Walki normalizuje procesy drukowania
13 Dec 2023 08:39

Szybsze konfigurowanie zadań, niższe koszty energii oraz mniejsze straty podłoża i materiałów eksploatacyjnych otwierają listę korzyści czerpanych przez polski zakład Walki Jatne od czasu normalizacji procesu druku fleksograficznego wokół technologii KODAK FLEXCEL NX w 2016 roku.

Walki Poland jest częścią fińskiej Walki Group, wiodącego producenta materiałów do opakowań ochronnych i laminatów technicznych. Zakład znajduje się w okolicach Warszawy, i specjalizuje się w opakowaniach z nadrukiem do ryz papieru A4 i A3 oraz materiałów drukowanych dla branży spożywczej.

Głównym elementem filozofii biznesowej Walki Group jest opracowywanie bardziej ekologicznych alternatyw dla materiałów.

Przed przejściem na płyty FLEXCEL NX Plates szeroka gama alternatywnych, bardziej zrównoważonych podłoży była poważnym wyzwaniem produkcyjnym. Paweł Chustecki, kierownik ds. druku i przygotowania do druku w Walki Poland, powiedział: Materiały obejmują folię, papiery wytłaczane PE, a także bardziej szorstkie, niepowlekane papiery kraft. Każde podłoże wymagało innej płyty i wałka rastrowego oraz nowych ustawień maszyny. Ponieważ niektóre serie produkcyjne sięgają 3 tys. m, nie jest niczym niezwykłym, że na każdej z naszych 10-kolorowych maszyn przeprowadza się 10 lub więcej konfiguracji dziennie. Sytuację komplikowały farby na bazie wody, którymi drukujemy. Konfiguracje i zmiany przyprawiały nas o prawdziwy ból głowy związany z produkcją.

Dla Pawła Chusteckiego i jego zespołu rozwiązanie było jasne. Należało znormalizować procesy. Dział technologiczny firmy zasugerował technologię FLEXCEL NX z zaawan- sowanym patterningiem powierzchni płyt.

Szybkie i radykalne zmiany

Wyniki były zarówno szybkie, jak i radykalne. Niemal natychmiast mogliśmy zobaczyć, jak doskonałe przenoszenie farby przez płyty FLEXCEL NX Plates z zaawansowanym patterningiem powierzchni zapewniło stabilne, powtarzalne wyniki na wszystkich podłożach i na całej szerokości wstęgi, w tym na bardziej szorstkich materiałach, gdzie potrzebny jest duży nacisk, aby uzyskać dobre krycie. A ponieważ płyty FLEXCEL NX Plates zapewniają najwyższe gęstości przy niskim przyroście punktu rastrowego, mogliśmy osiągnąć bardzo szeroki gamut kolorów, często przekraczając profil kolorów ISO Coated v2 – wspomina Paweł Chustecki.

Stabilne wyniki uzyskane dzięki płytom FLEXCEL NX Plates pozwoliły również uprościć i usprawnić wydruki próbne.

Odkrywanie ECG

Ponieważ płyty FLEXCEL NX Plates potwierdziły swoją zdolność do dostarczania spójnych wydruków na szerokiej gamie podłoży, operatorzy odnoszą korzyści polegające na opanowaniu tylko jednego typu płyty, szybszym uzyskiwaniu zgodności wydruku próbnego z produkcyjnym i mniejszej ilości zapasów do zarządzania. Zakończony powodzeniem projekt stabilizacji procesów w firmie Walki zapoczątkował wprowadzanie kolejnych technologii, które otwierają nowe możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju i wydajności. Należy do nich drukowanie ECG (Extended Color Gamut). Już od kilku lat planujemy przejść na ECG z uwagi na wydajność i zrównoważony rozwój, jakie umożliwia ta technologia: drukowanie dwóch lub większej liczby zadań jednocześnie skraca czas konfiguracji i znacznie zmniejsza straty. Ale nie można drukować z ECG bez stabilnych, powtarzalnych płyt, których nie mieliśmy, dopóki nie znaleźliśmy technologii FLEX-CEL NX. Dzięki stabilnemu procesowi ECG jest teraz bardzo realną możliwością w przyszłości – dodaje Paweł Chustecki.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Miraclon