Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham opracowali nowy rodzaj fotoutwardzalnej żywicy, która oferuje dwie kluczowe korzyści w porównaniu z istniejącymi żywicami do druku 3D: jest wytwarzana z surowców biologicznego pochodzenia, a po wykorzystaniu nadaje się do recyklingu i ponownego użycia.
Podczas gdy obecny druk 3D zwykle opiera się na wykorzystaniu żywic epoksydowych lub akrylowych – otrzymywanych najczęściej z surowców petrochemicznych - do stworzenia nowej żywicy wykorzystywany jest kwas liponowy, naturalnie występująca cząsteczka kwasu tłuszczowego, która jest w pełni biologicznego pochodzenia i stanowi popularny składnik suplementów diety. Nowatorski produkt nadaje się do odzysku w procesach recyklingu – inaczej niż konwencjonalne żywice, które podczas utwardzania formują nieodwracalne wiązania, niezmiernie utrudniające późniejsze ponowne wykorzystanie.
Żywica zaprojektowana przez zespół z Birmingham może być wykorzystana do druku, a następnie rozłożona z powrotem na części składowe, poddana recyklingowi i ponownie wydrukowana, po uzupełnieniu jej dodatkiem niewielkiej ilości fotoinicjatora w celu utrzymania własności utwardzalnych materiału; to oznacza, że produkty drukowane w 3D mogą być poddawane recyklingowi w niemal całkowicie zamkniętym obiegu.
Nowa żywica jest kompatybilna z technikami druku wykorzystującymi fotoinicjatory, takimi jak DLP (Digital Light Processing), SLA (druk stereolitograficzny); w technikach bezpośredniego nadruku atramentu i drukiem atramentowym, i zapewnia wysoką wierność, z rozdzielczością do 0,05 mm.
Zespół badawczy odpowiedzialny za odkrycie był kierowany przez prof. Andrew Dove'a z Birmingham's School of Chemistry. Żywica po recyklingu będzie nadawać się do produkcji zrównoważonych opakowań, produktów dla branż zajmujących się szybkim prototypowaniem, urządzeń optycznych i elektronicznych, w budownictwie i architekturze lub modzie i biżuterii.
University of Birmingham Enterprise złożył wniosek patentowy obejmujący skład żywicy i jej zastosowanie w druku 3D, a obecnie poszukuje partnerów do roli licencjobiorców lub uczestników dalszych procesów rozwoju tej technologii.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging News