Cała naprzód w zakładzie papierniczym Iggesund w Workington
4 May 2016 10:47

W brytyjskim zakładzie papierniczym firmy Iggesund Paperboard przywrócono pełną sprawność produkcyjną. Na początku marca w celu dokonania przebudowy wyłączono z maszynę papierniczą. Jej najstarszą część, tj. sekcję prasową, zastąpiono nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym. Przebudowa przyczyni się do zwiększenia wydajności o 20 tys. ton rocznie (z 200 do 220 tys.), a ponadto umożliwi dalszą poprawę jakości.

„Oto skutki natychmiastowe – w perspektywie długoterminowej natomiast zastosowanie nowej sekcji prasowej pozwoli nam wykorzystać tę bardziej zaawansowaną platformę do dalszego rozwoju, co będzie mieć kluczowy wpływ na konkurencyjność” - zauważa Bengt Löfroth, specjalista ds. strategii technicznej w zakładzie w Workington.

Przebudowa maszyny papierniczej to istny wyścig z czasem. Wysokie koszty kapitałowe oznaczają znaczną utratę dochodów w przypadku każdej godziny przestoju. Konieczne jest zatem szczegółowe zaplanowanie wszelkich czynności, tak aby wszyscy wykonawcy dokładnie wiedzieli, co i w jakim czasie należy zrobić. Planowanie tak poważnego wstrzymania prac należy rozpocząć ponad rok wcześniej.

Po zakończeniu przebudowy nadal pozostaje kilka pytań: czy ponowny rozruch zakończy się powodzeniem oraz jak szybko osiągniemy taką samą jakość, jak przed wstrzymaniem prac?

„Spoglądając wstecz, muszę przyznać, że zarówno nasi pracownicy, jak i zaangażowani w pracę wykonawcy spisali się znakomicie” - mówi Ulf Löfgren, dyrektor zarządzający zakładu w Workington. „Pracowali dzień i noc, aby zapewnić jak najlepsze wyniki”.

Nie licząc tegorocznej przebudowy, od przełomu wieków firma Iggesund Paperboard przeznaczyła ponad 200 milionów funtów na rozwój zakładu w Workington. Obecnie zakład w Workington to jedyna fabryka tektury na Wyspach Brytyjskich, w której wykorzystuje się włókna pierwotne. Zakład odznacza się wysokimi standardami technologicznymi. Można tu znaleźć doskonałe przykłady wyższości kartonu nad innymi rodzajami opakowań ze względu na korzyści dla środowiska. W 2013 r. w ciągu jednej nocy w zakładzie zrezygnowano z wykorzystania gazu ziemnego na rzecz biomasy. Zmiana ta oznaczała natychmiastowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla powstającego ze spalania paliw kopalnych o 190 tys. ton rocznie. Odpowiada to wyeliminowaniu z ruchu drogowego 65 tys. pojazdów. Wartość inwestycji, które to umożliwiły, wyniosła 108 milionów funtów.

Nowa sekcja prasowa w połączeniu z pozostałymi środkami wdrożonymi podczas przebudowy zwiększy też wydajność energetyczną w zakładzie.

„Stale szukamy sposobów zwiększenia wydajności i oszczędzania surowców” - mówi Bengt Löfroth. „Nasze obecne działania doprowadzą do zmniejszenia zużycia energii o niemal 10%, co samo w sobie jest już sporym osiągnięciem”.

Incada to nazwa tektury wytwarzanej w zakładzie papierniczym w Workington. Jest ona wykorzystywana do produkcji opakowań kartonowych. Tektura ta powstaje z włókien pierwotnych, dzięki czemu wyróżnia się dużą sztywnością. Sprawia to, że jest chętnie stosowana przez przedsiębiorstwa pragnące zapewnić swoim produktom dobrą ochronę i niewielką masę, jednocześnie umożliwiając jak najlepszy zadruk materiału.

Źródło: Iggesund Paperboard