BOBST i Siegwerk współpracują przy druku wklęsłym farbami wodnymi
9 mar 2021 15:34

Wysokie zużycie rozpuszczalników w druku wklęsłym jest prawdopodobnie największą przeszkodą, jaką należy pokonać, aby ta solidna technologia mogła utrzymać swoją silną pozycję w dłuższej perspektywie. Rosnąca liczba regulacji prawnych oraz wyraźne preferowanie przez opinię publiczną nowych, bardziej ekologicznych procesów produkcyjnych sprawiają, że przyszłość wklęsłodruku jest uzależniona od połączenia z bardziej zrównoważonymi technologiami.

Farby na bazie wody mają wiele zalet i już teraz są z sukcesem wykorzystywane przez wiele technologii druku, m.in. offsetową, fleksograficzną i cyfrową. Ograniczają one znacząco emisje lotnych związków organicznych (VOC), jako że zawierają zwykle w swym składzie nie więcej niż 30% rozpuszczalników. Taka redukcja nie tylko chroni przed zanieczyszczeniami naszą planetę, ale także zapewnia bezpieczniejsze i zdrowsze środowisko pracy dla operatorów maszyn.

Jak dotąd stosowanie wodnych systemów farbowych (WB) w sektorze wklęsłodruku było jednak bardzo ograniczone, na co wpływ ma dłuższy czas schnięcia, mniejsze prędkości druku oraz gorsze zachowanie farby na podłożach. Ponieważ jednak przepisy dotyczące emisji lotnych związków organicznych – obowiązujące zwłaszcza w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej – narzucają producentom opakowań giętkich rodzaje farb, które można stosować, na rynku rośnie nacisk na opracowywanie receptur farb wodnych, a także maszyn, które mogą z nimi pracować.

Firma BOBST z powodzeniem zadrukowuje opakowania farbami wodnymi przy użyciu swych maszyn wklęsłodrukowych, wykorzystując do tego celu farby WB firmy Siegwerk o nowej recepturze. Współpraca z producentem farb ma na celu opracowanie receptur farbowych, które ustanawiają bezprecedensowe poziomy wydajności i jakości w druku wklęsłym, a przy okazji zawierają znacznie mniej VOC od obecnie oferowanych na rynku materiałów WB.

Na wstępnym etapie projekt obejmuje geograficznie Chiny, gdzie wklęsłodruk jest dojrzałą i dominującą technologią, a rząd wdrożył szczególnie rygorystyczne przepisy. W lipcu 2020 r. wdrożono w ramach próby obostrzenie, zgodnie z którym farby stosowane do zadruku opakowań kupowanych w ramach zamówień rządowych nie mogą zawierać więcej niż 5% VOC wagowo, a pojedyncze opakowanie nie powinno być zadrukowywane więcej niż sześcioma kolorami. Nadszedł czas, by przemyśleć kwestię opakowań i umożliwić farbom wodnym prosperowanie w obiegowym systemie opakowań. System farb wodnych jest bardziej przyjazną dla środowiska, bardziej zieloną technologią, o kluczowym znaczeniu dla sektora farbowego – komentuje Jimmy Goh, szef Technical Flexible Packaging China.

Głównym celem partnerstwa z Siegwerk jest zwiększenie poziomu zrównoważenia wklęsłodruku i pomoc producentom opakowań giętkich w spełnianiu wymogów stawianych przez nowe przepisy – mówi Jonathan Giubilato, kierownik linii produktów do wklęsłodruku w BOBST. Zrównoważony rozwój jest głównym filarem wizji BOBST dotyczącej przyszłości druku opakowań, dlatego ważne, by firmy zajmujące czołowe pozycje współpracowały ze sobą w celu rozwoju rozwiązań przyjaznych dla środowiska i ustanowienia punktu odniesienia dla nowych technologii.

BOBST nieustannie rozwija technologię maszyn drukujących, aby zaspokoić rosnący popyt na zrównoważone rozwiązania. Maszyna do druku wklęsłego BOBST RS 3.0 PLUS (na zdjęciu z prawej) łączy wysoką prędkość i jakość z drukiem farbami na bazie wody, bez kompromisów w zakresie jakości. Dzięki niej fabryka Bobst Changzhou uzyskała od Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Drukarskiego (PEIAC) certyfikat jako Baza Pokazowa i Treningowa dla Alternatywnych Zastosowań względem Lotnych Związków Organicznych w Przemyśle Opakowań i Druku (Demonstration and Training Base for Alternative Applications to VOCs in the Packaging and Printing Industry).

Wprowadzona niedawno na rynek maszyna BOBST VISION RS 5003, która jest kolejną ewolucją NOVA RS 5003 - maszyny wklęsłodrukowej, która odniosła duży sukces nie tylko na azjatyckim rynku - pracuje z prędkością 450 m/min i jest w pełni kompatybilna z atramentami wodnymi. Wśród wielu cech, które przyczyniają się do bardziej zrównoważonej produkcji, należy wymienić wysoką wydajność, rozbudowane suszenie dwustrumieniowe i system wentylacji zapewniający oszczędność energii, unikalne nawijaki z odzyskiem energii oraz system Lower Explosion Limit (LEL) zapobiegający emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a także możliwość drukowania na cieńszych i bardziej ekologicznych podłożach. Maszynę charakteryzuje także zwiększony poziom automatyzacji, który umożliwia szybki druk farbami wodnymi.

Połączenie rozległego i wieloletniego doświadczenia BOBST w zakresie technologii maszyn wklęsłodrukowych oraz dużej wiedzy i know-how firmy Siegwerk w kwestii farb do druku oznacza, że możemy dostarczyć opłacalne i znacznie bardziej konkurencyjne rozwiązanie do druku farbami na bazie wody – podsumowuje Jonathan Giubilato. Wspólnie będziemy liderami innowacji w zakresie druku wklęsłego farbami WD, ponieważ BOBST przyspiesza wdrażanie naszej przyszłej wizji dla przemysłu druku opakowań - zbudowanej na automatyzacji, cyfryzacji, łączności i zrównoważonym rozwoju.

Opracowano na podstawie informacji firmy BOBST