TL-KARTON, czyli jak projektować taniej
26 Feb 2013 13:12
Na rynku istnieje już wiele specjalistycznych programów służących do projektowania opakowań, wykrojników i pozostałego oprzyrządowania towarzyszącego wykrojnikom – takiego jak formy czyszczące czy pertinaksy. Ze względu na ich wszechstronność są to drogie narzędzia CAD/CAM. W niektórych przypadkach zakup takiego oprogramowania okazuje się zbyt kosztownym rozwiązaniem.
TL-KARTON jest adresowany do firm, które zajmują się projektowaniem oraz produkcją opakowań. W związku z tym zawiera funkcje, które pozwalają szybko i łatwo zaprojektować opakowanie z tektury falistej lub litej. Obecnie pełna wersja zawiera bazę 81 wzorów standardowych opakowań. Są one podzielone na tekturę falistą (FEFCO) i litą (ECMA). Dodatkowo można dokupić moduł rozmieszczający na zadanym formacie figury geometryczne. Baza opakowań jest stale rozszerzana, więc po zakupie programu użytkownik ma możliwość otrzymania aktualizacji, by korzystać z nowych wzorów.
Jak to działa
Korzystanie z programu jest bardzo proste. Nie wymaga on od użytkownika praktycznie żadnego doświadczenia w projektowaniu opakowań. Aby narysować siatkę opakowania, wystarczy kliknąć na odpowiednią ikonę (FEFCO lub ECMA), po czym podać niezbędne parametry opakowania. W przypadku tektury falistej mamy do wyboru 6 materiałów: falę E, B, C, EB, BC, a nawet rzadziej spotykaną falę F. Natomiast w przypadku tektury litej podajemy po prostu grubość tektury. Jeżeli jakieś dane przekroczą dopuszczalne wartości, program poinformuje nas o tym. Gotowy projekt możemy zapisać w formacie „.tlkart” lub wyeksportować do popularnego formatu „.dxf”.
Rozmieszczanie użytków (layout)
Przydatną funkcją programu jest rozmieszczanie użytków na arkuszu (tzw. layout). Pozwala ona dopasować optymalne rozłożenie użytków na arkuszu. Użytki możemy układać na 6 różnych sposobów. Można skorzystać z 10 standardowych formatów arkuszy: A0, A1, A2, A3, A4, B0, B1, B2, B3 oraz B4 lub wprowadzić dowolny format. Zamiast wybierać format arkusza, możemy też podać margines, jaki chcemy uzyskać, wówczas aplikacja sama obliczy wymiary potrzebnego arkusza.
Wycena wykrojnika
Poza kosztami potrzebnego papieru duży wpływ na cenę opakowania, szczególnie przy małych nakładach, ma wartość zastosowanego wykrojnika. Dlatego program został wyposażony w funkcję umożliwiającą skalkulowanie orientacyjnej ceny wykrojnika. Po wpisaniu ceny za metr bieżący noża program podaje długość noży oraz cenę wykrojnika.
TL-KARTON jest sprzedawany modułowo. Jest więc możliwość zakupu programu wyposażonego tylko w te funkcje, które są nam potrzebne. Mamy do wyboru:
n bazę makr generujących siatki opakowań z tektury falistej (obecnie 54 wzory),
n bazę makr generujących siatki opakowań z tektury litej (obecnie 27 wzorów),
n narzędzie rozmieszczające figury geometryczne na zadanym formacie,
n wybrane makra generujące siatki niezgrupowane w 2 poprzednich pozycjach (opakowania niestandardowe – w przygotowaniu),
n funkcję rozmieszczania użytków na arkuszu.
Funkcja obliczająca cenę wykrojnika jest stałą częścią składową programu.
Opracowano na podstawie materiałów firmy TL-Design