Avery Dennison Aqua Opaque – wilgoć jej niestraszna
15 Sep 2015 12:11

Unikalna technologia firmy Avery Dennison pozwoliła rozwiązać uporczywy problem, z którym od lat zmagają się producenci win używający niepowlekanych etykiet na butelki. Niepowlekany papier z matowym finiszem dodaje butelce ekskluzywności, ale ma jedną zasadniczą wadę: szarzeje w kontakcie z wodą. Na Labelexpo 2015 Avery Dennison pokaże nowe rozwiązanie o nazwie Aqua Opaque, które rozwiązuje ten problem i otwiera przed projektantami zupełnie nowe możliwości.

Andrew Crawford, wiceprezes ds. marketingu w Avery Dennison Materials Group Europe przekonuje, że nowy niepowlekany papier znacznie dłużej zachowuje biel i może być wykorzystywany do produkcji etykiet zarówno na szyjki, jak i korpus butelek: „Niektóre papiery niepowlekane stanowią wartościowy element dekoracyjny, ale w kontakcie z wilgocią i przy stosowaniu konwencjonalnych klejów tracą nawet 50% swej nieprzejrzystości – a to sprawia, że etykieta szarzeje i wygląda na nierówno pokolorowaną. Nowy produkt zabezpiecza papiery niepowlekane nawet przez 2 godziny i zachowuje ich białe krycie. Jest to szczególnie istotna opcja dla producentów win białych, różowych oraz gazowanych, w których przypadku zapewnienie wyglądu „premium” w wiaderku na lód jest niezwykle ważny.”

Aqua Opaque nie wymaga stosowania dodatkowej warstwy folii lub pogrubiania warstwy papieru, w dodatku wykorzystuje klej emulsyjny. Rezultatem jest etykieta, która nie jest sztywniejsza od standardowych i może być bez problemu aplikowana na szyjkach butelek. Andrew Crawford podkreśla również, że przestawienie produkcji na potrzeby nowej technologii jest szybkie i proste.

Na podstawie informacji firmy Avery Dennison opracował TK