CeDo inwestuje w technologię Vetaphone
16 Apr 2018 13:56

Czołowy europejski producent i dystrybutor produktów jednorazowego użytku dla gospodarstw domowych, firma CeDo, potwierdziła swoje dążenie do oferowania artykułów najwyższej jakości, decydując się na dużą inwestycję w technologię aktywacji koronowej Corona duńskiej firmy Vetaphone. Znana z produkcji m.in. worków na śmieci, na produkty spożywcze, mrożonki oraz kanapki, jak również folii aluminiowych i samoprzylegających, CeDo jest obecna w większości krajów kontynentalnej Europy oraz w Wielkiej Brytanii.

Firma, która koncentruje się przede wszystkim na produktach oferowanych przez marki prywatne, jest dostawcą dla głównych sieci handlu detalicznego w Europie, a także producentem towarów pod nazwą własną Paclan oraz Poly-Lina. Przedsiębiorstwo ma fabryki w czterech krajach, m.in. w brytyjskim Telford (gdzie mieści się główna siedziba firmy) oraz w wietnamskim Hanoi, w której odbywa się produkcja artykułów z polietylenu. Główna europejska siedziba CeDo jest zlokalizowana w Kątach Wrocławskich w południowej Polsce i zatrudnia ponad 550 pracowników, notując roczne obroty w wysokości ok. 150 mln euro, osiągane ze sprzedaży 80 tys. ton worków polietylenowych, folii aluminiowej oraz samoprzylegającej folii spożywczej.

Podwrocławska fabryka jest dodatkowo odpowiedzialna za świadczenie usług sprzedaży i serwisu na terenie Polski i Europy Wschodniej. Biuro w Paryżu obsługuje Francję, Hiszpanię, Portugalię i Włochy, zaś biuro w niemieckim Monchengladbach – Niemcy, Austrię, kraje Beneluksu oraz Skandynawię. Rosnący rynek rosyjski jest obsługiwany z Moskwy, a firma dodatkowo posiada zakład zajmujący się recyklingiem polietylenu w Holandii.

CeDo narodziła się w Wielkiej Brytanii jako producent towarów Poly-Lina, jednak w efekcie licznych przejęć i połączeń obecnie należy do Straco, belgijskiego przedsiębiorstwa rodzinnego, które od 2014 r. nieustannie inwestuje w jej rozwój.

Gdy w 2001 r. CeDo otworzyła swoją polską fabrykę, zaczęła interesować się technologią aktywacji koronowej jako sposobu na poprawę jakości produktów. Po przeprowadzeniu dokładnych studiów i testów rynkowych zapadła decyzja o wyborze Vetaphone jako głównego dostawcy; między 2001 i 2015 r. zainstalowano 10 zespołów koronowania duńskiego producenta, a kolejnych 9 zostało zakupionych w latach 2015-2017. Wśród nich znalazły się cztery systemy typu VE1B-A (DS)620 QC, ze specjalnie zaprojektowaną stacją wyposażoną w generator 1kW, i dwa systemy typu VE1B-A (DS)1120 QC i generatorem 1,5 kW.

Obecnie ponad 25% całkowitej produkcji CeDo jest poddawana aktywacji koronowej. Andrzej Majewski, dyrektor fabryki w Kątach Wrocławskich, mówi: „Obsługujemy tutaj 78 linii w systemie 24/7, dlatego niezawodna technologia jest dla nas niezbędna. Nasze doświadczenia z wyposażeniem Vetaphone są dotychczas znakomite. Produkt jest łatwy w stosowaniu i oferuje doskonałą jakość za swoją cenę. Eliminuje również jedną ze zmiennych produkcyjnych.”
Jedną z korzyści standaryzacji opartej na jednym dostawcy technologii koronowania jest spójność działania. „Wielu dostawców oferuje jedynie standardowe produkty, jednak dzięki Vetaphone jesteśmy w stanie dopracować specyfikację do dokładnych potrzeb. Doceniamy również usługi posprzedażowe oraz program stałej poprawy funkcjonalności, który przynosi nam od lat wiele korzyści” - wyjaśnia Mariusz Ruciński, kierownik projektu odpowiedzialny za plan inwestycyjny w Kątach Wrocławskich. Z maszynami wstęgowymi o szerokości od 300 mm do 1500 mm oferowane przez Vetaphone indywidualne rozwiązania mają ogromne znaczenie.

Magdalena Zaczkiewicz, kierownik produktu w Technographie, firmie będącej polskim dystrybutorem Vetaphone, tłumaczy: „Bliska współpraca z tak znaczącą firmą jak CeDo to duża korzyść dla Vetaphone, ponieważ potwierdza ona nasza zdolność oferowania czołowej technologii i usług dopasowanych do potrzeb poszczególnych klientów. Obróbka powierzchni to tylko część całego procesu, ale bardzo istotna w przypadku, gdy wymagana jest niezmienna jakość.” Aby zagwarantować tę ostatnią, przedstawiciele obu firm regularnie organizują spotkania techniczne, dzięki którym mogą wymieniać się najważniejszymi informacjami.

Kolejnym krokiem w rozwoju fabryki CeDo w Kątach Wrocławskich będzie realizacja wielkiego projektu inwestycyjnego, który pozwoli na zwiększenie powierzchni produkcyjnej o kolejne 7 tys. m2 i podniesienie rocznej produkcji o dodatkowe 35 tys. ton (początkowo 20 tys. ton); w tym celu konieczne będzie zatrudnienie dodatkowych 100 pracowników, co uczyni z CeDo największego pracodawcę w okolicy. „Widzimy potencjał instalacji kolejnych zespołów Vetaphone Corona w 2019 r. - cenimy jej wiedzę i chwalimy niezmienną jakość, którą oferuje” - kończy Majewski.

(Podpis do zdjęcia: Mariusz Ruciński (z lewej) oraz Andrzej Majewski cenią wiedzę techniczną oraz wsparcie, jakie CeDo otrzymuje od Vetaphone)

Na podstawie informacji Vetaphone opracował TK