Współpraca godna targów FachPack
16 Sep 2021 12:08

Bydgoska firma Supravis to producent szerokiej gamy opakowań barierowych i wysokobarierowych, koncentrujący się na zaspokajaniu potrzeb klientów z branży spożywczej w ponad 50 krajach świata. W 2019 r. to rodzinne przedsiębiorstwo zainwestowało w pierwszą na polskim rynku maszynę do druku fleksograficznego BOBST 20SEVEN. Efekty tej współpracy już wkrótce będą mogli podziwiać goście targów FachPack w Norymberdze. 

Opakowania godne zaufania

Supravis działa na polskim rynku od 1985 r. Obecnie w ofercie spółki znajduje się kompleksowy asortyment opakowań takich jak folie termoformowalne, laminaty, opakowania termokurczliwe, worki vacuum oraz osłonki. Blisko cztery dekady rynkowej obecności i zdobyta w tym czasie wiedza umożliwiają firmie kreowanie innowacyjnych rozwiązań „od surowca do gotowych opakowań” i realizowanie ambitnego celu kryjącego się pod hasłem „Opakowania Godne Zaufania”. Tajemnicą firmowego sukcesu jest zarówno rozbudowany park maszynowy wyposażony w zaawansowane technologie produkcji, jak i licząca 350 osób załoga, której wiedza i doświadczenie pozwalają na stały rozwój, doskonalenie oferty produktowej oraz wsparcie klientów nie tylko przy projektowaniu opakowań, ale i w ramach rozwiniętego serwisu posprzedażowego. 

Dążenie do doskonałości kosztuje. W la-tach 2012-2020 firma przeznaczyła ponad 60 mln euro na inwestycje; te najbardziej spektakularne dotyczyły linii produkcyjnych.  W tym czasie przedsiębiorstwo zakupiło kilka linii do produkcji folii barierowych w różnych technologiach wytwarzania. W kwietniu 2019 r. do dwóch już zainstalowanych w firmie szerokowstęgowych maszyn do druku fleksograficznego dołączył również – premierowy na polskim rynku – supernowoczesny BOBST 20SEVEN CI z centralnym cylindrem. 

Odpowiedź na potrzeby rynku

Decyzja o nowej inwestycji – podnoszącej wartość Supravis jako producenta opakowań z tworzyw sztucznych – wynikała z rosnącego popytu na opakowania foliowe i uwzględniała potrzebę zwiększenia możliwości produkcyjnych zakładu oraz rosnące wymagania klientów oczekujących najwyższej jakości i atrakcyjnych uszlachetnień. Firma liczyła na znalezienie rozwiązania zwiększającego możliwości druku dwustronnego oraz efektownych wykończeń (np. lakierowania wybiórczego). 

Gdy Tomasz Kończal, dyrektor ds. produkcji w Supravis, po raz pierwszy zobaczył model 20SEVEN w trakcie Dni Otwartych zorganizowanych w zakładzie BOBST Bielefeld w 2018 r., doszedł do wniosku, że to doskonała odpowiedź na rosnące potrzeby zwiększenia wydajności szybko rozwijającej się firmy. Późniejsza wizyta i testy druku przeprowadzone w miejscowym Centrum Kompetencyjnym potwierdziły jego przypuszczenia. Wydajność systemu smartGPS w zakresie ograniczania ilości odpadów w połączeniu ze spójnością i z powtarzalnością druku najwyższej jakości wykraczała poza możliwości naszych dotychczas używanych maszyn flekso i przekonała nas do zakupu – mówił wkrótce po zakończeniu instalacji i przewidywał, że dzięki nowemu zakupowi firma zrealizuje stawiane sobie cele biznesowe, nie zapominając przy okazji o kwestiach zrównoważonego rozwoju.

Bobst 20SEVEN to nowoczesna maszyna, przy której projektowaniu szwajcarski producent skupił się na kilku kwestiach usprawniających procesy drukowania, m.in. na sztywności zespołów drukujących, optymalizacja przepływu farb i niezmienności pasowania. Dokładność i stabilność pracy zapewnia wyeliminowanie drgań obudowy poprzez delikatne i dokładne zblokowanie łożysk zespołów drukujących. System BOBST smartFLO eliminuje zmienne, które mogą negatywnie wpływać na spójność i przepływ farb, m.in. odchylenia w kolorystyce farb wynikające z kwestii takich jak temperatura i światło; zmiany lepkości związane z niejednostajnym przepływem z pojemników do drukowanego podłoża; a także niespójne dozowanie farb powodowane przez pompy farbowe. Co do zapewnienia powtarzalności pasowania, 20SEVEN polega na systemie smart-GPS. Pasowanie oraz ustawianie docisku – odbywające się offline – i powstawanie mniejszej ilości odpadów w trakcie narządu oraz zmian prac przyczyniają się dodatkowo do wydłużenia trwałości płyt drukowych wysokiej rozdzielczości.

Strzał w dziesiątkę

Oczekiwania swego szefa co do efektów zakupu modelu 20SEVEN potwierdza dzisiaj Tomasz Romański, technolog druku i laminacji folii w Supravis. System SmartGPS sprawdza się doskonale przy pasowaniu druku w trakcie montażu fotopolimerów. Zapewnia tym samym sporą oszczędność materiałów, bo dzięki temu, że maszyna sczytuje parametry ustawień z chipów w trakcie postoju, nie potrzebujemy tzw. rozbiegówki, czyli straty substratu przy pasowaniu każdego nowego zlecenia – wyjaśnia.

Jest sporo niuansów technicznych, które decydują o tym, że maszyna poprawia sprawność procesu produkcyjnego i wygodę pracy – tłumaczy. Wśród nich wymienia układ podawania farb z jedną pompą usytuowaną na poziomie zestawów drukujących (print deck), co zapewnia sprawne i niezawodne działanie systemu nafarbiania. Innym jest automatyczna korekta rozszerzalności termicznej ram bocznych maszyny. Udanym rozwiązaniem jest również ustawienie nawijaka i odwijaka roli w układzie face-to-face (obok siebie), co ułatwia operatorowi sprawne nakładanie czystych rolek podłoża z jednej strony i zdejmowanie zadrukowanych z drugiej. Nie bez znaczenia jest także kompaktowość maszyny wynikająca z jej konstrukcji wykorzystującej centralny cylinder – to bardzo wygodne w obsłudze rozwiązanie skracające czas przezbrojenia. Nie sposób wreszcie nie wspomnieć o intuicyjnej obsłudze: drukarze, którzy przeszli szkolenie z obsługi, już po tygodniu byli w stanie wykorzystać pełnię możliwości nowego urządzenia. 

Kupiliśmy tę maszynę, by zwiększyć nasze możliwości produkcyjne, i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nam się to w pełni udało – podkreśla Beata Gurzyńska, specjalistka ds. marketingu w Supravis. – Z naszych obliczeń wynika, że BOBST 20SEVEN zwiększył wydajność w zakresie druku o 50%. Dzisiaj nasze możliwości nadruku sięgają 110 mln mb folii w skali roku. Zyskaliśmy zdolność wykonywania nadruków dwustronnych 10+10 z idealną dokładnością i nakładania lakierów efektowych. Z punktu widzenia klientów, którzy pragną wyróżnić swój produkt na rynku poprzez opakowanie, to bardzo ważna umiejętność.

Do zobaczenia na targach FachPack

Relacje Supravis z firmą Bobst układają się bez zarzutu. Tomasz Romański z firmy Supravis podkreśla bardzo sprawną współpracę serwisową, w dzisiejszych czasach realizowaną w miarę możliwości w sposób zdalny, przez internet i telefon. Bobst również ceni sobie firmę Supravis jako doskonałego klienta. Świadczy o tym zaproszenie jej do udziału w projekcie przygotowywanym specjalnie z myślą o zaplanowanych na koniec września targach FachPack. Na stoisku bydgoskiego przedsiębiorstwa będzie można obejrzeć wówczas specjalnie przygotowany wydruk na ekologicznej monofolii PET, prezentujący możliwości uczestników projektu, firm: Miraclon – dostawcy Kodak Flexcel NX Ultra Solution płyt drukowych na bazie wody; Fleksograf studio prepress – dostawcy przygotowalni i płyt fleksograficznych; Bobst – producenta maszyny drukującej oraz Supravis realizującej proces drukowania w liniaturze 175 lpi, zbliżonej jakością do druku rotograwiurowego. 

Nie ma lepszego potwierdzenia i naszej jakości, i zaufania, jakim darzą nas pozostali uczestnicy projektu – tłumaczy Katarzyna Ragin, główna specjalistka ds. grafiki komputerowej w Supravis. – To projekt marketingowy, który ma na celu pokazanie, do jak doskonałych efektów w druku można dojść dzięki świetnej współpracy i połączeniu naszego know-how. Chcemy, by był to nasz popisowy wydruk (dlatego wykorzystujemy przy nim farby uszlachetniające oraz lakiery wybiórcze), ale też dowód na to, że można produkować opakowania, które nie stanowią obciążenia dla środowiska. Jest to działanie zgodne z długoterminowym planem firmy, dla której największym wyzwaniem na przyszłość jest sprostanie wymaganiom sektora spożywczego w zakresie ekologicznych rozwiązań opakowaniowych dla żywności. Dzięki obecności na targach FachPack i współpracy z firmą Bobst o jej planach będzie mogła dowiedzieć się cała Europa.

Tomasz Krawczak