Pierwsze testy wykonane w Szwajcarii dowodzą, że firma Greiner Packaging jest już w stanie produkować kubki do pakowania jogurtów wykonane w całości z materiału pochodzącego z recyklingu. Producent reklamuje je jako najbardziej ekologiczne i zrównoważone rozwiązanie, jakie można sobie wyobrazić.
Greiner Packaging podejmuje aktywne działania na rzecz rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Doskonałym przykładem tej aktywności może być kubek K3 na jogurt wykonany z przyjaznego dla środowiska miksu tektury i plastiku, który nadaje się do zadruku. Celem projektu jest opracowanie opakowania na żywność wykonanego ze zrecyklowanego PS i, jak przekonuje producent, pierwszego opakowania, w którym wykorzystano surowce – polistyren i tekturę – pochodzące wyłącznie z odzysku. Testowany materiał został wykorzystany do wyprodukowania standardowych dwupaków na szwajcarski jogurt. Zdaniem Greiner Packaging uzyskane rezultaty są wielce obiecujące.
Wysoki poziom czystości polistyrenu uzyskany w trakcie testów wskazuje na wyjątkowy potencjał mechanicznego recyklingu w obróbce tego tworzywa. W praktyce poddany mechanicznemu recyklingowi polistyren charakteryzuje się 99,9% czystością, co daje szansę na wykorzystanie go w produkcji opakowań spożywczych. I choć surowiec nie otrzymał jeszcze wymaganych prawem certyfikatów – procedura jest obecnie w toku – pierwsze testy dowodzą, że Greiner Packaging jest w stanie produkować kubki na jogurty z polistyrenu odzyskanego w 100% w procesach mechanicznego recyklingu.
W projekt pilotażowy zaangażowała się Styrenics Circular Solutions (SCS) – inicjatywa branżowa mająca na celu zwiększenie obiegu zamkniętego styrenów jako etapu prowadzącego do GOZ. Współpraca Greiner Packaging z SCS to jeden z elementów działań firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju, jakim byłoby wykorzystanie zrecyklowanego PS w opakowaniach mających kontakt z żywnością.
Jako członek SCS Greiner Packaging promuje zrównoważone działania na rzecz r-PS. Obecnie wysiłki przedsiębiorstwa koncentrują się na reklamowaniu korzyści wynikających ze stosowania polistyrenu pozyskanego w procesach recyklingu mechanicznego: niskiego śladu węglowego uzyskanego dzięki ekologicznemu charakterowi tego materiału oraz możliwości osiągnięcia zamkniętego cyklu obiegu tego surowca. Innymi słowy zrecyklowany materiał nie musi być mieszany z materiałem pierwotnym, co znacznie ułatwia osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Cel, jakim jest zyskanie aprobaty dla stosowania w pełni zrecyklowanego mechanicznie polistyrenu w rozwiązaniach mających kontakt z żywnością oraz dla samego procesu, może być osiągnięty jedynie w drodze zaangażowania wielu firm z całego łańcucha wartości. Nasza aktywność na tym polu koncentruje się obecnie na wstępnych testach z klientem ze Szwajcarii – wyjaśnia Tobias Strasser, dyrektor zarządzający w Greiner Packaging Diepoldsau w Szwajcarii.
Na podstawie materiałów firmy Greiner Packaging opracował TK