B.L. Agro Oils inwestuje w opakowania z PET na oleje spożywcze
23 Nov 2015 13:10

Największy producent oleju gorczycowego w Indiach, B.L.Agro Oils, podkreśla swoją pozycję na rynku za sprawą bezpiecznych i poręcznych opakowań z PET na oleje spożywcze. Zapewniło to firmie lepszą rozpoznawalność marki, niższe koszty oraz większą satysfakcję klienta.

Podczas gdy wiele indyjskich firm pakuje swoje oleje spożywcze do torebek, B.L.Agro Oils postawiło na tworzywo PET, które gwarantuje bezpieczeństwo produktu i wyróżnia się na półkach sklepowych, a także zapewnia korzyści ekonomiczne i ekologiczne na etapach produkcji oraz zaopatrzenia.

„Znaliśmy doskonałą reputację Sidel w branży opakowań na napoje, dlatego to właśnie u nich zamówiliśmy system pakowania jadalnych olejów w butelki z PET” - wyjaśnia Ashish Khandelwal, dyrektor wykonawczy B.L. Agro Oils.

Na decyzji o wprowadzeniu opakowań z PET zaważyły również doskonałe właściwości ochronne tego tworzywa. Od ponad 30 lat PET z powodzeniem służy jako materiał opakowaniowy na napoje, czego potwierdzeniem jest pełna certyfikacja wszystkich oficjalnych organizacji dbających o bezpieczeństwo żywności. „W naszej branży bezpieczeństwo żywności to absolutny priorytet” - mówi Ashish Khandelwal.

W ramach procesu przygotowania opakowań naukowcy Sidel przeprowadzili analizę interakcji olejów B.L. Agro Oils z opakowaniami z PET, aby sprawdzić ich wzajemne oddziaływanie w symulowanych warunkach prawdziwego łańcucha dostaw. Uwzględniono takie czynniki jak lepkość, gęstość i napięcie powierzchniowe, jak również zmiany objętości olejów pod wpływem temperatury napełniania.

„Testy interakcji naszych olejów z PET w różnych warunkach umożliwiły dobór optymalnego opakowania pod względem walorów smakowych i odżywczych naszych produktów” - dodaje Khandelwal.

Na potrzeby produkcji opakowań z PET firma B.L. Agro Oils zainwestowała w linię Sidel Combi, która łączy funkcje rozdmuchiwarki oraz automatów napełniającego i zamykającego w jednym zintegrowanym systemie. Wydajność Combi pozwala na produkcję z szybkością nawet 24 tys. butelek/godz., czyli 120% szybciej w porównaniu z dotychczasową linią B.L. Agro Oils. Oprócz optymalnego, kompaktowego designu, linia Combi oferuje niższe koszty eksploatacji dzięki możliwości szybkiej zmiany formatu butelki, mniejszemu zużyciu energii, a także oszczędnościom pod względem siły roboczej, surowców i części zamiennych. Co więcej linia Combi nie jest zależna od ograniczeń przenośnika pneumatycznego, a to dzięki systemom przenoszenia za szyjki i podawania butelek między rozdmuchiwaniem a napełnianiem. Takie rozwiązanie zapewniło B.L.

Agro Oils możliwości tworzenia różnych kształtów butelek i ciężaru produktów. Firma osiągnęła znaczne oszczędności, obniżając ciężar opakowań nawet o 20% w zależności od formatu. „Jako materiał w 100% nadający się do odzysku, PET pomoże nam osiągnąć bardziej zrównoważony rozwój działalności” - podsumowuje Ashish Khandelwal.

Źródło: Sidel