Włoski sektor maszyn pakujących na plusie
28 Jan 2022 09:46

Sektor maszyn pakujących wraca na ścieżkę rozwoju – taki wniosek płynie z analizy wstępnych danych opublikowanych przez Centrum Badawcze MECS – Ucima (włoskiego zrzeszenia producentów maszyn pakujących). Wskazuje ono, że obecnie sektor ma zagwarantowane zlecenia na pierwsze 7 miesięcy 2022 r. 

Włoscy producenci maszyn pakujących po raz kolejny przekroczyli granicę 8 mld euro obrotów. Wspomniane dane zebrane przez MECS – Ucima sugerują, że sektor zanotował w 2021 r. całkowity obrót w wysokości 8.435 mln euro, czyli o 8% wyższy niż ten zanotowany w 2020 r. Wynik jest wyższy również w porównaniu do ostatniego roku sprzed wybuchu epidemii koronawirusa (2019), co świadczy o umacnianiu się pozycji branży mimo niepewności związanej z pojawianiem się kolejnych mutacji COVID-19. 

Raport zwraca również uwagę na spadek sprzedaży maszyn pakujących na lokalnym włoskim rynku (o 18% do 2,035 mln euro), częściowo skompensowany wzrostem eksportu – będącego od lat główną siłą napędową sektora – który rok do roku zanotował skok o 5% do 6,400 mln euro. Przywróceniu pełnych mocy produkcyjnych zakładów przemysłowych towarzyszy jednak wzrost kosztów produkcji średnio o 30%. Firmy borykają się z gwałtownie rosnącymi kosztami surowców, wyższymi cenami i opóźnieniami w dostawach komponentów, podwyżką cen transportu lądowego i morskiego oraz nieproporcjonalnym wzrostem kosztów energii potrzebnej do funkcjonowania fabryk.

Dla autorów raportu nie ulega też wątpliwości, że choć włoskie zakłady produkujące maszyny pakujące już teraz mogą pochwalić się pełnym obłożeniem zleceń na pierwsze 7 miesięcy bieżącego roku, obecna sytuacja światowa prawdopodobnie negatywnie odbije się na tym sektorze oraz zahamuje ożywienie gospodarki na Półwyspie Apenińskim. 

Ucima monitoruje wzrost cen kluczowych towarów – mówi przewodniczący Ucima, Matteo Gentili. – Należy odpowiednio zarządzać tymi rynkowymi problemami, tak by nie zagroziły wzrostom produkcji naszego sektora i całego kraju, zwłaszcza w obecnym lekkim okresie ożywienia. Zamówienia już pozyskane na rok 2022 są wyższe niż średnia historyczna, więc podchodzimy optymistycznie do najbliższych dwunastu miesięcy. Nie chcemy jednak być zmuszeni do spowolnienia produkcji i dostaw naszych maszyn z powodu braku niewielkiej liczby komponentów o wartości zaledwie kilkuset euro.

Opracowano na podstawie informacji Ucima 

Tłumaczenie: TK