UPM Raflatac walczy z podróbkami leków 
19 Apr 2019 13:13

Firma UPM Raflatac rozszerza ofertę rozwiązań etykietowych, aby pomóc firmom farmaceutycznym w zwiększeniu bezpieczeństwa pacjentów dzięki opakowaniom zabezpieczonym przed próbami manipulacji. Rozwiązania te są prostym sposobem na zapewnienie pełnej zgodności z dyrektywą UE dotyczącą sfałszowanych produktów leczniczych w zakresie opakowań leków wydawanych z przepisu lekarza i produktów wysokiego ryzyka wydawanych bez recepty.

Dzięki etykietom wyposażonym w system ochrony przed niepożądanym otwarciem pacjenci mogą mieć pewność, że leki są autentyczne i nie zostały naruszone. Rozwiązania firmy UPM Raflatac przeznaczone do stosowania z klejem RP62 EU do materiałów farmaceutycznych obejmują całą gamę zabezpieczeń umożliwiających weryfikację naruszenia opakowania, które powoduje wyraźne, nieodwracalne uszkodzenia lub modyfikację opakowania bądź etykiety. Nie mają one jednak wpływu na łatwość otwierania opakowania: przezroczyste etykiety powodujące rozdzieranie kartonowego opakowania, etykiety z efektem Void, które na stałe odsłaniają ukryty wzór lub tekst oraz delikatne etykiety-pieczęcie, które pękają lub ulegają uszkodzeniom. Dostępne są również dodatkowe opcje takie jak efekty holograficzne.

Oferta fińskiego koncernu obejmuje luminescencyjne kleje ujawniające próby manipulacji, które pomagają sprawdzić, czy etykiety znajdują się na swoim miejscu i czy są prawidłowo przyklejone. Luminescencyjny klej RP62 EUL jest przeznaczony do popularnych systemów czujników, natomiast nowe rozwiązanie Red Luminescent stosowane z klejem RP62 EU jest zgodne z innowacyjnym systemem weryfikacji obecności, który można zamontować w istniejących maszynach, aby sprawdzić ze 100-procentową dokładnością, czy etykiety znajdują się na opakowaniu, niezależnie od koloru i konstrukcji opakowania. Materiał etykietowy Red Luminescent jest przezroczysty w normalnych warunkach oświetlenia, ale świeci na czerwono w świetle ultrafioletowym czujnika.

Firma UPM Raflatac koncentruje się na rozwoju materiałów w oparciu o potrzeby branży, przewidując zmiany przepisów i prognozując popyt na rynku – mówi Markku Pietarinen, dyrektor segmentu produktów farmaceutycznych, UPM Raflatac EMEIA. – Nasza nowa, rozszerzona oferta materiałów do etykiet zabezpieczających dla przemysłu farmaceutycznego umożliwia łatwe wdrożenie dzięki połączeniu wielu skutecznych rozwiązań w zakresie weryfikacji prób naruszenia opakowania, które doskonale współgrają z istniejącymi opakowaniami. Razem tworzymy rozwiązania etykietowe przyszłości.

Opracowano na podstawie materiałów firmy UPM Raflatac

error: Kopiowanie zabronione!