Wszechstronna pomoc dla branży papierniczej
19 Aug 2021 10:36

Przemysł papierniczy to ważny, choć czasem trochę niedoceniany obszar polskiej gospodarki, będący jednym z najszybciej rozwijających się działów przetwórstwa przemysłowego w Polsce. I jako taki stał się tematem opublikowanego w kwietniu br. raportu sektorowego Banku Pekao. Praktycznym przejawem zainteresowania banku tą branżą jest oferta, jaką Pekao ma do zaproponowania przedsiębiorcom.

Papiernictwo – gra warta świeczki

Raport Banku Pekao „Papier – tradycyjny produkt, nowoczesna branża. Sytuacja polskiego przemysłu papierniczego w dobie cyfryzacji i gospodarki o obiegu zamkniętym” pokazuje, że mimo zmieniającego się świata sektor dynamicznie się rozwija i ma przed sobą dobre perspektywy.

Sektor papierniczy w pełnym wymiarze łańcucha wartości – od pozyskania surowca po gotowe wyroby z papieru – zarobił w 2019 roku 43,5 mld złotych. Wartość ta rośnie w tempie prawie 8% rocznie i jest to jeden z najlepszych wyników w krajowym przemyśle na przestrzeni ostatniej dekady. W europejskiej skali wypada jeszcze lepiej. Pod względem udziału sektora papierniczego w PKB kraju znajdujemy się na trzecim miejscu w UE, a jego dynamika wzrostu zdecydowanie przewyższa pozostałe państwa unijne. W efekcie nasza pozycja z roku na rok rośnie. Już teraz możemy mówić, że należymy do stosunkowo wąskiej grupy krajów specjalizujących się w papiernictwie. Naszą domeną są przede wszystkim gotowe wyroby – mówi Kamil Zduniuk, ekspert w Departamencie Analiz Makroekonomicznych.

Jak wynika z raportu, branża papiernicza zdołała dopasować się do nowych, cyfrowych czasów, choć wymagało to od niej wprowadzenia strukturalnych zmian w zakresie głównych zastosowań papieru, a dokładniej ograniczenia udziału w produkcji papierów graficznych na rzecz produktów dla segmentu opakowań. Okazuje się też, że pandemia koronawirusa – która negatywnie wpłynęła na stan wielu sektorów rodzimej gospodarki – dla branży papierniczej okazała się wręcz sprzyjająca. Wzrósł popyt na domowe artykuły higieniczno-sanitarne, a także – wraz z przeniesieniem dużej części handlu do internetu – zapotrzebowanie na opakowania z papieru. 

W efekcie, mimo kryzysu gospodarczego w całym 2020 roku, przemysł papierniczy odnotował wzrost wartości produkcji sprzedanej szacunkowo o 3% r/r, co było jednym z lepszych wyników wśród szerokiego przetwórstwa przemysłowego. Korzystnie wypadły również wyniki finansowe – wynik netto sektora wzrósł o 5% r/r, a rentowność netto poprawiła się z i tak już wysokich poziomów do ponad 9%. 

Wydaje się zatem, że wieszczony jeszcze niedawno zmierzch produkcji papierniczej nie ziści się w najbliższych latach i że papier pozostanie kluczowym surowcem również w przyszłości (w dużej mierze dzięki rosnącej popularności ekologicznych opakowań z tego surowca). „Zielony” charakter papieru – a zwłaszcza jego recyklingowy potencjał – to ogromna zaleta, zwłaszcza wobec rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju. W rezultacie w wielu obszarach nie tylko będzie on umacniał swoją pozycję, ale nawet w pewnym stopniu „wygryzał” inne materiały.

Papier wciąż będzie potrzebny we współczesnych, rozwiniętych gospodarkach, a polski przemysł jest w dobrej pozycji, aby z tego korzystać. Mamy chłonny rynek wewnętrzny, który będzie nadal rósł wraz z rozwojem krajowej gospodarki, lokalne zakłady produkcyjne cechują się wysoką jakością przy międzynarodowej konkurencyjności cenowej, wykształciliśmy specjalizację w najbardziej rozwojowych obszarach sektora – zauważa Kamil Zduniuk.

Pekao wierzy w potencjał papieru

Wspomniany raport stanowi potwierdzenie, że warto inwestować w przemysł papierniczy. Nic dziwnego, że Bank Pekao od lat wspiera przedsiębiorców działających w tej branży i za pośrednictwem dedykowanego zespołu specjalistów, w powstałej specjalizacji sektorowej, zamierza współpracować z nimi jeszcze silniej.

Jak tłumaczy Robert Bińkowski, dyrektor ds. specjalizacji sektorowej w Departamencie Klienta Korporacyjnego Banku Pekao SA: Posiadamy w ofercie szereg produktów, które w tym pomogą: finansujemy strategiczne inwestycje, leasingujemy maszyny i urządzenia potrzebne do produkcji, w tym w formie pożyczki leasingowej, a poprzez Pekao Investment Banking doradzamy w procesach konsolidacji. Pekao posiada również ofertę wsparcia sektora w kontaktach z kooperantami i klientami z zagranicy. 

Pomoc na tym polu przyjmuje formę transakcji zabezpieczających ryzyko kursowe dla importerów i eksporterów oraz ryzyko stopy procentowej, a także produktów finansowych wspierających sprzedaż polskich produktów na rynki zagraniczne z ubezpieczeniem należności eksportowych, wykorzystujących unikalne na rynku instrumenty eksport finance – dodaje Robert Bińkowski. Nieodłącznym elementem rozwoju biznesu jest poszerzanie rynków, ale i kanałów dystrybucji. W tym obszarze Bank Pekao posiada najlepsze produkty, takie jak faktoring i efinancing, które umożliwiają budowanie programów lojalnościowych wspartych finansowaniem struktur łańcucha dostawców (także w obszarze inwestycyjnym) oraz szeroki pakiet produktów bankowości transakcyjnej, w tym rozwiązania dla sprzedaży e-commerce we współpracy z T-Pay. 

Wsparcie przedsiębiorców

Bank Pekao to drugi największy bank w Polsce i wiodący bank korporacyjny, obsługujący co drugą korporację w Polsce, posiadający wszechstronną ofertę zarówno dla największych, jak i małych firm. Pekao udziela pożyczek płynnościowych i kredytów z gwarancjami, a także wspiera firmy w pozyskiwaniu dotacji. Jest partnerem dla eksporterów, dzięki ogromnemu doświadczeniu w finansowaniu kontraktów zagranicznych, również we współpracy i z gwarancjami KUKE. Dla wygody klientów dąży do tego, by nie później niż w 2024 roku wszystkie usługi bankowe były w 100 procentach dostępne zdalnie.

W Banku Pekao funkcjonuje Biuro Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych zatrudniające ekspertów z dziedziny przygotowywania projektów inwestycyjnych oraz aplikowania o środki pomocowe, które służy klientom szeroką ofertą produktów opartych na środkach UE, jak i konsultacjami założeń projektowych w procesie aplikowania o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i/lub krajowych programów pomocowych.

Obecnie biuro wspiera klientów pragnących pozyskać środki zapewniane przez nową perspektywę finansową UE, inaczej nazywaną Okresem Programowania i obejmującą lata 2021-2027. Zwieńczeniem procesu przygotowywania projektu, który ma być podstawą otrzymania dofinansowania, jest opisanie go w formie wniosku projektowego, który wnioskodawca składa do odpowiedniej instytucji oceniającej. Bank Pekao świadczy usługi także na tym polu. 

Dodatkowo Pekao jest w stanie również zarekomendować klientom usługi doradztwa unijnego renomowanych firm doradczych, z którymi zawarł umowy ramowe o współpracy w zakresie świadczenia usług tego typu. W rezultacie bankowi klienci otrzymują pakiet pomocy w procesie pozyskiwania środków pomocy publicznej, a jednocześnie – w miarę potrzeb – mogą skorzystać z instrumentów bankowych typu kredyt lub leasing jako uzupełnienie budżetu swojego projektu.

Od ponad trzech lat w strukturach Banku funkcjonuje z powodzeniem także Departament Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu, który oferuje firmom wiele produktów finansowania eksportu, instrumentów zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Przeznaczone są one zwłaszcza dla firm, które planują ekspansję poza rynek Unii Europejskiej. 

Bank Pekao pomaga dobierać produkty optymalne dla modelu działania firmy, jej oferty i rynku geograficznego, na jakim spółka chce się rozwijać. Istotne znaczenie ma także to, czy produkt ma charakter konsumpcyjny, czy inwestycyjny. 

Bank Pekao pracuje z podmiotami, dla których przygotowuje modele finansowania operacji na rynkach zagranicznych. Ponadto w portfelu produktów Pekao jest wsparcie finansowe oferowane zagranicznemu kontrahentowi. Oznacza to, że zagraniczna firma może otrzymać w Banku Pekao kredyt na zakup towarów od polskiego eksportera. To wygodne rozwiązanie, zdejmujące z polskiego eksportera ryzyko płatności, a także konieczność weryfikacji zagranicznego kontrahenta czy prawnych regulacji i gospodarczych uwarunkowań konkretnego rynku.

Artykuł sponsorowany