Ukazała się polska edycja najnowszego raportu „Tworzywa sztuczne – Fakty 2016”, wydawanego co roku przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope. Publikacja zawiera aktualne dostępne informacje (za 2015 r.) dotyczące europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych wraz z podstawowymi danymi na temat rynku tworzyw oraz najnowszymi analizami dotyczącymi zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych w Europie.
W dokumencie zaprezentowano dane dotyczące produkcji, zużycia i odzysku tworzyw sztucznych, bilans handlowy, a także informacje o zatrudnieniu i obrotach w branży tworzyw sztucznych. Daje on również obraz tego, jak tworzywa sztuczne w całym cyklu życia i wytwarzający je przemysł przyczyniają się do rozwoju ekonomicznego i zwiększenia dobrobytu Europy. Raport zalicza do europejskiej branży tworzyw sztucznych producentów i przetwórców tworzyw oraz producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Przemysł tworzyw sztucznych to ważny dział gospodarki europejskiej, zatrudniający ponad 1,5 mln pracowników w blisko 62 tys. firm, głównie małych i średnich. Branża ta z rocznymi obrotami w wysokości ponad 340 mld euro generuje także istotny wkład do finansów publicznych państw Europy.
W 2015 roku w 28 krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii i Szwajcarii wyprodukowano 58 mln ton tworzyw sztucznych (tworzywa termoplastyczne, poliuretany, tworzywa termoutwardzalne, elastomery, kleje, powłoki i materiały uszczelniające). W tym samym czasie produkcja światowa osiągnęła poziom
322 mln ton. Największym producentem w skali globu pozostają Chiny (z 27,8% udziałem w produkcji), wyprzedzając Europę oraz kraje wchodzące w skład porozumienia NAFTA (po 18,5%).
3/4 europejskiego zapotrzebowania na tworzywa do przetwórstwa generuje pięć krajów: Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Największy udział w popycie mają firmy produkujące opakowania (39,5%), które bardzo wyraźnie wyprzedzają pod tym względem kolejne sektory gospodarki: przemysł budowlany (nieco ponad 20%) i motoryzacyjny (8,6%).
Ze względu na dobrze rozwinięte moce wytwórcze krajów Europy notują one (ogółem) dodatni bilans handlowy. W 2015 r. eksport materiałów i usług producentów surowców do przetwórstwa oraz przetwórców tworzyw sztucznych był o 16,5 mld euro większy od importu.
Największe zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Europie (szacowane w 2015 r. na 49 mln ton) zanotowały Niemcy
(12 mln ton, 24,6% całkowitego europejskiego zapotrzebowania), Włochy (ok. 7 mln ton, 14,3%) oraz Francja (ok. 5 mln ton, 9,6%). Polska znalazła się na wysokim, 6. miejscu (wyprzedzona jeszcze przez Hiszpanię i Wielką Brytanię). Pierwsza szóstka państw zużyła w 2015 r. 70% wszystkich tworzyw wytworzonych na kontynencie europejskim.
Największym odbiorcą tworzyw sztucznych pozostał sektor opakowań (39,9% ogółu zużycia), który bardzo wyraźnie wyprzedza budownictwo (19,7%), motoryzację (8,9%), elektronikę i elektrotechnikę (5,8%) oraz rolnictwo (3,3%). Do najpowszechniej używanych tworzyw należą polipropylen (ponad 9 mln ton, 19,9% udziału w ogólnym zużyciu), polietylen małej gęstości i liniowy polietylen małej gęstości (ponad 8 mln ton, 17,3%), polietylen wysokiej i średniej gęstości (niespełna 6 mln ton, 12,1%). Na kolejnych miejscach znalazły się: polichlorek winylu (10,1% udziału w zużyciu), poliuretan (7,5%), PET (7,1%) oraz polistyren (6,9%). Największym zainteresowaniem firm opakowaniowych cieszą się tworzywa: PE-LD i PE-LLD, PP, PET oraz PE-HD i PE-MD.
Część raportu została poświęcona kwestii zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych w Europie. W 2014 r. w pokonsumenckich odpadach znalazło się 25,8 mln odpadów tworzyw sztucznych. W procesach recyklingu i odzysku energii zostało odzyskane 69,2%, pozostałe 30,8% trafiło na wysypiska. Najwyższe wskaźniki recyklingu – 39,5% – osiągają opakowaniowe odpady tworzyw i stanowią one ponad 80% wszystkich odpadów tworzyw poddanych recyklingowi.
W podsumowaniu raportu możemy przeczytać, że w 2016 roku odnotowano nieznaczny wzrost produkcji tworzyw sztucznych, jej poziom jednak pozostaje wciąż poniżej poziomu sprzed kryzysu. W roku 2017 oczekiwana jest kontynuacja pozytywnego trendu wzrostu produkcji. Szacunki krótkoterminowe wskazują umiarkowany trend wzrostowy (w 2016 i 2017 r. przyrost produkcji powinien wynieść po ok. 1,5%).
Przy opracowaniu raportu PlasticsEurope (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Tworzyw Sztucznych) współpracowało z EPRO (Europejskim Stowarzyszeniem Organizacji Recyklingu i Odzysku Tworzyw Sztucznych), Grupą Badań i Statystyki Rynku Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope (PEMRG) oraz firmą Consultic Marketing & Industrieberatung GmbH. Wspierało się również danymi pozyskanymi z oficjalnych statystyk instytucji europejskich i krajowych oraz od organizacji zajmujących się gospodarką odpadami.
Na podstawie materiałów PlasticsEurope opracował TK