TCY – producent maszyn FFG podbija Europę
25 lut 2025 11:57

Tajwańska firma TCY, jeden z czołowych producentów maszyn FFG, wykrawarek rotacyjnych oraz kompletnych systemów tekturnic, w styczniu 2025 r. z satysfakcją ogłosiła powstanie nowego europejskiego oddziału z siedzibą w Paryżu – TCY Europe. Na jego czele stanął Olivier Toutin. Ten nowy etap w rozwoju TCY zapewni europejskim klientom lepszą obsługę oraz zagwarantuje niezrównaną wygodę i szybkość w dostępie do firmowych rozwiązań.

Tien Chin Yu Machinery (TCY) powstała w 1959 r. jako wyspecjalizowany producent ręcznych zszywarek drutem oraz dostawca usług serwisowych. W miarę jak zmieniały się potrzeby rynku, przedsiębiorstwo wyewoluowało w dostawcę maszyn drukujących, sloterów fleksograficznych, sloterów z mimośrodem oraz bobiniarek mimośrodowych.

Rozwój na pierwszym miejscu

Jak podkreśla Ken Hsiao, dyrektor generalny firmy (TCY), celem spółki od chwili powstania było osiągnięcie pozycji rynkowego lidera: W 1978 r. zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy pierwszy na Tajwanie sloter fleksograficzny. Dwa lata później powtórzyliśmy ten wyczyn z tekturnicą, z kolei w 1985 r. stworzyliśmy premierową tajwańską automatyczną składarko-sklejarkę.

Bycie pierwszym, podobnie jak nieustanne inwestowanie w technologie dostosowane do potrzeb klientów, tkwią głęboko w firmowym DNA tajwańskiej spółki. Nigdy nie przestajemy ulepszać i rozwijać naszych produktów. W 1994 r. TCY wyprodukowała drugą generację sloterów do drukarek fleksograficznych o wymiarach 1200 mm x 2750 mm i 1600 mm x 3000 mm – mówił Ken Hsiao. Tamten rok w TCY zapamiętano również w związku z debiutem firmy w roli wystawcy na paryskich targach Corrugated i początkiem międzynarodowej ekspansji.

W 2000 roku na rynek trafił pierwszy sloter fleksograficzny typu Jumbo o wymiarach 2200 mm x 5200 mm, który TCY sprzedała firmie Visy Board z Australii; jeszcze w tym samym roku takie samo urządzenie znalazło amerykańskiego nabywcę. Od tego czasu TCY podtrzymuje aktywność na globalnym rynku, uczestnicząc regularnie w targach Corrugated w Paryżu, a także SuperCorrExpo w USA i CCE International w Niemczech, oraz umacniając swoją pozycję na globalnej scenie jako wiodący dostawca sprzętu do produkcji tektury falistej.

Produkujemy szerokie spektrum maszyn fleksograficznych do przetwarzania tektury falistej, z których każda jest dostępna w różnych formatach, z różnymi typami napędu oraz poziomami automatyzacji. Dla przykładu możemy budować sloter Jumbo do produkcji pudełek 2200 mm x 5500 mm tuż obok linii do wykrawania rotacyjnego 1600 mm lub Mini FFG w formacie 660 mm x 1800 mm. Nasze portfolio pozwala klientom na wybór i dopasowanie rozwiązań do ich indywidualnych potrzeb produkcyjnych – wyjaśnia Ken Hsiao.

Wśród największych hitów sprzedażowych TCY należy wymienić serię QS – fleksograficznych casemakerów z pełnym serwonapędem, idealnie dostosowanych do potrzeb zakładów produkujących krótkie lub długie serie z dużą prędkością, oraz maszyny fleksograficzne z serii N w wersji otwartej (open) i zamkniętej (close), wyposażone w tradycyjny napęd przekładniowy lub napęd serwo i uproszczoną automatyczną konfigurację przez operatora za pomocą ekranów dotykowych i centralnego systemu komputerowego Smart Tech. Konstrukcja nowej generacji oraz zaktualizowane oprogramowanie pozwala użytkownikom łatwo zrozumieć kody błędów i rozwiązać problemy, monitorować wydajność i utrzymywać ją na optymalnym poziomie – wyjaśnia Rob Garvey, dyrektor zarządzający oddziału TCY Machinery UK. Firma dostarcza również tekturnice QSS 250, 300 i 350 o wymiarach 1800 mm x 2500 mm.

Wyjście poza Azję

Od wczesnych lat swej działalności firma TCY inwestowała w budowanie wizerunku dzięki dedykowanej sieci agentów sprzedaży. W latach 2017-2020 kontynuowała swoją ekspansję, zapuszczając korzenie na kluczowych rynkach. Pierwszym etapem europejskiego podboju było utworzenie przedstawicielstwa i magazynu części zamiennych we włoskiej Brescii; kolejnymi: przedstawicielstw w Leeds na Wyspach Brytyjskich oraz w amerykańskim Chino (Kalifornia). Tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa firma mogła pochwalić się instalacjami na niemal wszystkich kontynentach: w Europie, USA, Ameryce Północnej i Środkowej, Azji oraz Afryce. Tylko w 2020 r. firma zainstalowała tam 35 maszyn flekso oraz trzy tekturnice.

Jak tłumaczy dyrektor generalny TCY, decyzja o ekspansji poza kontynent azjatycki, o tworzeniu nowych fabryk, centrów serwisowych i magazynów poza główną siedzibą na Tajwanie, wynikała z chęci przekucia lokalnego sukcesu w osiągnięcie na skalę międzynarodową. Jesteśmy wystarczająco silni w Azji, ale chcemy być równie silni w Europie, USA, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, zapewniając dostęp na miejscu do usług, części zamiennych i wsparcia technicznego – tłumaczy.

Lata pandemii firma wykorzystała na wewnętrzną reorganizację i inwestycje w obsługę rynków, na których funkcjonuje. Celem było zapewnienie klientom takiego wsparcia, które pomoże im przetrwać trudny pod względem ekonomicznym czas. Oznaczało to również przyspieszenie działań B & R oraz tworzenia innowacyjnych, wysokowydajnych maszyn nowej generacji, a także rozszerzenie i unowocześnienie narzędzi posprzedażowych, tak aby stały się łatwiejsze i bardziej przyjazne dla użytkowników (w tym rozwijanie zdalnej obsługi serwisowej). Wierzymy, że ta struktura i reorganizacja stanowią gwarancję przyszłości TCY, dzięki czemu nasi klienci będą mogli oczekiwać od nas dostarczania rozwiązań sprzętowych oraz opieki posprzedażowej przez wiele kolejnych lat i generacji – mówi Ken Hsiao.

Czas na TCY Europe

W styczniu br. firma z satysfakcją ogłosiła powstanie TCY Europe, którego dyrektorem operacyjnym został Olivier Toutin. Jak mówi nowy CEO: Firma TCY jest znana na całym świecie z największej gamy maszyn fleksograficznych do przetwórstwa tektury falistej. Z dumą możemy powiedzieć, że dzięki zespołowi pełnoetatowych, lokalnych inżynierów i dedykowanemu magazynowi zaopatrzonemu w części zamienne jesteśmy teraz w stanie wspierać maszyny naszych europejskich klientów jak nigdy dotąd.

Jak podkreśla, jest to możliwe m.in. dzięki łatwej dostępności części do maszyn (80% podzespołów do serii QS i N jest magazynowane w Paryżu); możliwości zamawiania części za pośrednictwem platformy internetowej YourTCY.com, z dostawą w ciągu 24 lub 48 godzin; usługom zdalnego serwisu i diagnostyki maszyn; a także gronu dedykowanych techników we Francji, Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii oraz Włoszech (na razie ośmiu, ale kolejni – również w Polsce – przechodzą obecnie proces rekrutacji).

Z punktu widzenia TCY Europe Polska jest jednym z ważniejszych rynków. Spółka nie zapomina o naszym rynku, podobnie jak o innych rynkach środkowoeuropejskich. Jak zdradza Olivier Toutin, w Polsce zainstalowała dotychczas casemaker Jumbo 2200 x 5550 mm; ma również klientów w Bułgarii oraz Rumunii. Lokalni polscy klienci mogą również liczyć na wsparcie przedstawiciela TCY na terenie Polski.

Jesteśmy niezwykle dumni, że wprowadziliśmy na rynek tak zaawansowane rozwiązania, i pragniemy podziękować klientom za zaufanie do TCY w zakresie dostarczania wysokiej jakości maszyn i usług wspierających ich rozwijające się firmy. Z roku na rok inwestujemy w produkcję, działania oraz globalną obsługę i wsparcie, a wszystko to w imię przyspieszenia rozwoju branży tektury falistej i naszych klientów. Jesteśmy jednym z rzadkich przykładów dostawcy, który produkuje 70% części we własnym zakresie. Nasza gama maszyn fleksograficznych, już obszerna – od minilinii po rozwiązania Jumbo – nadal się rozszerza o nowe formaty, takie jak seria N10 1800 jumbo (1800 x 4800 mm). Jako projektant i producent maszyn TCY od dziesięcioleci ma doświadczenie i odpowiednią infrastrukturę, by wspierać wszystkie potrzeby i rynki maszyn do przetwórstwa flekso; eksportujemy do 86 krajów świata, ale nie zainstalowaliśmy żadnej maszyny w Chinach – podkreśla Olivier Toutin.

Tomasz Krawczak