Wykorzystanie technologii do zwiększenia wydajności produkcji opakowań 
25 Feb 2022 11:23

Jak informowaliśmy w styczniowym „Opakowaniu”, amerykański koncern EFI sfinalizował sprzedaż firmy eProductivity Software (ePS), zajmującej się oprogramowaniem workflow i MIS dla branży poligraficzno-opakowaniowej, funduszowi private equity Symphony Technology Group (STG). Transakcja ta umożliwi przyspieszenie inwestycji w postęp technologiczny i modernizacje, rozwinięcie partnerstw oraz zaangażowanie się we wspieranie globalnego wzrostu branży. Z Moniką Nojszewską, odpowiedzialną w firmie ePS za rozwój biznesu w naszym regionie, rozmawiamy o automatyzacji workflow w produkcji opakowań giętkich. 

eProductivity Software to nowa firma i nowe podejście czy kontynuacja?

Monika Nojszewska: Jesteśmy niezwykle podekscytowani faktem, że staliśmy się niezależną firmą. Ten kolejny etap naszej podróży pozwala nam przyspieszyć inwestycje w rozwój wiodących na rynku technologii, które wzmocnią pozycję naszych klientów i całej branży. Ostatnie lata pokazały, że aby odnieść sukces w nieprzewidywalnych warunkach, droga rozwoju technologicznego musi być elastyczna, skalowalna i zorientowana na przyszłość.

Jakie są kluczowe wyzwania, przed którymi stoi obecnie branża opakowań giętkich? 

Monika Nojszewska: Pewnie nikogo nie zaskoczę mówiąc, że zrównoważony rozwój i redukcja emisji dwutlenku węgla spędzają sen z powiek wszystkim przetwórcom opakowań giętkich. Sposoby redukcji ilości wytwarzanych odpadów są również istotnym tematem i kluczowym sposobem na podniesienie ekologii w produkcji. Motorem do tego działania są globalne marki, które w ramach swojej społecznej odpowiedzialności w biznesie (CSR) chcą pokazać, że rozumieją i biorą pod uwagę przyszłe dobro naszej planety. Innym rosnącym obszarem zainteresowania są techniczne możliwości śledzenia materiałów z łańcucha dostaw, zwłaszcza w sektorach spożywczym i farmaceutycznym. 

Jakie najważniejsze zmiany zaszły na rynku oprogramowania MIS, ERP czy automatyzacji przepływu prac w ciągu ostatnich pięciu lat?

Monika Nojszewska: Rynek, na którym działa firma ePS, charakteryzuje się pewną cyklicznością. W ciągu ostatnich pięciu lat mogliśmy wyraźnie zaobserwować, że firmy odchodzą od poszukiwania rozwiązań jednego dostawcy, który dbałby o każdy aspekt działalności przedsiębiorstwa. Dzięki postępowi technologicznemu i możliwościom integracyjnym obecnie badają one produkty różnych dostawców; to tzw. podejście best-of-breed. Jesteśmy przekonani, że pakiet ePS Packaging Suite i jego elementy składowe zapewniają doskonałe rozwiązania. Cała nasza oferta jest łatwa do zintegrowania z aplikacjami firm trzecich. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty spełniały szybko rozwijające się i stale rosnące wymagania naszych klientów. Obejmuje to automatyzację wszystkich możliwych procesów i zwiększenie sztucznej inteligencji w systemie ePS Radius, aby znacznie ułatwić naszym klientom proces podejmowania decyzji. Po pandemii COVID-19 wzrosło znacząco zapotrzebowanie na zdalny dostęp do systemów i możliwość kontrolowania przedsiębiorstwa w czasie rzeczywistym.

Jakie są kluczowe punkty brane pod uwagę przy tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych? 

Monika Nojszewska: Automatyzacja i sztuczna inteligencja to kluczowe obszary rozwoju, podobnie jak otwarte, elastyczne rozwiązania umożliwiające integrację z innymi systemami. W ePS wszystkie nasze wysiłki koncentrują się na tworzeniu wydajnych i wygodnych rozwiązań, które redukują powtarzalne i rutynowe zadania, np. optymalizację kosztorysów lub wycen porównawczych, poprzez automatyzację przepływu pracy. 

Nasza automatyzacja w systemie ePS Radius wykonuje wszystkie zadania w tle, dostarczając w ciągu kilku sekund wyniki porównawcze i optymalizacyjne, co pozwala skupić uwagę i wysiłki na ważniejszych procesach, m.in. lepszej obsłudze klienta.

Innym aspektem, który przychodzi mi do głowy, jest gromadzenie danych z maszyn produkcyjnych oraz przekształcenie tych informacji w inteligencję biznesową. Dzięki zautomatyzowanym narzędziom (AC4D) zbieranie danych odbywa się w czasie rzeczywistym, maszyny pracują w trybie ciągłym. System ePS Radius pobiera dane i optymalizuje harmonogram prac, widoczny w każdym dziale w firmie. W rezultacie cała firma ma pełną przejrzystość zadań produkcyjnych z pełną identyfikowalnością materiałów i kosztów.

Jaką wartość może wnieść platforma ERP do firmy?

Monika Nojszewska: Systemy ERP są zaprojektowane w celu poprawy i usprawnienia procesów w przedsiębiorstwie. System zbiera dane, prezentuje informacje i identyfikuje obszary, na które firmy powinny zwrócić uwagę. Ale nie wszystkie systemy ERP są takie same.

Istnieje wiele korzyści z implementacji dobrze skonfigurowanego systemu ERP. Często widzimy, że natychmiastowe korzyści dla firm, które przechodzą z własnych systemów produkcyjnych lub małych platform na system Radius, wynikają z możliwości porównania kosztów przedprodukcyjnych, produkcyjnych i poprodukcyjnych. Produkcja każdego opakowania giętkiego jest złożona, odbywa się w wielu etapach i często wykorzystuje się w niej wiele materiałów i procesów. 

W systemie uwzględniamy wszystkie te aspekty, określamy koszt każdego komponentu i generujemy optymalną ścieżkę produkcji (Best Practice). Na tej podstawie system może ekstrapolować szereg odchyleń od optymalnej wydajności produkcji. Z tak dokładnymi informacjami system ERP zapewnia nam wgląd w operacje biznesowe, pochodzące bezpośrednio z systemu Radius. Jednak jeśli dodamy do niego informacje pochodzące z modułu Business Intelligence (BI), otrzymamy wiedzę na temat tego, jak projektować bardziej oszczędne procesy, a także szczegóły dotyczące tego, jak przekształcić je w możliwości rozwoju. Za pomocą kilku kliknięć  (mając do dyspozycji 300 raportów do wyboru) można wyodrębnić najbardziej dochodowe zadania i zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Czym jest pakiet ePS Packaging Suite?

Monika Nojszewska: Pakiet Packaging Suite jest modułowym, kompleksowym rozwiązaniem przeznaczonym dla przetwórców opakowań z branży etykiet, kartonów składanych i opakowań giętkich, również tych we własnym zakresie produkujących folie. Sercem pakietu (Packaging Suite)  jest system Radius ERP, który zapewnia wszystkie podstawowe funkcje biznesowe takie jak: kalkulacja kosztów, informacje o zapasach, zarządzanie zamówieniami i zadaniami, planowanie produkcji i harmonogramowanie. Poza podstawowym systemem ERP pakiet (Packaging Suite) składa się z wielu dodatkowych produktów o wartości dodanej (VAP), które zwiększają funkcjonalność systemu Radius i wspierają najważniejsze obszary działalności takie jak: kalkulacja, optymalizacja planu produkcji, gromadzenie danych z hali produkcyjnej, optymalizacja układu prac, inteligentne planowanie, inteligencja biznesowa, wysyłka oraz rozwiązania e-commerce. Razem tworzą zautomatyzowane, dynamiczne narzędzie do tworzenia harmonogramów, które usuwa ograniczenia, rosną przepustowość i zyski.

Jakie są zatem kluczowe różnice między najbardziej zaawansowanymi, ale niewyspecjalizowanymi systemami ERP na rynku a Radius i Packaging Suite?

Monika Nojszewska: Od wielu lat moduły Radius ERP i ePS Packaging Suite są opracowywane wyłącznie z myślą o producentach opakowań. Radius to zdecydowanie najbardziej zaawansowany system ERP dla firm z branży opakowaniowej. Zawiera wiele funkcji niedostępnych w innych niewyspecjalizowanych dla branży opakowań systemach. Krótko mówiąc, wyznacza standardy branżowe dla platform ERP dla opakowań. Z kolei pakiet Packaging 

Suite to Radius na sterydach. Dzięki zintegrowaniu z systemem Radius wszystkich aplikacji o wartości dodanej pakiet Packaging Suite staje się mózgiem i sercem firmy, przekształcając ją w przedsiębiorstwo przyszłości.

Siła naszego pakietu Packaging Suite wynika z długotrwałej współpracy z firmami z branży opakowaniowej. Użytkownicy oprogramowania Radius i ePS Packaging Suite bardzo aktywnie uczestniczą w kształtowaniu naszych produktów. Podczas spotkań grup użytkowników i konferencji Connect oraz w ramach specjalistycznych grup branżowych omawiamy z naszymi klientami wszystkie istotne wymagania, a następnie dbamy o to, aby ulepszenia były opracowywane i wdrażane. W rezultacie nasze produkty ewoluują zgodnie z oczekiwaniami rynku. Być może właśnie dlatego system Radius jest często postrzegany jako kluczowa, wiodąca na rynku propozycja ERP w sektorze opakowań.

Czy ePS może pomóc producentom opakowań, którzy mają już zainstalowany niespecjalistyczny system ERP?

Monika Nojszewska: Nasz pakiet został celowo zaprojektowany w sposób modułowy. Oznacza to, że nasze moduły VAP mogą być zintegrowane z każdym systemem ERP i zwiększać jego możliwości. Jako przykład podam instalacje i wykorzystanie modułu PrintFlow u klientów pracujących na ERP firmy SAP. Oczywiście maksymalne korzyści uzyskuje się, gdy te produkty o wartości dodanej są zintegrowane z Radiusem poprzez standardowe interfejsy i mogą dodatkowo zwiększać funkcjonalność kalkulacji, planowania pracy, harmonogramowania oraz automatyzacji procesów gromadzenia danych. 

Co firma eProductivity Software szykuje dla producentów opakowań w najbliższej przyszłości?

Monika Nojszewska: Wiele z naszych ostatnich działań koncentruje się wokół automatyzacji procesów i dalszego rozwoju naszych rozwiązań Suite Automator – narzędzia, w którym każde zdarzenie w systemie może być wyzwalaczem inicjującym konfigurowalną akcję: począwszy od stworzenia reguły Automatora, która może zidentyfikować konkretnego klienta i przychodzące zamówienie danej pozycji oraz automatycznie potwierdzić zamówienie klientowi, wysłać e-mail do powiązanego opiekuna z wiadomością, aby zwrócić szczególną uwagę na to zamówienie, aż po automatyzację interakcji z aplikacją innej firmy w celu rozszerzenia przepływu pracy i dodania dodatkowych danych do transakcji w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Wreszcie, finalizujemy logikę sztucznej inteligencji, w której automatycznie badamy to, co dzieje się w biznesie i znajdujemy wzorce, z których istnienia prawdopodobnie nie zdawalibyśmy sobie sprawy. Może to być wykorzystane do weryfikacji cennika i obejmować czynniki takie jak sezonowe wahania cen podłoży, sugerowanie zalecanych korekt cen lub zakupu materiałów w najbardziej odpowiednim momencie czy ilości w celu zmniejszenia kosztów produkcji w dłuższej perspektywie. Jest to bardzo ekscytujący obszar możliwości, który będzie się szybko rozwijał.

Jak daleko jesteśmy od scenariusza kompletnej automatyzacji workflow?

Monika Nojszewska: Dzięki temu, że cyfryzacja jest mocno zakorzeniona w większości firm oraz postępowi w automatyzacji procesów w całym przedsiębiorstwie, jesteśmy całkiem blisko. Automatyzacja rozwiązania end-to-end zaczyna się od elektronicznego przechwycenia informacji o zamówieniu, gdzie proces automatyzacji może się aktywować po nadejściu konkretnego zamówienia od konkretnego klienta. Inteligentny moduł automatyzacji pozwala nam na wbudowanie własnych reguł biznesowych i możemy tak zaprogramować logikę, aby rozpoznać zamówienie, przeczytać jego treść i odpowiednio zareagować na zawarte w nim informacje. W każdej sytuacji system znajduje najlepszą ścieżkę do wykonania zleconego zadania na podstawie takich czynników jak cena, termin realizacji, dostępność maszyn oraz materiałów. Jeśli to konieczne, zmienia harmonogram innych zadań, aby zoptymalizować wykorzystanie dostępnego sprzętu i dostarcza pliki gotowe do druku. Mamy kilka przykładów, gdzie od elektronicznego przechwycenia zlecenia do gotowości do produkcji może upłynąć mniej niż dwadzieścia sekund. Pozwala to na ogromną oszczędność czasu, ale co ważniejsze, umożliwia przetwarzanie większej liczby zamówień i wypełnia możliwości produkcyjne firmy bez zwiększania kosztów. Jedynymi brakującymi ogniwami Przemysłu 4.0 w sektorze opakowań są pełna automatyzacja narzędzi produkcyjnych i konserwacji urządzeń – ale to już nadchodzi.

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała Anna Naruszko