BASF i Avantium u progu joint venture
15 Mar 2016 12:55

Koncern chemiczny BASF oraz firma Avantium poinformowały 15 marca br. o podpisaniu listu intencyjnego oraz rozpoczęciu wyłącznych negocjacji mających na celu uruchomienie spółki joint venture (JV). Jej celem będzie produkcja i sprzedaż kwasu furan-2,5-dikarboksylowego (FDCA) oraz wprowadzanie na rynek tworzywa PEF (poly-ethylene-furanoate) opartego na wspomnianym nowym budulcu chemicznym. FDCA jest produkowany ze źródeł odnawialnych.

Spółka zamierza wykorzystać do produkcji FDCA proces YXY opracowany przez Avantium w należących do firmy laboratoriach w Amsterdamie oraz w pilotażowej fabryce w Geleen (Holandia). Celem joint venture jest dopracowanie tego procesu, jak również wybudowanie zakładu na terenie fabryki BASF Verbund w Antwerpii (Belgia), który zajmie się produkcją FDCA z roczną wydajnością do 50 tys. ton. Długofalowym efektem tych działań ma być osiągnięcie przez spółkę światowej dominacji w zakresie produkcji FDCA i PEF, a następnie zdobycie licencji na stosowanie tej technologii na skalę przemysłową.

FDCA to podstawowy budulec chemiczny wykorzystywany w produkcji PEF. W porównaniu z konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi, PEF wyróżnia się polepszonymi własnościami barierowymi względem gazów takich jak dwutlenek węgla i tlen. Jego wykorzystanie w opakowaniach wydłuża czas przydatności towarów do spożycia. Z uwagi na podwyższoną wytrzymałość mechaniczną umożliwia produkcję cieńszych opakowań z PEF, co jest równoznaczne z oszczędnościami materiałowymi. Dlatego PEF jest szczególnie przydatny w produkcji określonych opakowań na żywność i napoje, m.in. foliowych oraz butelek tworzywowych. Dodatkową korzyścią jest łatwość recyklingu takich opakowań po zużyciu.

„W planowanej spółce joint venture zamierzamy połączyć wyjątkową technologię produkcji oraz wiedzę na temat zastosowań FDCA zapewniane przez Avantium z możliwościami koncernu BASF” - powiedział dr Stefan Blank, prezes oddziału półproduktów w BASF. „Szczególnie istotna jest nasza wiedza ekspercka – jako renomowanego i niezawodnego przedsiębiorstwa chemicznego działającego w przemyśle półproduktów i polimerów - w zakresie rozwoju rynku oraz produkcji wielkoskalowej” - dodał Blank.

„Planowana spółka JV z BASF to kluczowy etap w rozwoju i komercjalizacji tej przełomowej technologii. Partnerstwo z numerem jeden wśród światowych firm chemicznych zapewni nam dostęp do środków niezbędnych do uprzemysłowienia tej technologii” - skomentował Tom van Aken, główny dyrektor wykonawczy w Avantium. „Joint venture jeszcze bardziej wzmocni technologię w skali globalnej oraz pozwoli FDCA i PEF na zdobycie pozycji rynkowego lidera. Wspólnie z BASF zamierzamy rozpocząć produkcję FDCA – tego ekscytującego biomateriału - na skalę komercyjną, a następnie rozwijać i wzmacniać rynek do osiągnięcia przez niego pełnego potencjału” - podsumował van Aken.

Na podstawie informacji BASF opracował TK