Wdrożenie ERP/MIS u producenta opakowań z tektury falistej
25 Feb 2022 10:59

Od ponad 15 lat zajmuję się wdrożeniami systemów ERP/MIS w drukarniach o różnym profilu działalności. Doczekałem czasów, gdy zamiast pytać: „Po co nam system?” klienci chcą się dowiedzieć: „Jakiego systemu potrzebuję?”. W poniższym artykule pragnę podzielić się moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wdrożenia systemu zarządzania w zakładzie produkcji opakowań z tektury falistej. 

Jego tematyka powinna zainteresować również producentów papieru i tektury litej ze względu na podobieństwo produkcji obu materiałów. Profesjonalny system będzie wspierał oba typy producentów – papieru i tektury – oraz wytwarzanych z nich opakowań, co jest tym bardziej przydatne, że często jeden zakład produkuje przykładowo tekturę falistą oraz opakowania kaszerowane. 

Kilka słów na wstępie

Firma Volume Software należy do największych francuskich producentów systemów ERP specjalizujących się w obsłudze branży opakowań. Ponad 25% obrotów firmy generuje obecnie eksport oprogramowania, od Belgii przez Polskę do Afryki Północnej, przy wsparciu lokalnych agentów i integratorów. Flagowym systemem Volume Software jest VoluPack ERP skierowany przede wszystkim do producentów tekturnic i dostawców tektury. Ten system ERP realizuje większość funkcjonalności przedsiębiorstw, od zoptymalizowanej wyceny (to kluczowy moduł w tej branży), przez zakupy, planowanie, produkcję, aż po wysyłkę i fakturowanie. VoluPack można konfigurować w zależności od potrzeb i stosować również w firmach, które posiadają już oprogramowanie do planowania, CRM lub własne rozwiązania do fakturowania. 

Stabilność i niezależność systemowa

Przy wyborze systemu, poza oceną jego funkcjonalności, należy sprawdzić także jego stabilność, o której świadczą opinie dużych klientów i historia producenta. Idealnie byłoby, aby był on niezależny od systemu operacyjnego (powinien być uruchamiany nie tylko pod Windows, ale przykładowo również na systemach Unix/Linux) oraz od bazy SQL (przydatne w sytuacji, gdy użytkownik chce skorzystać z konkretnej bazy takiej jak Oracle, mySQL. MS SQL, Informix). Wersje komercyjne systemu operacyjnego i bazy SQL mogą być bardzo drogie, co daje spory potencjał oszczędności. Należy także podjąć decyzję, czy interesuje nas aplikacja okienkowa ze standardową licencją, czy też jej wersja sieciowa (system działa wówczas w przeglądarce stron www), ewentualnie dodatkowo udostępniana w chmurze (usługa SaaS).

Zdolność integracji z innymi systemami

W przypadku przedsiębiorstw, których dotyczy ten artykuł, warto zapytać o już istniejące integracje z posiadanym przez nas oprogramowaniem branżowym takim jak: ArtiosCAD, Picador, IMP, PC-Topp, OM Partners i inne.

Kalkulacja

Zakłady produkujące pudełka zgodnie z bibliotekami FEFCO lub ECMA z całą pewnością będą oczekiwały implementacji takiej biblioteki w systemie i będą korzystać z gotowych szablonów kalkulacyjnych. Ponieważ większość prac jest powtarzalna, system musi umożliwiać definiowanie bazy produktów z dowolnym zestawem ich atrybutów, które będą wybrane w kalkulacji z automatu (wykrojnik, kolorystyka, uszlachetnienia itp). Byłoby idealnie, aby system posiadał kalkulację zoptymalizowaną, a więc automatycznie wybierał najtańszą ścieżkę produkcyjną zależnie od nakładu i technologii.

W przypadku prac niskonakładowych opłacalne może okazać się łączenie różnych zleceń na wspólnym arkuszu – radzę podpytać o taką funkcjonalność w systemie. 

Pełne wsparcie dla produkcji

Dobrze opracowany moduł kalkulacyjny gwarantuje wiarygodny zestaw informacji dla produkcji. Szczególnie duże znaczenie mają zaplanowane czasy realizacji zadań, z których korzysta moduł planowania. Planowanie to obecnie jeden z istotniejszych problemów we współczesnym zakładzie produkcji opakowań. 

Optymalizacja planu to podstawowa funkcja, którą musi zapewnić każdy profesjonalny system planowania. System powinien także wyłapywać podobieństwa technologiczne między zleceniami i informować o nich planistów, a wręcz proponować ich połączenie, jeśli prowadzi to do zmniejszenia kosztów produkcyjnych. 

Kolejnym istotnym elementem systemu jest moduł MES, czyli system automatycznego zbierania danych o produkcji bezpośrednio z maszyn. Warto tutaj zwrócić uwagę, czy producent posiada własne rozwiązanie wykorzystujące system czujników; gwarantuje ono bowiem skuteczność zbierania danych i nie rodzi ryzyka niepotrzebnej integracji z systemem samej maszyny.

Poza rejestracją poprawnych zadań równie ważna jest rejestracja ilości zadań błędnych i nieproduktywnych oraz nieoczekiwanych zdarzeń. Dane te są niezbędne w celu poprawnego wyliczenia wskaźników takich 

jak OEE.

Gromadzenie informacji o produkcji pozwala na aktualizację planu w czasie rzeczywistym. Ma ono również na celu ustalenie wartości kosztów rzeczywistych przez wskazanie, jak bardzo różnią się one od zaplanowanych kosztów. 

Zaawansowany magazyn

Duże zakłady potrzebują zwykle bardziej zaawansowanych systemów magazynowych, które powinny posiadać możliwości:

– zarządzania zapasami surowców i wyrobów gotowych;

– zarządzania zapasami według partii, lokalizacji, palety;

– obsługi magazynu wysokiego składu;

– przetwarzania zapasów nienadających się do sprzedaży;

– generowania raportów alarmowych zgodnie z minimalnymi, alarmowymi i planowanymi ruchami;

– wsparcia inwentaryzacji ciągłej;

– różnych trybów wyceny (FIFO, PUMP, CP, w zależności od ceny partii itp.). 

Dla wielu firm istotne także może być automatyczne uruchamianie produkcji wewnętrznej dla produktów przekraczających próg minimalny. 

Moduł kodów kreskowych

System ERP powinien zapewniać obsługę kodów kreskowych. Dzięki własnym kodom operatorzy magazynu obsługujący skanery mogą wykonywać wszystkie istotne zadania bez konieczności siedzenia przy biurku. Chodzi tu nie tylko o znakowanie kodami palet z surowcem, ale także palet i półproduktów na każdym etapie produkcji. Dzięki takiemu podejściu z łatwością zlokalizujemy każdą paletę w hali produkcyjnej. 

Logistyka

Moduł logistyczny powinien wspierać optymalizację tras. Funkcje zaawansowane takie jak kompletacja palet – w trybie ręcznym lub z pomocą skanera kodów kreskowych – pozwalają na realizację dostaw poprzez utrzymywanie odpowiednich zapa- sów w czasie rzeczywistym.

Moduł ten znacznie zwiększa wydajność usług logistycznych dzięki łatwo policzalnemu zwrotowi z inwestycji.

Moduł logistyczny powinien być też ściśle powiązany z modułem obsługi kodów kreskowych, które służą także do rozpoznawania ciężarówek; istnieje również możliwość geolokalizacji tych ostatnich.

Business Intelligence i CRM

Mówiąc o profesjonalnych systemach ERP/MIS nie sposób zapomnieć o modułach CRM i BI. Coraz dokładniejsze badania zachowań klientów i ich wpływu na zyski przedsiębiorstw wskazują, że gromadzenie danych na temat klientów oraz ich późniejsza analiza stają się nieodzowne. Dodatkowo CRM umożliwia wsparcie strategii marketingowej i jest użytecznym narzędziem dla działu handlowego oraz innych działów (na przykład wsparcia klienta). 

Posiadanie w bazie rozbudowanego zestawu informacji pozwala nam na ich wnikliwą analizę, bez której nie można planować dzisiaj rozwoju firmy. Obecnie już nawet niewielkie drukarnie wykorzystują systemy BI, dlatego ten element stanowi niejako zwieńczenie i niekiedy główny cel inwestycyjny zarządu firmy. Jeżeli w zakładzie wdrożona jest metodologia LEAN, warto wówczas zapytać dostawcę o to, czy system BI wspiera wskaźniki takie jak: NRFT, PP, OEE, OTIF, VAPP, ST, FSU oraz DSA. Interesujące informacje na temat optymalizacji procesów i wskaźników można znaleźć na stronach organizacji BPIF.

Bogusław Lichoński
Volume Software. Print Software Solutions