Nowy Proces Recyklingu Jakościowego (Quality Recycling Process, QPR), opracowany przez CEFLEX i przeznaczony dla producentów opakowań giętkich dowodzi, że stosowanie polimerów odzyskanych w procesach recyklingu mechanicznego przy tworzeniu produktów o wysokiej wartości jest możliwe.
CEFLEX - konsorcjum europejskich firm, które do 2025 r. chcą stworzyć w Europie kompletną infrastrukturę służącą do zbiórki, sortowania i przetwarzania poużytkowych opakowań giętkich – informuje, że przełomowy proces został opracowany w ramach grupy roboczej Sustainable End Markets (Zrównoważone Rynki Zbytu). Zrobiliśmy milowy krok dzięki sile współpracy w ramach łańcucha wartości oraz wiedzy w zakresie zarządzania odpadami z opakowań giętkich – mówi Dana Mosora, szefowa grupy roboczej.
Nasze próby przyniosły dobre efekty i dostarczyły recyklat o jakości odpowiedniej do zastąpienia pierwotnych gatunków polimerów w wielu wymagających zastosowaniach folii i opakowań giętkich - dodaje.
Grupa członków CEFLEX postawiła sobie za cel dostarczenie – na skalę komercyjną - recyklatów folii polietylenowej (PE) i polipropylenowej (PP) wysokiej jakości, które mogliby wykorzystać producenci niespożywczych opakowań giętkich z sektorów, które obecnie nie używają recyklatów pochodzących z odpadów pokonsumenckich. Grupa robocza CEFLEX planuje obecnie przeprowadzenie testów przemysłowych dla potwierdzenia sensu inwestowania w infrastrukturę, która pomogłaby uczynić proces QPR powszechnie stosowanym rozwiązaniem.
Nowa broszura w formie elektronicznej bada i opisuje zwięźle proces z różnych perspektyw, oferując spostrzeżenia uczestników dedykowanego zespołu, który testował jego potencjał.
Gareth Callan, kierownik ds. zrównoważonych opakowań w dziale badawczo-rozwojowym PepsiCo, prezentuje punkt widzenia właściciela marki: Przyszłość opartą na obiegu zamkniętym opakowań giętkich można osiągnąć wyłącznie dzięki współpracy między branżami, a to właśnie ją umożliwia Quality Recycling Process. Sednem wyzwania jest sortowanie i ponowne przetwarzanie. Potrzebujemy nowej technologii, która zapewni jeszcze większą wartość, tak by recykling opakowań giętkich stał się bardziej opłacalny.
Berry Bellert z holenderskiej firmy Atterro dodaje: To nie kwestia możliwości, ale bardziej uzasadnienia sensu inwestycji. Musimy zdać sobie sprawę, że sortowanie opakowań giętkich jest o wiele bardziej skomplikowane niż sortowanie opakowań sztywnych, ale da się to zrobić!
Opracowano na podstawie informacji CEFLEX