Tektura ma znaczenie dla rozwoju GOZ
28 Jan 2022 09:19

Materiały opakowaniowe z włókien celulozowych – papierowe, tekturowe, kartonowe oraz pudełka składane – mogą być poddane recyklingowi więcej niż 25 razy bez żadnego wpływu – lub z nieznacznym wpływem – na ich strukturę, wynika z najnowszego, niezależnego badania. 

W jego trakcie naukowcy z Politechniki w austriackim Graz poddawali wielokrotnemu recyklingowi pudełka składane z tektury, by zrozumieć jego wpływ na mechaniczne własności materiału, wśród nich trwałość i odporność na zgniatanie. „Badanie nie wykryło żadnego negatywnego wpływu rzeczonego procesu na mechaniczne własności surowca. Nie dostrzeżono również zwiększonej podatności włókien na pęcznienie” – brzmi konkluzja badania.

Winfried Muehling, dyrektor generalny Pro Carton, europejskiego stowarzyszenia producentów tektury i kartonu, podkreśla: Wyniki zdecydowanie obalają powszechny mit, że opakowania z włókien można poddać recyklingowi tylko cztery do siedmiu razy, zanim stracą swoją zwartość. Świadczą natomiast, że włókna papieru i tektury są znacznie trwalsze niż wcześniej uważano.

Co więcej, Rene Eckhart, starszy pracownik naukowy na Politechnice w Grazu, który kierował badaniami, jest przekonany, że ograniczona liczba cykli recyklingowych, jakim można poddać papier, karton lub tekturę, w rzeczywistości jest podyktowana bardziej procesem przygotowania surowca oraz osiągniętymi limitami zbiórki i recyklingu – dodaje Muehling. 

Badania austriackiej Politechniki to kolejny dowód na istotne znaczenie tektury dla rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego i roli, jaką odgrywa ona w proekologicznej działalności firm i marek; obecny średni poziom recyklingu opakowań papierowych i tekturowych w Europie wynosi ok. 84,2%, a do 2030 roku ma sięgnąć 90%. Dodatkową zaletą tektury jest jej biodegradowalność – w procesie nazywanym często „recyklingiem organicznym”.

Raport podkreśla również prośrodowiskowe korzyści, które wynikają ze zwielokrotnienia liczby cykli recyklingu tektury. Im częściej możemy odzyskać jedno i to samo opakowanie, tym korzystniejszy jest jego wpływ na środowisko.

Muehling dodaje: Jeśli chcemy utrzymać nasz obiegowy model biznesowy, zawsze będziemy potrzebować rozsądnej mieszanki włókien pierwotnych i z odzysku. Niektórzy klienci mają specyficzne wymagania dotyczące produktów, w przypadku których dopuszcza się wyłącznie włókno pierwotne, np. opakowań przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością wilgotną lub tłustą taką jak czekolada. Innym przykładem są opakowania luksusowe o specjalnych wymaganiach dotyczących poziomu bieli lub sztywności, które z pewnością będą wymagały stosowania włókien pierwotnych.

Z punktu widzenia branży zbiórka, sortowanie i recykling wszystkich materiałów celulozowych obecnych na rynku mają kluczowe znaczenie. Włókna pierwotne i wtórne są równie ważne dla gospodarki obiegu zamkniętego, dlatego wspiera ją wiele marek i sprzedawców naszej tektury – podsumowuje dyrektor Pro Carton. 

Opracowano na podstawie materiałów Pro Carton