Carlsberg wybiera drewno
28 Jan 2015 13:32

Podczas ubiegłotygodniowego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos firma Carlsberg zakomunikowała o uruchomieniu trzyletniego projektu „Green Fibre Bottle”, którego celem będzie stworzenie biodegradowalnej butelki z włókien drzewnych. W prace zaangażowane są również: producent opakowań, firma ecoXpac, Duński Uniwersytet Technologiczny oraz Duński Fundusz Innowacyjności. Jak przekonuje Carlsberg, wszystkie materiały użyte do produkcji butelki oraz kapsla będą całkowicie biodegradowalne i będą w całości nadawać się do ponownego odzysku.

Simon Hoffmeyer Boas, dyrektor ds. CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) firmy Carlsberg, zapytany przez serwis BeverageDaily.com o nową inicjatywę przyznał, że innowacyjna butelka nie wejdzie od razu do sprzedaży na masową skalę, jednak firma wiąże z nią duże nadzieje. „Wierzymy, że może ona zapewnić nowe interesujące wrażenia naszym konsumentom, a jednocześnie pomoże w zmniejszeniu naszego uzależnienia od paliw kopalnych.” Prototyp nowego opakowania już istnieje, jednak założony trzyletni okres prac jest niezbędny, by zyskał on formę nadającą się do rynkowego debiutu.

Hoffmeyer Boas przyznał, że butelka z włókna drzewnego stawia przed producentem wiele wyzwań, wśród nich konieczność stworzenia specjalnej technologii suszenia impulsowego, która będzie podstawą produkcji niedrogiego opakowania, ale także opracowanie metod produkcji bioegradowalnych kapsli, powłoki, farb i spoiw. „ Produkt końcowy będzie oczywiście zgodny z najwyższymi standardami jakości i spełni wszelkie wymogi stawiane przed materiałami przeznaczonymi do kontaktu z żywności; przejdzie też testy własności organoleptycznych.” Dodał również, że choć włókno drzewne ma być podstawowym surowcem do produkcji nowej butelki, ostateczna kompozycja użytych materiałów nie jest jeszcze znana; z pewnością jednak wszystkie będą pochodzenia roślinnego i biodegradowalne.

Jak widać, poza bardzo ogólnikowymi informacjami żadnych szczegółów na razie nie podano. Jest bardzo prawdopodobne, że nowa butelka Carlsberga nie będzie w istocie drewniana, lecz papierowa lub tekturowa (produkowana z celulozy pozyskiwanej z włókien drzewnych). Pod tym względem Duńczycy nie byliby pionierami. Na przykład od ubiegłego roku amerykańska firma Paper Boy Wines sprzedaje wina w papierowych butelkach (dodajmy, z nakrętkami z tworzyw sztucznych). Rewolucyjna może być natomiast skala produkcji: koncern sprzedaje na całym świecie aż 36 mld butelek piwa rocznie.

Na podstawie informacji serwisu BeverageDaily.com opracował TK