Bobst rozpoczął testy beta cyfrowej maszyny do druku na tekturze falistej
29 May 2015 09:50

Firma poinformowała o pierwszej instalacji w celu przeprowadzenia beta testów swojej cyfrowej maszyny do druku na tekturze falistej. Przeznaczona do 4-kolorowego cyfrowego druku w procesach postpress bezpośrednio na szerokiej gamie podłoży falistych powlekanych i niepowlekanych, maszyna Bobst wyróżnia się możliwością personalizacji i dużą szybkością, zarówno w przypadku krótkich serii, jak i wysokich nakładów. Zapewnia ona druk – arkusz po arkuszu – zmiennych danych z bardzo dobrą jakością i wyjątkową prędkością do 200 m/min na arkuszach o maksymalnym formacie 1,3x2,1 m.

„Obiecaliśmy przemysłowi opakowań serię rewolucyjnych rozwiązań do druku cyfrowego – komentuje Jean-Pascal Bobst, prezes zarządu grupy Bobst. - Wraz z tym systemem przeznaczonym dla tektury falistej, znajdującym się obecnie w fazie testów beta, potwierdziliśmy nasze zaangażowanie. Maszyna ta otwiera olbrzymie możliwości dla producentów pudełek i ich klientów, właścicieli marek. Zrewolucjonizuje ona przemysł opakowań z tektury falistej.”

Jako miejsce pierwszej instalacji beta został wybrany zakład Model AG w Weinfelden w Szwajcarii, będący głównym centrum produkcyjnym i siedzibą Grupy Model, której wartość obrotów sięga 700 mln franków szwajcarskich. Dr Daniel Model, CEO Grupy Model, deklaruje: „Jesteśmy zachwyceni i dumni z faktu bycia pierwszym klientem beta tej rewolucyjnej maszyny. Jesteśmy przekonani, że technologia zastosowana w tym rozwiązaniu Bobsta trwale zmieni sektor opakowań z tektury falistej.” Philippe Milliet, odpowiedzialny za Business Unit Sheetfed w Grupie Bobst, dodaje: „Współpracowaliśmy z firmą Model przy licznych innowacyjnych projektach. Doceniamy znaczący wkład tego przedsiębiorstwa, zdecydowanie zwróconego ku przyszłości.”

Wykorzystując technologię Stream Inkjet firmy Kodak, Bobst stworzył pierwsze godne zaufania rozwiązanie do druku cyfrowego na pudłach z tektury falistej na poziomie przemysłowym. Technologia Kodak Stream Inkjet nie tylko pozwala na reprodukcję żywych kolorów i uzyskanie wyjątkowej rozdzielczości druku, ale także umożliwia stosowanie farb dozwolonych do kontaktu z żywnością, co stanowi wielki atut dla producentów opakowań w licznych sektorach rynku.

Philippe Milliet dorzuca: „Cyfrowa maszyna Bobst nie ma sobie równych na rynku. Z punktu widzenia producentów opakowań z tektury falistej wypełnia ona lukę pomiędzy wielkonakładowym drukiem flekso i ograniczonymi możliwościami dotychczas oferowanych systemów cyfrowych. (…) Nasi klienci będą mogli zapewnić swoim klientom korzyści płynące z elastyczności i możliwości reagowania na potrzeby rynku przez wprowadzanie nowych produktów w zróżnicowanych wersjach i stosowanie masowej personalizacji.”

Po maszynie beta w Model AG planowana jest wkrótce kolejna instalacja w Europie.

Na podstawie informacji firmy Bobst opracowała IZ