Berry i Amcor połączą się w ramach transakcji typu all-stock
22 lis 2024 09:52

Firmy Amcor i Berry Global (Berry) ogłosiły zawarcie ostatecznej umowy o połączeniu, zgodnie z którą fuzja Amcor i Berry dokona się w ramach transakcji typu all-stock. Nowy podmiot będzie nosił nazwę Amcor plc. Według doniesień, akcjonariusze Berry otrzymają stały współczynnik wymiany w wysokości 7,25 akcji Amcor za każdą posiadaną akcję Berry po zamknięciu transakcji, w wyniku czego akcjonariusze obu firm będą posiadać odpowiednio około 63% i 37% połączonej spółki. Transakcja została jednogłośnie zatwierdzona przez zarządy Amcor i Berry, a wartość akcji zwykłych Berry wynosi 73,59 USD za akcję.

Oczekuje się, że połączona firma rozszerzy ofertę folii giętkich i przetworzonych dla klientów, zwiększy zakres działalnością w zakresie pojemników i zamknięć oraz globalnego portfolio rozwiązań dla sektora ochrony zdrowia. Efektem fuzji ma być również zyskanie wyjątkowego potencjału do przyspieszenia wzrostu, transformacji oferty i dostarczenia wartości obu grupom akcjonariuszy.

Fuzja ma na celu wzmocnienie pozycji w obszarach takich jak ochrona zdrowia, karma dla zwierząt domowych, kosmetyki i higiena osobista oraz usługi gastronomiczne. Firmy twierdzą, że ruch ten zapewni klientom i konsumentom większy wybór dzięki portfolio giętkich opakowań i zamknięć opracowanych przy użyciu szerszej gamy materiałów pochodzących z recyklingu, rozwiązań „nowej generacji” o ograniczonej masie, możliwości ponownego użycia i recyklingu oraz zróżnicowanych, wysokobarierowych opakowań papierowych.

Oczekuje się, że fuzja zaowocuje połączonymi inwestycjami w badania i rozwój w wysokości 180 milionów dolarów rocznie, a obie firmy planują wykorzystać partnerstwa korporacyjne w celu uzyskania dostępu do nowych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, takich jak podłoża, bariery, włókna i recykling, a także rozwiązania cyfrowe. Berry i Amcor mają nadzieję zoptymalizować obsługę klientów w ponad 140 krajach za pośrednictwem zakładów produkcyjnych i zapewnić lokalny dostęp do globalnych marek.

Z finansowego punktu widzenia, firmy przewidują łączne roczne przepływy pieniężne w wysokości ponad 3 miliardów dolarów oraz 650 milionów dolarów korzyści ze zidentyfikowanych synergii kosztowych, wzrostowych i finansowych do końca trzeciego roku, a także ponad 35% skorygowanego zysku na akcję i oczekiwany dwucyfrowy zwrot z inwestycji.

Zamknięcie transakcji spodziewane jest w połowie roku kalendarzowego 2025, o ile zgodę na nią wyrażą akcjonariusze, organy regulacyjne oraz spełnione zostaną zwyczajowe warunki zamknięcia.

Funkcję dyrektora generalnego będzie pełnił Piotr Konieczny, prezesa - Graeme Liebelt, nastomiast Stephen Sterrett - wiceprezesa połączonej spółki. Amcor zachowa swoje podstawowe notowania na NYSE i wtórne notowania na ASX.

Globalna centrala pozostanie w Zurychu w Szwajcarii. Połączona firma spodziewa się również zachować swoją placówkę w Evansville (USA, stan Indiana). Po zakończeniu transakcji zarząd Amcor powiększy się do 11 dyrektorów, z których 4 zostanie nominowanych przez Berry.

Opracowano na podstawie informacji firmy Amcor