Trzy projekty, trzy sukcesy New Aerodinamica w TFP
15 Dec 2021 09:39

New Aerodinamica, włoska firma projektująca i produkująca systemy aspiracji, służące do usuwania i odprowadzania odpadów oraz pyłów, może postawić na mapie Europy nową flagę dzięki trzem nowym projektom, które zostały pomyślnie zrealizowane w Polsce.

W firmie New Aerodinamica z siedzibą w Bergamo panuje nie tylko przedświąteczny nastrój, ale i zasłużone poczucie satysfakcji. Trzy zakłady, w których instalacja zakończyła się pełnym sukcesem; jesteśmy naprawdę szczęśliwi – mówi Paolo Radaelli, dyrektor generalny New Aerodinamica, opisując niedawno zakończone wdrożenia w Polsce. – Pracowaliśmy nad trzema projektami stworzenia instalacji aspiracyjnych, które dostosowaliśmy do potrzeb klienta. 

Wszystko zaczęło się na początku pandemii od zapytania TFP Polska, wiodącego producenta opakowań z tektury falistej, który dowiedział się o pozytywnych ocenach instalacji New Aerodinamica poprzez sieć swoich kontaktów. Padła pierwsza prośba o zainstalowanie odsysu ścinek na MITSUBISHI EVOL, zaawansowanej technologicznie składarko-sklejarce flekso, na której niezbędne było zainstalowanie systemu odprowadzania i transportu ścinek na odległość 80 m. New Aerodinamica była gotowa do interwencji. Po pierwszej analizie i opracowaniu realistycznych projektów 3D włoska firma stworzyła instalację, która była trudna – ponieważ zamówienie było bardzo specyficzne – a jednocześnie łatwa, bo polska firma była w stanie zainstalować ją samodzielnie, korzystając jedynie ze zdalnego wsparcia i z monitoringu New Aerodinamica za pomocą prostych narzędzi takich jak WhatsApp czy programy do wideorozmów.

Klient był bardzo zadowolony z pierwszego systemu New Aerodinamica, co skłoniło go do złożenia wniosku o instalację drugiego, także na maszynie EVOL. Tym razem jednak New Aerodinamica skupiła się na potrzebie wyeliminowania pyłu powstającego w procesie produkcji tektury falistej i opakowań z tego surowca. Jego obecność w środowisku produkcyjnym prowadzi do spadku jakości produktu i problemów z systemem elektrycznym oraz z samymi maszynami w dłuższej perspektywie czasowej. Naraża również na szwank czystość powietrza. W tym przypadku pracowaliśmy nad projektem kompletnego systemu odpylania i odprowadzania pyłów. Nie było to takie proste, biorąc pod uwagę prośbę klienta, aby umieścić filtr o wydajności 45 000 m3/h w pobliżu maszyny, pomimo bardzo ograniczonej przestrzeni – wyjaśnia Paolo Radaelli. Również w tym przypadku, dzięki starannym badaniom New Aerodinamica, możliwe było zainstalowanie naprawdę wydajnej instalacji, spełniającej potrzeby zleceniodawcy, zamontowanej bezpośrednio przez samego klienta i zdalnie przetestowanej przez zespół New Aerodinamica.

Niedługo potem firma TFP złożyła kolejne zamówienie. Tym razem była to instalacja aspiracyjna na maszynie FOSBER. Po raz kolejny praca była bardzo wymagająca z dwóch głównych powodów: wysoka wydajność maszyny, którą należało wziąć pod uwagę (prędkość produkcyjna 420 m/min i średnia gramatura produktu 1000 g/m2) oraz długi dystans 180 m do pokonania przez ścinki z licznymi przemieszczeniami (zmianami kierunku). Nie było to łatwe zadanie, ale zostało zrealizowane krok po kroku aż do kompletnego montażu bezpośrednio przez nasz zespół New Aerodinamica, który przeprowadził próbę ślepą, tj. włączenie maszyny w celu sprawdzenia zdolności obliczeniowych, ale bez materiału, i liczne testy – podsumowuje Paolo Radaelli. – Efekt: „New Aerodinamica? To najlepszy wybór, jakiego mogliśmy kiedykolwiek dokonać!” – to były słowa w e-mailu, który firma TFP wysłała do naszego zespołu po trzeciej instalacji. Co tu dużo mówić, 100% satysfakcji! Dobra robota!  AN