Bosch oferuje rozwiązanie z efektem „WOW”
23 Mar 2016 13:33

Firma United Biscuits to znany producent ciastek i przekąsek w Wielkiej Brytanii. Założona w 1948 roku w wyniku połączenia dwóch szkockich przedsiębiorstw rodzinnych - McVitie & Price oraz MacFarlane Lang - posiada fabryki w całej Wielkiej Brytanii, a jej wyroby od dawna uznawane za dobro narodowe. Jednym z flagowych produktów są wyraziste w smaku, delikatne biszkopty z galaretką marki McVitie’s, znane w Anglii jako „jaffa cakes”, a w Polsce jako „delicje”. Wprowadzone na rynek w 1927 roku szybko stały się jedną z najpopularniejszych marek na rynku słodyczy w Wielkiej Brytanii.

Zrozumiałe jest więc, że oczekiwania firmy United Biscuits wobec testowanej nowej technologii pakowania tego flagowego produktu były wysokie. Od ponad 30 lat delikatne ciastka były sumiennie pakowane na liniach wykorzystujących transportery rolkowe w głównej fabryce w Manchesterze. Jednak sprzedawcy detaliczni i konsumenci coraz częściej wymagali mniejszych i unikatowych stylów i formatów opakowań, a zakłady produkcyjne starszego typu nie były w stanie sprostać zmieniającym się potrzebom rynku. Wtedy narodził się pomysł, aby ciastka pakować

w dwóch formach – standardowo po 12 sztuk ułożonych „w rzędzie” lub „na stos” (tzw. „slug and pile”) lub w wersjach zawierających różną liczbę ciastek o smakach z limitowanych edycji. Nowe rozwiązanie musiało jednak umożliwiać szybką zmianę formatu, ograniczać do minimum przestoje i maksymalnie wykorzystywać przestrzeń w istniejącym układzie linii produkcyjnej. Ponadto nowa maszyna musiała spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące delikatnego pakowania, tak aby zagwarantować optymalną jakość produktów.

Lider elastyczności

Podczas poszukiwania idealnego rozwiązania, dopasowanego do swoich potrzeb, firma United Biscuits zwróciła uwagę na system pakowania „Two-in-One” firmy Bosch, którego premiera miała miejsce podczas targów Interpack w 2014 roku. Jako pierwszy na świecie umożliwia on szybką zmianę stylu opakowań z ”rzędu” na „stos” („slug and pile”) w czasie krótszym niż trzy minuty. Firma United Biscuits, która od dziesięcioleci ściśle współpracowała z firmą Bosch przy optymalizacji i udoskonalaniu swojej produkcji, zdecydowała się na wymianę swego dotychczasowego parku maszynowego na maszyny pakujące poziomo typu Sigpack HSS od firmy Bosch. Dzięki wysokiej elastyczności oferowanego systemu pakowania ciastek „Two-in-One” oraz wieloletniej współpracy partnerską, firma United Biscuits bez wahania zgodziła się na przetestowanie technologii w zakładzie w Manchesterze.

Delikatny, szybki i uniwersalny

Podczas fazy testowania szybko zdano sobie sprawę, że wdrożenie systemu pakowania „Two-in-One” w procesie produkcyjnym ciastek McVitie’s wymaga również nowego sposobu doprowadzania produktu do maszyny. Faza testowa musiała być bowiem zintegrowana z bieżącą produkcją, tak aby nie powodować opóźnień, a więc system doprowadzania musiał pełnić podwójną rolę. W rezultacie zaprojektowano podajnik, który mógł obsługiwać istniejącą linię pakowania i jednocześnie nowy system „Two-in-One ”. „Z zaskoczeniem odkryliśmy, że bardzo szybkie zmiany produkcji zaprezentowane na targach Interpack można w praktyce przenieść do środowiska przemysłowego dzięki nowej konfiguracji pakowania ciastek 'w rzędzie' lub 'na stos'” – powiedział Simon Breckenfield, kontroler ds. strategicznego rozwoju możliwości produkcyjnych w firmie United Biscuits.

Kluczowe znaczenie dla szybkości i elastyczności systemu ma zindywidualizowana, nowoczesna technologia doprowadzania ciastek do maszyny pakującej poziomo. W tej konfiguracji używane są te same elementy podające w celu uzyskania w pełni powtarzalnych cykli zmian, bez konieczności wymiany części. Pozwala to na stosowanie na tej samej linii opakowań o różnych stylach, kształtach, rozmiarach i pojemności. To jedyny system umożliwiający zmianę konfiguracji opakowań na produkty pakowane na „stos” w rekordowym czasie — bowiem niezależnie od tego, czy w stosie ma być jedno, dwa, pięć albo więcej ciastek, możliwa jest produkcja opakowań o maksymalnej wysokości 50 milimetrów. Ta linia produkcyjna jest częścią oferty zintegrowanych systemów firmy Bosch obejmującej rozwiązania zaprojektowane pod kątem eliminacji opóźnień, minimalizacji przestojów i optymalizacji przepływu produkcji.

Najpopularniejsza obecnie wersja delicji McVitie’s ma średnicę 54 mm i składa się z trzech warstw: biszkoptu genueńskiego, galaretki o smaku pomarańczowym i polewy czekoladowej. W przypadku tak kruchego produktu delikatne podawanie było kolejnym kluczowym kryterium podczas fazy testowej. „Jedną z cech, które naprawdę zwróciły naszą uwagę na system 'Two-in-One' był fakt, że nowa technologia firmy Bosch pozwala na bezpieczne i delikatne postępowanie z kruchymi produktami, minimalizując ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Produkt jest bowiem przenoszony na płaskiej powierzchni przy zachowaniu minimalnego kontaktu z maszyną czy operatorem aż do momentu, w którym układany jest w stos przed zapakowaniem. Jesteśmy przekonani, że przyczyni się to do znacznej poprawy jakości produktów” – wyjaśnia Simon Breckenfield.

Przyjazny, wydajny, zdumiewający

Gdy faza testowa w zakładzie dobiegła końca, Simon Breckenfield był pewien, że rozwiązanie firmy Bosch zrewolucjonizuje działalność firmy United Biscuits: „Posiadamy obecnie system, dzięki któremu możemy zastąpić wcześniejsze transportery rolkowe. Faza testowa przebiegła bardzo pomyślnie i dzięki niej znacznie podnieśliśmy wydajność i elastyczność naszego zakładu. Technologia firmy Bosch zapewniła rozwiązanie oparte na strategii dostosowywania produkcji do potrzeb rynkowych, którego oczekiwał nasz zespół. Jesteśmy pewni, że dzięki systemowi pakowania delicji 'Two-in-One' możemy pakować praktycznie każdy rodzaj ciastek, jaki można sobie wyobrazić. Wierzymy także, że pozwoli nam on rozwiązać wiele problemów, z którymi będziemy się musieli zmierzyć w przyszłości”.

Obecnie w Wielkiej Brytanii produkuje się 2,9 miliona delicji dziennie, czyli około 750 milionów rocznie — cieszą się one największą popularnością w historii. Dzięki systemowi pakowania ciastek „Two-in-One” firma United Biscuits stworzyła podstawy nowoczesnej, elastycznej i wydajnej produkcji, umożliwiając zachowanie konkurencyjności i usprawnienie działalności w przyszłości.

Źródło: Bosch