BASF na targach Fakuma 2023
2 Oct 2023 10:12

Tworzywa sztuczne są integralnym elementem współczesnego życia. Z drugiej strony coraz powszechniejsze stają się wątpliwości dotyczące tak masowego ich wykorzystywania. W odpowiedzi na te obawy BASF stara się ograniczać ilość odpadów plastikowych, oszczędzać surowce oraz maksymalizować potencjał materiałów w cyklu ich używania. Realizacja tych celów wymaga ciągłych innowacji. Wiele z nich BASF zaprezentuje na 28. targach Fakuma, które odbędą się we Friedrichshafen w Niemczech w dniach 17–21 października

W niezwykle bogatym portfolio produktów i rozwiązań, jakie koncern zaprezentuje podczas targów Fukuma – m.in. dla sektorów motoryzacyjnego, e-mobilności, AGD czy tekstyliów – znajdą się również materiały do produkcji opakowań.

Przykładem może być poliamid Ultramid Ccycled, przyszłościowy materiał wytwarzany przez BASF według koncepcji bilansu masowego z alternatywnych surowców pochodzących z chemicznego recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Recykling chemiczny jest stosowany obecnie w przetwarzaniu odpadów plastikowych zasadniczo trudnych do recyklingu, takich jak zużyte opony czy zmieszane tworzywa sztuczne, które mimo wszystko można zatrzymać w zamkniętym obiegu materiałów. Surowiec z recyklingu jest wprowadzany na początku łańcucha produkcji BASF zorganizowanego według koncepcji Verbund, a jego udział w produktach z tworzywa Ultramid Ccycled jest określany metodą bilansu masy. Pozwala to zastąpić i zaoszczędzić część surowców pierwotnych. Klienci wykorzystują tworzywa Ccycled w wielu segmentach, takich jak produkcja tekstyliów i opakowań. Ultramid Ccycled oferuje tę samą jakość co produkty konwencjonalne, więc nadaje się do zastosowań o wysokich wymaganiach regulacyjnych, takich jak opakowania do żywności.

BASF ma duże osiągnięcia także w segmencie wielowarstwowych folii polietylenowych i poliamidowych. Od jesieni 2022 r. koekstrudowane folie PE/PA są uznawane za zdatne do recyklingu mechanicznego. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Institute cyclos-HTP GmbH niemiecki urząd Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister (Agencja ds. Centralnego Rejestru Opakowań) zmienił klasyfikację poliamidów pod względem zdatności do recyklingu i uznał spełnienie minimalnych standardów. To ważny pierwszy krok w kierunku uwzględnienia zalet opakowań zawierających poliamid oraz najnowszych ustaleń dotyczących zdatności poliamidu do recyklingu w przepisach prawnych. Jako duży producent poliamidów ekstrudowanych Ultramid do folii wielowarstwowych, BASF angażuje się w projekty dotyczące obiektywnej klasyfikacji poliamidów stosowanych w elastycznych opakowaniach.

Opracowano na podstawie informacji firmy BASF