Europejska branża papiernicza w pełni popiera ambicje Unii Europejskiej, by nie później niż w 2050 r. uczynić z Europy pierwszy w skali globu kontynent o neutralnym wpływie na klimat, działający zgodnie z zasadą gospodarki obiegu zamkniętego. Osiągnięcie neutralności węglowej wymaga od sektora celulozowo-papierniczego dalszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, wydajności oraz innowacyjności.
Zobowiązanie zostało podjęte przez całą branżę i obejmuje różnorodne produkty i materiały wytwarzane przez ten sektor. Cepi - jako organizacja reprezentująca branżę na poziomie unijnym – dodatkowo wykorzysta swoje obecne sieci kontaktów wśród użytkowników produktów z papieru i celulozy, w tym wielu dużych przedsiębiorstw o zasięgu globalnym. Dzięki temu zobowiązanie zyska odpowiednią siłę przebicia i będzie miało rzeczywisty wpływ na neutralność klimatyczną, efektywne gospodarowanie zasobami i obieg zamknięty.
Nowe zobowiązanie opiera się na trzech głównych filarach:
W ramach wspomnianych „filarów” branża podjęła szesnaście zobowiązań, z których cztery mają wymierny, policzalny charakter:
Chcemy być częścią rozwiązania i pokazywać, że nasz sektor jest gotowy na wdrażanie dużych i długoterminowych inwestycji, w celu zabezpieczenia dostaw alternatywnych rozwiązań o niskim wpływie na środowisko oraz ekologię, które są w stanie sprostać głębokim zmianom w konsumpcji wywołanym przez Europejski Zielony Ład - powiedział Jori Ringman, dyrektor generalny Cepi.
Opracowano na podstawie informacji firmy Cepi