowanych na firmowych stoiskach. 

Pomocna dłoń internetu

Wspomniane trzy główne obszary tematyczne zostały pogrupowane w halach wystawienniczych (i wyróżnione kodem kolorystycznym na planach i mapach) w sposób ułatwiający zwiedzającym dotarcie do interesujących ich rozwiązań. I tak maszyny i podzespoły trafiły do hal 1, 3-4, 8b oraz 9-17. Surowce i wyposażenie pomocnicze znajdziemy w halach 5, 6, 7, 7a, 8a i 8b. Półprodukty, komponenty techniczne oraz artykuły z tworzyw wzmacnianych domieszkami umieszczone będą w halach 5, 6, 7, 7a, 8a i 8b. Na stoiskach w hali 9 będą dominować technologie przeznaczone dla recyklingu. 

Zwiedzający mogą skorzystać z bazy danych na temat wystawców dostępnej na stronie www.k-online.com. Znajdą tam nie tylko interaktywny plan hal z rozmieszczeniem poszczególnych stoisk, ale także szeroki zakres informacji na temat poszczególnych wystawców (o ich nowościach produktowych i osobach kontaktowych oraz bieżące wiadomości), a to wszystko zindeksowane według grup docelowych i rynków zastosowań. 

Narzędzie Matchmaking-Tool umożliwia odwiedzającym targi i wszystkim wystawcom nawiązywanie kontaktu z firmami za pośrednictwem strony k-online; wystarczy podać zakres swych zainteresowań oraz parametry wyszukiwania, by w mgnieniu oka otrzymać rekomendacje i personalizowane propozycje kontaktów. Dzięki temu wystawcy i zwiedzający mogą poznać się jeszcze przed rozpoczęciem targów i uzgodnić termin spotkania w ich trakcie. 

Program dodatkowy targów obejmuje Circular Economy Forum. W otwartej przestrzeni między halami 10 i 16 VDMA (Niemiecka Federacja Inżynierów) jako organizator i jej 13 członków zademonstrują znaczenie technologii we wdrażaniu gospodarki obiegu zamkniętego do branży tworzyw sztucznych. Wśród uczestników znajdą się takie firmy jak: Arburg, Erema, R-Cycle, Vecoplan, Leonhard Kurz i Sumitomo (SHI) Demag. Goście Forum będą mogli zapoznać się z metodami przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w wysokiej jakości regranulaty i sposobami przekształcania recyklatów w atrakcyjne, wysoce funkcjonalne i nadające się do recyklingu produkty za pomocą różnych metod przetwórstwa.

Z kolei pokaz specjalny „Plastics shape the Future” (Tworzywa kształtują przyszłość) unaoczni, że tworzywa sztuczne mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia zrównoważonej przyszłości. W jego trakcie odbywać się będą dyskusje na temat innowacyjnych technologii, prelekcje, atrakcyjne demonstracje projektów i ekscytujące pokazy eksperymentów. Pokaz poruszy w równym stopniu kwestie ekonomiczne, ekologiczne i społeczno-polityczne, prezentując jednocześnie rozwiązania problematycznych kwestii, z którymi boryka się branża tworzyw sztucznych. Impreza jest projektem niemieckiej branży tworzyw sztucznych pod auspicjami Plastics-Europe Deutschland e.V. i Messe Düsseldorf. 

Październikowe targi to idealne miejsce do networkingu oraz spotkań przedstawicieli branży tworzyw sztucznych i kauczuku z całego świata. Nigdzie indziej międzynarodowy przemysł przetwórstwa tych niezbędnych dla naszego istnienia materiałów nie jest równie licznie reprezentowany jak podczas targów K. 

Opracowano na podstawie materiałów organizatora