Firma Re-Gen wykorzystuje technologię znakowania wodnego Polytag do dokładnego zliczania pojedynczych opakowań w masie 250 tys. ton zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych poddawanych co roku recyklingowi w zakładzie odzysku materiałów w Newry.
Uchodzący za drugi co do wielkości zakład odzysku surowców w Wielkiej Brytanii, Re-Gen w Newry obsługuje 25% wszystkich odpadów wytwarzanych w Irlandii Północnej, a także materiały pochodzące z Republiki Irlandii, Anglii, Szkocji i Walii.
Teraz będzie on korzystać z niewidocznych znaków wodnych Polytag. Są one niedostrzegalne dla ludzkiego oka i drukowane na powierzchni opakowania. Na etapie recyklingu wykrywają je zespoły detekcji (Plastic Detection Units) Polytag z wykorzystaniem promieni UV.
Proces ten umożliwia markom dostęp w czasie rzeczywistym do „nigdy wcześniej nierejestrowanych” danych dotyczących cyklu życia ich produktów. Na tej podstawie firmy mogą gromadzić odpowiednie informacje na potrzeby cyfrowego śledzenia odpadów, rozszerzonej odpowiedzialności producenta i innych wymogów prawnych dotyczących sprawozdawczości, a także ustalać własne, wewnętrzne cele ESG.
Współpraca Polytag z Re-Gen ma pomóc w realizacji programu Ecotrace, w ramach którego firma planuje wdrożyć zespoły wykrywania tworzyw sztucznych w 12 zakładach odzysku materiałów i kontrolować w ten sposób połowę strumieni odpadów z gospodarstw domowych w W. Brytanii.
Nasze partnerstwo z Re-Gen stanowi kamień milowy w optymalizacji procesów recyklingu w Wielkiej Brytanii, a zakład w Newry jest kluczowym elementem tej misji – powiedziała Alice Rackley, dyrektor generalna Polytag. – Nasza technologia pozwoli drugiemu co do wielkości zakładowi odzysku surowców w Wielkiej Brytanii, przetwarzającemu ogromne ilości odpadów zmieszanych, zarządzać opakowaniami i odpadami na naprawdę dużą skalę. To przełom w poprawie wskaźników recyklingu i przybliżaniu nas do gospodarki o obiegu zamkniętym. Ostatecznie tym, co da się zmierzyć, można zarządzać, a nasza technologia umożliwia precyzyjne śledzenie, namierzanie i wykrywanie surowców, co jest niezbędne do osiągnięcia tych celów.
Programem Polytag Ecotrace chcemy zrewolucjonizować sposób, w jaki interesariusze poruszają się po gospodarce o obiegu zamkniętym, a wdrażając naszą technologię w tym zakładzie o dużej mocy przerobowej, zyskujemy bezcenne spostrzeżenia i napędzamy innowacje z korzyścią dla wszystkich. Ekscytujemy się, czekając, gdzie zaprowadzi nas to partnerstwo i jak pomoże nam w dalszym zwiększaniu wskaźników recyklingu w Wielkiej Brytanii i zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla – dodała Alice Rackley.
Joseph Doherty, dyrektor generalny firmy Re-Gen, powiedział: (...) W Re-Gen stale inwestujemy w zaawansowane technologie, pozwalające nam usprawnić procesy i pozostać liderami w branży recyklingu. Ta współpraca dowodzi naszego zaangażowania w przyjmowanie najnowocześniejszych rozwiązań, które zwiększają wydajność recyklingu i zapewniają cenny wgląd w cykl życia opakowań.
Wdrażając innowacje takie jak program Ecotrace firmy Polytag, napędzamy branżę i przyczyniamy się do bardziej zrównoważonej przyszłości dla obecnych i następnych pokoleń.
Opracowano na podstawie materiałów serwisu Packaging Europe
Tłumaczenie: TK