Unijne Rozporządzenie o Opakowaniach i Odpadach Opakowaniowych (PPWR), które wejdzie w życie w 2030 roku, nakłada na producentów obowiązek stosowania recyklatu postkonsumenckiego (PCR) w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Dla opakowań mających kontakt z produktami wrażliwymi, takich jak żywność czy kosmetyki, minimalny udział PCR wyniesie 10%, natomiast dla pozostałych – 35%. Tymczasem obecne zdolności recyklingowe w Europie są niewystarczające, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.
Podczas webinaru organizowanego przez Natureef, eksperci CEFLEX – James Marshall i Matt Georges – przedstawili najnowsze prognozy dotyczące dostępności surowców i przyszłości rynku recyklatów. Według analiz CEFLEX, popyt na PCR w krajach UE+3 w 2030 roku sięgnie 8,4 mln ton, z czego ponad 6,5 mln ton dotyczyć będzie PP i PE stosowanych w opakowaniach niewymagających kontaktu z produktami wrażliwymi. Jednak nie tylko branża opakowaniowa będzie potrzebować wysokiej jakości PCR – surowiec ten stanie się cennym zasobem również dla innych sektorów przemysłowych, co może wpłynąć na jego dostępność i cenę.
Rozwój recyklingu kluczowy dla spełnienia wymogów
Aby sprostać wymaganiom PPWR, europejskie moce recyklingowe muszą znacznie wzrosnąć. Szacunki wskazują, że zdolności recyklingu mechanicznego dla opakowań giętkich powinny osiągnąć od 2,2 do 4,3 mln ton (obecnie to 2,4 mln ton), a dla opakowań sztywnych – od 1,3 do 2,9 mln ton (obecnie 1,5 mln ton). Jednocześnie recykling chemiczny, który dziś funkcjonuje na niewielką skalę, może zwiększyć swoje możliwości do poziomu 2 mln ton rocznie.
„Branża opakowaniowa musi liczyć się z intensywnym wzrostem zapotrzebowania na PCR i koniecznością zwiększenia inwestycji w technologie recyklingowe. Wyzwania są duże, ale osiągalne – kluczowa będzie optymalizacja systemów zbiórki, sortowania i przetwarzania odpadów” – podkreśla Matt Georges z CEFLEX.
Natureef wspiera polskie firmy
Polskie firmy opakowaniowe, spożywcze i recyklingowe coraz częściej szukają sprawdzonych rozwiązań w zakresie zgodności z nowymi regulacjami. Pomaga im w tym Natureef – polskie stowarzyszenie, które zrzesza około 60 liderów rynku. Oferuje ono m.in. przewodniki po projektowaniu opakowań nadających się do recyklingu, webinary z ekspertami oraz współpracę z recyklerami i sortowniami w ramach Grupy Technologicznej.
„W przystosowaniu firmy do wymagań PPWR kluczowe jest zdobywanie i aktualizowanie wiedzy, a następnie audyt opakowań i procesów produkcyjnych. Współpraca z dostawcami, testowanie nowych technologii i optymalizacja kosztów to kolejne kroki, które należy podjąć. Ważne jest również zrozumienie, że PPWR to nie jednorazowa zmiana, lecz proces, który będzie ewoluował” – mówi Jaśmina Solecka, prezes Natureef.
Dzięki takim inicjatywom polskie firmy mogą skuteczniej przygotować się na nadchodzące regulacje i zyskać przewagę konkurencyjną w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.
Z myślą o firmach, które wprowadzają zmiany związane z dostosowaniem do PPWR, Natureef przygotował pakiet materiałów i informacji, w tym m.in. przewodnik o wymaganiach rozporządzenia PPWR. Więcej szczegółów na ten temat znaleźć można na stronie stowarzyszenia poświęconej PPWR.
Opracowano na podstawie materiałów Natureef