Bosch nagrodzony w Niemczech
13 Nov 2014 14:48

Firma Bosch Packaging Technology otrzymała nagrodę German Packaging Award (Deutscher Verpackungspreis) w kategorii „maszyny pakujące”. Przyznawana przez Niemiecki Instytut Opakowań ((Deutsches Verpackungsinstitut – dvi), nagroda stanowi uhonorowanie innowacyjnego systemu pakowania herbatników, zaprezentowaną po raz pierwszy na tegorocznych targach interpack w Dusseldorfie. System powstał w szwajcarskim zakładzie Boscha w Beringen. Nagrodę, którą wręczono podczas ceremonii w trakcie BrauBeviale w Norymbergii, w imieniu producenta przyjęli Daniel Bossel, dyrektor ds. produktu, oraz inżynier Christian Reichardt.

Maszyna pracująca w układzie poziomym (Flow Wrapping) może pakować herbatniki rozmaitych kształtów: okrągłe, prostokątne, gładkie i zdobione, jedno- i kilkuwarstwowe, ustawione na płask w stosiki jeden na drugim lub na krawędzi w szereg jeden za drugim, w liczbie 2x2 i 2x4 w stosikach lub od 8 do 14 sztuk w szeregu. Zmiana z układu w stosach na układ szeregowy wymaga ok. 3 minut, a zmiana liczby herbatników w jednym opakowaniu może zostać dokonana w minutę bez potrzeby wymiany części czy elementów maszyny. Produkty są pakowane w owinięcia z folii polietylenowej metalizowanej od strony stykającej się z produktem. Paczuszki herbatników są formowane w systemie poziomym z jednym połączeniem zgrzewanym wzdłużnym i dwoma poprzecznymi na obu końcach. Zgrzewanie jest wykonywane z prędkością 80 m/min.

W uzupełnieniu pakowania w opakowania jednostkowe linia jest dostosowana do uniwersalnego pakowania w opakowania transportowe – pudła tekturowe typu RSC i HSC, czyli standardowe pudła klapowe z klapami zewnętrznymi stykającymi się i z klapami niestykającymi się z różnymi możliwościami zamykania: od zamykania taśmą przylepną albo zaklejania klejem topliwym hot melt do pozostawienia pudła otwartego do zamknięcia przez trzecią osobę. Formowanie pudła z wykroju, napełnianie produktem w opakowaniach jednostkowych i zamykanie są zintegrowane w linii pakującej, co przyczynia się do zwartej konstrukcji maszyny i ograniczenia potrzebnego na jej zainstalowanie miejsca. Manipulacje produktem odbywają się w sposób bardzo delikatny i ostrożny tak, że ilość okruchów jest minimalna.

Linia jest wyposażona w trójwymiarową technologię kontroli produktu z odrzucaniem połamanych herbatników, zapobiegającym gromadzeniu się okruszyn, co umożliwia stały przepływ pakowanego produktu i wysoką wydajność. Zapewnione są dobra widoczność i dostęp do wszystkich elementów wymagających czyszczenia oraz do taśm, które są łatwe do oczyszczania i wymiany.
Na podstawie informacji firmy Bobst