„Zrównoważone” opakowania na drinktec 2017
13 Jul 2017 09:26

Ponad 1600 wystawców zaprezentuje się na tegorocznej edycji targów drinktec, która odbędzie się w Monachium w dniach 11-15 września br. Dzięki fuzji z SIMEI, czyli wiodącym światowym wydarzeniem branży winiarskiej, łączna powierzchnia wystawiennicza przekroczy 150 tys. m2, czyniąc drinktec 2017 rekordowym w ponad 60-letniej historii tych targów. 

Targi drinktec, których najbliższa edycja będzie miała miejsce w dniach 11-15 września 2017 r. w Monachium na terenach targowych Messe München, to zdecydowanie największe i najważniejsze na świecie wydarzenie w zakresie produkcji, napełniania, pakowania, rozwiązań logistycznych i dystrybucji wszelkiego rodzaju napojów i płynnych środków spożywczych łącznie ze składnikami napojów. Co cztery lata targi drinktec skupiają światowych liderów na rynku międzynarodowym, producentów, decydentów, wiodących przedstawicieli handlu, a także specjalistów międzynarodowej branży napojów oraz płynnych środków spożywczych. 

Platforma innowacji

Targi drinktec 2017 tematycznie będą obejmowały m.in. następujące zagadnienia, istotne z punktu widzenia sektora opakowaniowego: 

– technologia napełniania i pakowania,

– PETpoint (technologia PET dla napojów i płynnych środków spożywczych), 

– pojemniki, opakowania, zamknięcia.

Targi drinktec postrzegane są jako platforma prezentacji innowacji – w Monachium tradycyjnie swoją premierę mają najnowsze rozwiązania i systemy, co czyni z wydarzenia unikalne miejsce podejmowania i finalizowania negocjacji. Organizatorzy spodziewają się ponad 70 tys. profesjonalistów z całego świata – dwie trzecie z nich przyjedzie spoza Niemiec. 

„Zrównoważone” opakowania

Dla producentów napojów i żywności płynnej korzystanie ze zrównoważonych, optymalnie zaprojektowanych opakowań jest tak samo ważne, jak wydajne i redukujące koszty rozwiązania pakujące. Na targach drinktec 2017 rozwiązania opakowaniowe będą prezentowane w dwóch dedykowanych halach, ponadto co drugi wystawca będzie posiadał w swojej ofercie technologie z zakresu pakowania i napełniania z systemami aseptycznymi, rozwiązania do inspekcji, maszyny sortujące i etykietujące, systemy bezpośredniego druku cyfrowego, paletyzery i systemy transportu. Pojemniki, materiały i akcesoria opakowaniowe, zamknięcia i wszelkiego rodzaju opakowania to kolejne obszary, w których możemy spodziewać się prezentacji światowych innowacji. Dla branży napojów i żywności płynnej jedna kwestia jest oczywista – opakowanie zawsze stanowi integralną część rozwiązania pakującego. Celem WPO (World Packaging Organisation, Światowej Organizacji Opakowań) jest „lepsza jakość życia dla większej ilości ludzi przez lepsze opakowania”.

„Zrównoważony rozwój ewoluuje z drugorzędnej kwestii do niezbędnego składnika procesów projektowych i innowacji produktowych” – twierdzi instytut badania rynku Mintel w publikacji „Global Food and Drink Trends 2016” („Globalne trendy na rynku żywności i napojów 2016”). Ochrona środowiska, oszczędne gospodarowanie energią i zasobami to obecnie najważniejsze wyzwania stojące przed branżą napojów – potwierdza Volker Kronseder, prezes Rady targów drinktec oraz wiceprezes stowarzyszenia Food Processing and Packaging Machinery (Przetwarzania Żywności i Maszyn Pakujących), działającego w ramach Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Maszyn VDMA. – Największy potencjał dla innowacji tkwi w Przemyśle 4.0, bezpośrednim druku cyfrowym, logistyce wewnętrznej oraz zrównoważonym rozwoju. Podczas targów drinktec 2017 zwiedzający nie powinni przeoczyć przestrzeni tematycznych PETPoint i World of Labels oraz prezentacji na stoiskach wystawców koncentrujących się wokół tematyki PET, technologii etykietowania itp.

Kwestia wygody

Oprócz wpływu opakowań na środowisko, bezpieczeństwa żywności i świadomości zagrożeń istotną rolę na stoiskach wystawców będą odgrywały również zagadnienia związane ze stylem życia, a w szczególności ze sposobem podejmowania decyzji zakupowych przez konsumentów. W kwestii bezpieczeństwa kryteria takie jak higiena, trwałość czy możliwość śledzenia łańcucha dostaw są najistotniejsze. Nieprzerwany łańcuch informacji na temat transportu oraz aktywne opakowania, wyposażone w anteny RFID stają się coraz ważniejsze w dobie postępującej internacjonalizacji. Rośnie również znaczenie wygody opakowań na napoje. Konsumpcja „w biegu” – wg badań GfK Roper – staje się coraz powszechniejsza, dlatego obok estetyki i bezpieczeństwa ważna jest również wygoda użytkowania opakowania. Konsumenci są w stanie zapłacić nieco więcej za produkt, który jest wygodniejszy w ich zabieganym życiu. Według badania przeprowadzonego przez jednego z liderów wśród firm audytujących – PricewaterhouseCoopers AG – są cztery główne obszary innowacji, w których producenci materiałów opakowaniowych powinni podjąć intensywne działania: design, funkcjonalność, poprawa workflow i procesów oraz innowacje materiałowe. Dwa najnowsze trendy konsumenckie to wzrost zainteresowania mniejszymi opakowaniami oraz opakowaniami zdatnymi do recyklingu. Innowacyjne materiały oparte na odnawialnych surowcach czy biotworzywa na bazie skrobi kukurydzianej doskonale wpisują się w ten trend. Tematyka ta będzie poruszana na drinktec 2017 w ramach drugiej edycji „Innovation Flow Lounge”.

Szkło, metal, PET – coraz bardziej przyjazne środowisku

Nowe technologie są nieodłącznym elementem nowoczesnych opakowań zarówno pod względem technik pakowania, jak i surowcowym. Szkło – klasyk, jeśli chodzi o opakowania na napoje – doskonale chroni produkt, ponieważ jest obojętne chemicznie i nieprzepuszczalne. Jednym z głównych wyzwań dla branży opakowań szklanych jest produkcja lekkich opakowań. Są już na tym polu pierwsze sukcesy.

Jak informuje BCME (Beverage Can Makers Europe) w 2014 roku zużycie opakowań metalowych w Niemczech wzrosło o 30,4%; w zeszłym roku sprzedano ich 1,86 mld sztuk. W całej Europie w 2014 roku zużyto 63 mld puszek i zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Wiele dzieje się również w obszarze PET – obniżanie wagi opakowań wykonanych z PET, coraz wyższy poziom recyklingu czy wykorzystanie naturalnych surowców to jedne z ostatnich trendów. Inżynierowie pracują nad specjalną, wewnętrzną powłoką szklaną, która zapewniłaby najbardziej wrażliwym płynom dłuższy okres przydatności nawet w małych pojemnikach. Wszystkie innowacje związane z PET będą prezentowane na 11 tys. m2 przestrzeni PETPoint.

Wydajność w górę

Jeśli chodzi o maszyny opakowaniowe, wyraźny staje się trend łączenia poszczególnych modułów w linię, tak jak ma to miejsce w obszarze napełniania, co umożliwiają nowoczesne technologie robotyczne. Oprócz redukcji powierzchni produkcyjnej nawet o jedną piątą, wpływa to także na wzrost elastyczności zakładów przetwórczych. Przezbrojenie linii na inny typ opakowania odbywa się w pełni automatycznie. Konwencjonalne maszyny opakowaniowe dla PET, puszek metalowych czy opakowań szklanych mogą być połączone przez stację grupującą oraz paletyzer, co znacząco zwiększa wydajność. W ramach drinktec forum wiodący branżowi eksperci (tak praktycy, jak i teoretycy) zaprezentują wiele przełomowych idei i praktycznych rozwiązań, które wpłyną na przyszłość branży opakowaniowej. 

Producenci opakowań oraz dostawcy maszyn pakujących i urządzeń peryferyjnych są optymistycznie nastawieni do przyszłości. Postępująca mechanizacja produkcji żywności w krajach rozwijających się znacząco zwiększyła zapotrzebowanie na nowe rozwiązania w ostatnich latach – mówi Richard Clemens, dyrektor zarządzający VDMA Food Processing and Packaging Machinery. Targi drinktec mają w swojej długoterminowej strategii promocję opakowań i technologii pakujących.  AN