Rynek opakowań w Polsce to obecnie jeden z bardziej dynamicznie rozwijających się segmentów przemysłu, a opakowania tekturowe i kartonowe stanowią znaczącą jego część. Zmiany na nim zachodzące to wyzwanie dla producentów, ale również dla dostawców maszyn i urządzeń.
Trend
Opakowanie tekturowe lub kartonowe to dzisiaj często samo w sobie małe „dzieło sztuki”; ma przyciągnąć uwagę klienta, wyeksponować towar wśród innych konkurencyjnych i w rezultacie wpłynąć na decyzje zakupowe. Okazuje się, że gros decyzji zakupowych podejmowanych jest przez konsumentów bezpośrednio przy półce sklepowej. Zarówno opakowania, jak i sposób prezentacji towarów na półkach sklepowych stają się więc coraz bardziej zróżnicowane pod względem kształtu, formy i treści na nich prezentowanych. Przy rosnącej ilości produkowanych opakowań poszczególne serie stają się coraz krótsze, cykl marketingowego życia produktów skraca się, szybko zmieniają się treści na nich prezentowane. Rośnie znaczenie opakowań „premium”, gdzie liczy się wysoka jakość, a serie są krótkie. Coraz częściej produkty prezentowane są w sklepach nie na standardowych półkach; już jedna wizyta w jakimkolwiek markecie czy nawet osiedlowym sklepiku wystarcza, aby zauważyć, że coraz więcej firm korzysta ze specjalnych standów – ekspozytorów POS, produkowanych specjalnie na ich potrzeby. Produkty oferowane w ten sposób prezentują się bardzo atrakcyjnie, wyróżniając się na tle standardowych półek sklepowych. Standy POS mają różne kształty, ich wygląd praktycznie ograniczony jest przez kreatywność projektantów. Powyższe wpływa na proces ich produkcji, gdzie coraz trudniej stosować standardowe, wysokonakładowe urządzenia produkcyjne i kontrolować koszty, pozostając konkurencyjnym dostawcą.
Rozwiązanie
Firma Lynx Poland Sp. z o.o. opracowała i produkuje urządzenie pozwalające zautomatyzować proces produkcji standów POS oraz krótkich serii opakowań kartonowych i tekturowych. Ploter klejowy Felix Gluer nakłada klej na płaskie powierzchnie z dużą prędkością i precyzją. Maszyna dedykowana jest niskonakładowej produkcji opakowań tekturowych oraz produkcji stojaków POS. POS (ang. Point Of Sale) to swego rodzaju „mebel”; stojak z półkami, wykonany najczęściej z tektury kaszerowanej, z eksponowanymi na nim towarami oraz szatą graficzną (logo firmy, reklama produktu itp.) POS-y mogą przybierać różne kształty, wykonywane są też w relatywnie krótkich seriach. Ich klejenie najczęściej odbywa się ręcznie przy użyciu doręcznych pistoletów klejowych. Wydajność takiego procesu jest ograniczona, a koszty wysokie; wynikają one m.in. z użycia drogiego kleju hot melt. Podczas nakładania ręcznego trudno też kontrolować zużycie kleju: ilość i położenie ścieżek klejowych, ich kształt i grubość. Ma to szczególnie znaczenie przy niskoseryjnej produkcji opakowań produktów „premium”, gdzie kluczowym elementem jest jakość wykonania. Zautomatyzowanie tego procesu pozwala zoptymalizować ten etap produkcji: przyspieszyć go, podnieść jakość gotowego wyrobu oraz obniżyć koszty. Ploter Felix Gluer znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z produkcją krótkich serii, z elementów tekturowych, opakowań niestandardowych, standów itp.
Ploter Felix Gluer
Felix Gluer to nowe rozwiązanie w ofercie firmy Lynx Poland Sp. z o.o., polskiego producenta maszyn CNC, ploterów tnących i klejących, m.in. dla branży opakowaniowej. Jest to maszyna uniwersalna; różni się od zwykłych klejarek tym, że umożliwia jednoczesne nakładanie kleju na kilka płaskich elementów o różnych kształtach. Klej nakładany jest z dużą prędkością i precyzją, grubość ścieżki kleju jest identyczna na całej swojej długości. Obszar roboczy maszyny został podzielony na dwa niezależne, ruchome stoły robocze. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest nakładanie kleju jednocześnie na elementy o różnej grubości. Ploter przyspiesza produkcję, wymuszając na pracowniku cykl pracy, eliminuje straty czasu powstające przy ręcznym nakładaniu kleju. Stoły robocze są jednocześnie podajnikami pojemnościowymi, pozwalającymi na pracę z arkuszami tektury, ułożonymi w stosach o wysokości do 50 cm. W urządzeniu zastosowano dwa aparaty klejowe: na klej zimny i gorący. Rozwiązanie takie znacząco obniża koszty produkcji (klej zimny jest nawet kilkakrotnie tańszy od gorącego). Operator w precyzyjny sposób ma możliwość regulacji nakładanej ścieżki klejowej: może ona mieć żądaną grubość i kształt (np. linia ciągła lub przerywana). Ploter klejący w zależności od modelu może pracować nawet z 4 zespołami operatorów odbierających i składających stojaki, co pozwala istotnie przyspieszyć produkcję. Użytkownik ma do dyspozycji proste i intuicyjne oprogramowanie, które pozwala zaprogramować maszynę pod konkretną pracę w czasie około 2 minut: użytkownik przygotowuje projekt, ustala kolory ścieżek dla kleju na zimno, na gorąco, przerywanych i liniowych. Następnie umieszcza stos materiału w ploterze i rozpoczyna cykl nakładania kleju. Klej zostanie dynamicznie nałożony na element lub grupę elementów. Następnie głowica przesunie się do pozycji wyjściowej i poczeka przez zadany czas, by operator miał szanse zdjąć element z naniesionym klejem. Ploter automatycznie uniesie stos elementów do góry o grubość zabranego elementu/elementów. Proces klejenia rozpocznie się ponownie.
Najnowsza wersja plotera Felix Gluer jest wyposażona w wysokonakładowy podajnik prac, umożliwiający ładowanie kilku stosów arkuszy, co pozwoli na jeszcze bardziej płynną pracę urządzenia. Jej premiera będzie miała miejsce na targach FachPack w Norymberdze, które odbędą się dniach 27-29 września 2016 r. Firma Lynx Poland zaprasza na swoje stoisko.