Więcej niż butelka
22 Jul 2019 13:59

Firma Sidel dołączyła do grona sygnatariuszy „Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi”, ogólnoświatowej inicjatywy zapoczątkowanej w październiku 2018 roku przez fundację Ellen MacArthur oraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych, której celem jest rozwiązanie problemów odpadów plastikowych i kryzysu zanieczyszczeń u ich źródła oraz utrzymywanie tworzyw sztucznych w obiegu gospodarczym. 

Dotychczas do porozumienia dołączyło ponad 400 organizacji i firm dążących do realizacji wspólnej wizji gospodarki tworzywami sztucznymi o obiegu zamkniętym.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w firmie Sidel opierają się na ośmiu mocnych filarach, obejmujących aspekty związane z produktami – bezpieczeństwo żywności, zrównoważone opakowania oraz wyposażenie, których celem jest minimalizacja liczby odpadów, a także ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszanie zużycia wody i energii elektrycznej oraz zrównoważone zarządzanie cyklem życia aktywów swoich klientów. Podpisując globalne zobowiązanie fundacji Ellen MacArthur stawiamy kolejny ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości – podkreśla Luc Desoutter, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Sidel. – Wspólnie z naszymi klientami i partnerami biznesowymi chcemy nadal odgrywać kluczową rolę w walce ze stale narastającymi problemami i wyzwaniami związanymi z opakowaniami, bezpieczeństwem żywności oraz wpływem naszej działalności na środowisko. 

Ambitne cele

Konsumpcja napojów w opakowaniach stale i niezmiennie wzrasta o 2,5% rocznie w skali globalnej oraz o 1,3% w Europie. Zwrot w kierunku ekologicznych rozwiązań w dużym stopniu wspiera zastosowanie tworzywa PET jako podstawowego materiału opakowaniowego. Dzięki wyjątkowym własnościom tego tworzywa w zakresie bezpieczeństwa żywności, wygody, elastyczności projektowania, przejrzystości, kosztów, a zwłaszcza możliwości recyklingu w obiegu zamkniętym, około 37% wszystkich napojów trafia do opakowań PET.

Wizja przedstawiona w „Nowej Gospodarce Tworzywami Sztucznymi” zakłada ambitne cele, między innymi: podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie problematycznych lub niepotrzebnych opakowań z tworzyw sztucznych poprzez przeprojektowanie, innowacyjne rozwiązania oraz nowe modele dostaw, a także przyjmowanie modeli opartych na ponownym wykorzystaniu w taki sposób, aby 100% wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych nadawało się do ponownego wykorzystania, recyklingu lub kompostowania.

Realne korzyści

Z technicznego i przemysłowego punktu widzenia opakowania PET, puszki i opakowania szklane mogą być poddawane recyklingowi – wyjaśnia Desoutter. – Co więcej, recykling niesie za sobą realne korzyści ekonomiczne – wartość beli butelek PET może wynosić od 300 do 600 euro za tonę, w zależności od jakości. Materiał, jakim jest PET, może trafić ponownie do łańcucha wartości, dlatego nie powinien być uważany za część problemu. Jesteśmy obecnie świadkami znaczącej zmiany w podejściu do sposobu recyklingu PET i chcemy wykorzystać nasze zaangażowanie w ramach „Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi” w celu wspierania i promowania rozwoju w kierunku zwiększania wskaźników zbiórki i recyklingu.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Sidel