Udany start Akademii REVO
27 Feb 2017 14:28

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2016 r. w Centrum Kompetencji firmy Bobst we Florencji odbyła się impreza REVO Master Class Open House. 322 uczestników – drukarzy i przetwórców opakowań giętkich, pudełek składanych i etykiet – uczestniczyło w sześciu sesjach seminaryjnych poświęconych technologii REVO oraz przekonało się o jej zaletach dzięki prezentacjom druku na żywo. 

16Spotkanie wyznaczyło jednocześnie start programu REVO Master Certification. Uczestnicząc w seminariach oraz pokazach demonstracyjnych goście spełnili wymagania pierwszego etapu certyfikacji i otrzymali srebrne odznaki REVO, będące punktem wyjścia do starania się o kolejne – Złotą i Platynową – które składają się na pełen program certyfikacji REVO Master. Organizatorzy zapowiedzieli, że począwszy od 2017 r. w różnych częściach świata odbywać się będą tematyczne imprezy REVO, na których kolejni chętni zyskają szansę na otrzymanie stosownych certyfikatów. 

REVO – skrót oznaczający cyfrową rewolucję w druku fleksograficznym – to uruchomiony w 2013 r. wspólny projekt kilku światowej klasy producentów maszyn i systemów dla rynku opakowaniowego, który stanowi odpowiedź rynku flekso na wzrastającą popularność druku cyfrowego. Ma on za zadanie stworzenie i rozwijanie gotowej koncepcji, która poszerzy możliwości drukarń, poprawi jakość druku, przyczyni się do wzrostu wydajności i wyższej produktywności. Każdy z partnerów wnosi specjalistyczną wiedzę na temat dedykowanych produktów na swoim rynku. 

We Florencji obecni byli liczni przedstawiciele wszystkich firm partnerskich REVO: Americk Packaging, Apex International, AVT, BOBST, DuPont, Esko, Flint Group, X-Rite PANTONE oraz UPM Raflatac, dzieląc się z uczestnikami swoją wiedzą i szczegółami na temat udziału ich firm w REVO. Sesjom plenarnym i dyskusjom w kuluarach towarzyszył bogaty program praktycznych prezentacji, do których wykorzystano dwie maszyny do druku fleksograficznego firmy Bobst. Z ich pomocą wydrukowano cztery różne prace na podłożach foliowych i tekturowych, z użyciem 16 różnych kolorów z palety Pantone, bez wymiany farby w zespołach drukujących i aniloksów. Narząd maszyn trwał nie dłużej niż minutę, a na ustawienie registra zużywano mniej niż 20 metrów podłoża. W każdej z czterech prac wszystkie użyte kolory Pantone wykazały zgodność barwną Delta-E na poziomie poniżej 2.0, mimo zastosowania podłoży – 38-mikronowej folii polipropylenowej oraz tektury o gramaturze 240 g/m2 – o różnych własnościach fizycznych i poziomie absorpcji. 

Seminaria REVO

Część seminaryjną rozpoczęło wystąpienie Daragha Whelana, dyrektora operacyjnego zakładu w Haverill należącego do przedsiębiorstwa Americk Packaging, w którym w 2013 r. odbyła się premierowa instalacja technologii REVO Digital Flexo na dwóch maszynach drukujących firmy Bobst. Whelan opowiadał o korzyściach i wyzwaniach wynikających z bycia prekursorem we wprowadzaniu nowego procesu fleksograficznego, który – wykorzystując cyfryzację nie jako metodę druku, lecz w celu usprawnienia workflow oraz automatyzacji produkcji – pozwala uzyskać druk w jakości 223 lpi. Technologia REVO to wartość dodana naszej produkcji, która wydłuża czas nieprzerwanej pracy i ogranicza ilość odpadów. Fakt, że od momentu instalacji nasze czasy realizacji zleceń uległy skróceniu o połowę, jest ważnym argumentem przemawiającym na korzyść tej technologii i za tym, by stać się elementem jej przyszłego rozwoju.

Matteo Cardinotti, dyrektor zarządzający oddziału Bobst we Florencji, poprowadził następnie otwartą dyskusję na temat korzyści REVO w porównaniu z drukiem konwencjonalnym. Zwrócił uwagę na te kwestie, które mają fundamentalne znaczenie przy zwiększaniu ogólnych zysków ekonomicznych wynikających ze stosowania REVO, i dzięki którym możliwa jest wysoka rentowność nawet niskonakładowej produkcji (mniej niż 500 m na podłożach różnego typu). 

W trzeciej sesji Dan Pulling, dyrektor EMEA ds. rozwoju biznesu w Esko, oraz Jan Scharfenberg, dyrektor techniczny EMEA w DuPont Advanced Printing, opisali słuchaczom wszystkie etapy procesu prepressu niezbędne do druku z rozszerzonym gamutem barwnym ECG. Esko w pełni wspiera ten projekt, który gwarantuje utrzymanie stałej jakości i powtarzalności w druku produktów końcowych. Bez wątpienia Extended Color Gamut (ECG) zmieni sposób, w jaki będziemy drukować opakowania w przyszłości. Teraz, dzięki Akademii REVO dostępnej dla przetwórców z całego świata, wdrażanie ECG będzie łatwiejsze i szybsze – powiedział Dan Pulling. Scharfenberg dodał, że zastosowanie płyt Fast Easy i technologii REVO gwarantuje doskonałą jakość wydruków przy jednoczesnym skróceniu procesów prepressu i druku. To czyni flekso realną alternatywą wobec druku cyfrowego nawet w produkcji „just-in-time”. 

Ostatnia sesja odnosiła się do kluczowego problemu wykorzystania farb UV i ich bezpieczeństwa w zadruku opakowań giętkich na żywność. Niklas Olsson, globalny menedżer marki we Flint Group, zaprezentował dane dowodzące, że nowa generacja niskomigracyjnych farb UV do druku flekso stosowana w procesie REVO spełnia najbardziej surowe przepisy zgodności stawiane przed materiałami wchodzącymi w kontakt z produktami spożywczymi: Nadal mamy do czynienia z niezrozumieniem kwestii bezpieczeństwa przy stosowaniu farb UV w opakowaniach spożywczych; nie ma ono uzasadnienia i powinno zostać rozwiane, ponieważ farby te przechodzą wszystkie testy zgodności, jednocześnie zapewniając dodatkowe korzyści wynikające z niezmiennego transferu farb oraz ich fizycznych własności. Osoby mające wątpliwości mogą skorzystać z certyfikowanego systemu Bobst UV Track, który na życzenie jest instalowany na wąsko- i średniowstęgowych maszynach fleksograficznych tej firmy. System mierzy dozowanie farby UV i kontroluje bezpieczeństwo każdego metra zadrukowanego podłoża, co w połączeniu z niskomigracyjnymi farbami gwarantuje pełną zgodność z wymogami stawianymi przez regulacje prawne opakowaniom dla żywności. 

Praktyczne demonstracje 

Pokazy „na żywo” druku w technologii Digital Printing odbywały się z wykorzystaniem maszyn do fleksograficznego druku w linii: Bobst M6 UV do zadruku opakowań giętkich i pudełek składanych oraz wąskowstęgowej M1 do druku etykiet. Urządzenia zostały wyposażone we wszystkie rozwiązania dedykowane REVO przez firmy partnerskie: opatentowane aniloksy GTT firmy Apex International; systemy zarządzania maszyną i kontroli jakości AVT; płyty drukowe DuPont; oprogramowanie do separacji barwnej ECG oraz naświetlarki firmy Esko; farby Flint Group; a także system do pomiaru barwy i standaryzacji X-Rite PANTONE. 

Goście zwiedzili także Akademię REVO, obserwując praktyczny pokaz przygotowywania do druku płyt REVO z wykorzystaniem rozwiązań do prepressu, proofingu i naświetlania firm Esko oraz DuPont. 

REVO nie tylko umożliwia użytkownikom uzyskanie wysokiej jakości druku (90 linii/cm, 223 lpi), niemal trójwymiarowej głębi oraz kontrastu wydrukowanych obrazów, a także powtarzalności druku, które można zmierzyć cyfrowo i skonfrontować z międzynarodowymi standardami cyfrowej jakości. Dodatkowo przenosi tę samą jakość na inne parametry, takie jak zgodność, powtarzalność i przewidywalność, stanowiące elementy procesu produkcyjnego niezbędne do uzyskania wyjątkowego poziomu ogólnej sprawności operacyjnej – podsumował Federico D'Annunzio, dyrektor ds. marketingu produktów strategicznych w dziale Business Unit Webfed firmy Bobst. Matteo Cardinotti, dyrektor zarządzający oddziału Bobst we Florencji podkreślił z dumą, że najlepszym potwierdzeniem sukcesu Akademii REVO była sprzedaż kilku maszyn wyposażonych w technologię REVO Digital Flexo jej uczestnikom. 

Tłumaczenie na podstawie artykułu firmy Bobst: Tomasz Krawczak