Dwa lata temu na łamach „Opakowania” prezentowaliśmy program TL-Karton. Program istnieje na rynku od ponad 5 lat, jednak jego autor funkcjonuje w branży opakowań znacznie dłużej – już od ponad 15 lat zajmuje się projektowaniem opakowań. Wspomniany program pozwala bardzo szybko zaprojektować opakowanie z tektury falistej lub litej. Po wpisaniu parametrów użytkownik otrzymuje siatkę opakowania, a także szybką wycenę. Po włączeniu dodatkowych modułów możliwości wzrastają. Od czasu wydania pierwszej wersji liczba dostępnych modułów wzrosła z 3 do 9.
Od tego się zaczęło
Program TL-Karton został napisany z myślą o firmach zajmujących się projektowaniem i produkcją opakowań. Oprogramowanie ma za zadanie przyspieszyć proces projektowania opakowania, jak również skrócić czas sporządzania oferty dla potencjalnych klientów.
Baza opakowań obejmuje coraz więcej wzorów (z 64 urosła do 149). Dziewięć z nich to nietypowe wzory spoza bazy FEFCO/ECMA. Na uwagę zasługują standy reklamowe – po zebraniu informacji o wymiarach standu oraz liczbie półek program generuje wszystkie elementy potrzebne do złożenia takiego standu. I tak żmudne godziny projektowania zamieniają się w kilka sekund.
Automatyczne rozkładanie użytków na arkuszu jest dostępne od początku istnienia programu. Większa jest tylko liczba metod ułożenia użytków. W najnowszej wersji użytkownik może też dorysowywać własne elementy na tak utworzonych „layoutach”.
Własna inwencja twórcza
Od niespełna 3 lat wydawca prezentowanego oprogramowania udostępnia moduł umożliwiający rysowanie od podstaw oraz modyfikowanie wygenerowanych rysunków. Są w nim zawarte takie funkcje jak rysowanie linii, łuków, okręgów, jak również obracanie, skalowanie, przycinanie i wiele innych. Ostatnio dołączyły do modułu: rysowanie linii konstrukcyjnych, rysowanie linii pod kątem oraz wstawianie symboli (jak symbol kierunku fali).
Koszt produkcji w kilka minut
W 2016 roku TL-Karton został wzbogacony o moduł „Zaawansowanych kalkulacji cenowych”. Służy do wykonywania dużo bardziej szczegółowej wyceny od tej dostępnej w podstawowej wersji. Pozwala zbudować bazę cenników papieru, druku, foliowania oraz lakierowania. Ceny mogą być wprowadzane w 3 walutach (zł, euro i USD).
Wybierając walutę, w której zostanie wykonana wycena, powinniśmy podać również kurs pozostałych walut, by program prawidłowo przeliczył ceny materiałów. Program oblicza i sumuje ceny następujących składowych: wykrojnik, sztancowanie, materiał bazowy, materiał użyty do kaszerowania obydwu powierzchni tektury, druk, foliowanie, lakierowanie, nakład, rezerwa oraz elementy niestandardowe. Oczywiście użytkownik wybiera elementy, które chce zastosować.
Zaprojektujmy od razu wykrojnik
Całkiem nowy jest moduł wspomagający projektowanie wykrojników. Po zaprojektowaniu opakowania i ewentualnym rozmieszczeniu użytków na arkuszu możemy teraz nanieść mostki na linie noży, oczywiście automatycznie. Moduł jest też wyposażony w funkcje, które – po automatycznym „namostkowaniu” noży – pozwalają na usunięcie mostków z zaznaczonych obiektów, zmianę ich liczby lub zmianę szerokości.
Użytkownik ma możliwość zbudowania bazy maszyn, pod które wykrojniki projektuje. Ma do dyspozycji następujące parametry: wymiary sklejki/marginesy, wycięcie centralne i jego wielkość, wycięcia centrujące, siatkę otworów mocujących „Easyset”, noże kompensacyjne (położenie oraz liczba w stosunku do wartości wyliczonej z wzoru). Program na podstawie wprowadzonych parametrów sam rysuje deskę wykrojnika i elementy pomocnicze.
Moduł również będzie rozwijany. W przyszłości na pewno zostanie wzbogacony o takie funkcje jak projektowanie form usuwających odpady (wykorzystywanych w sekcjach czyszczących automatów sztancujących) oraz projektowanie pertinaksów.
„CAAS” powoli dogania „starszego brata”
Program miał premierę w 2015 roku. Wspomaga koordynację poszczególnych etapów produkcji, pozwala sprawdzić, na jakim etapie są poszczególne zlecenia, porównać obroty z kolejnych lat/miesięcy itp. Ostatnio dodano funkcje:
n długo oczekiwane drukowanie wyświetlanych tabel oraz wykresów dostępnych w oknie „Statystyka”;
n przy dołączaniu projektu z programu „TL-Karton” istnieje teraz możliwość podglądu 2 warstw (dno lub wieko opakowania). W poprzedniej wersji do celów podglądowych było wyświetlane tylko dno opakowania;
n znacznie przyspieszono sortowanie tabel. Zmiana zazwyczaj nie jest zauważalna, jednak kiedy nagromadzimy 10 tys. zleceń, ma ona kolosalne znaczenie.
Dlaczego warto wybrać prezentowane oprogramowanie?
Jest proste w obsłudze. Nie wymaga długiego szkolenia – choć w razie potrzeby istnieje możliwość zorganizowania szkolenia. Dodatkowym atutem jest też stosunek możliwości do ceny. Oprogramowanie konkurencji jest wielokrotnie droższe od opisanego w artykule.
Do programu TL-Karton sukcesywnie zostają dołączane nowe funkcje. Nie byłoby to możliwe bez zaufania, jakim obdarzyli nas klienci. Dzięki ich wyborowi program ma szansę na dalszy rozwój. Dotyczy to zarówno nowych modułów, jak i tych od dawna dostępnych w programie.
Zmiany pojawiają się w kolejnych aktualizacjach, które są dostępne na stronie wydawcy.
Na stronie www.tldesign.pl/download.htm można ściągnąć wersje testowe programów TL-KARTON oraz CAAS.
Tomasz Lewandowski