„Circular by Nature” – nowa kampania społeczna FEFCO
23 Mar 2017 09:01

21 marca stowarzyszenie europejskich producentów tektury falistej FEFCO uczestniczyło w forum wysokiego szczebla, omawiając rolę opakowań w Gospodarce Obiegowej. W debacie zorganizowanej przez EURACTIV przy wsparciu FEFCO uczestniczyło około 80 przedstawicieli władz Unii Europejskiej, organizacji pozarządowych, przemysłu i innych. Wśród dyskutantów znaleźli się m.in. Kestutis Sadauskas, dyrektor ds. Gospodarki Obiegowej i Zielonego Rozwoju w Komisji Europejskiej; Davor Skrlec, europarlamentarzysta z partii Zieloni/Wolny Sojusz Europejski; Edward Vernon, koordynator zespołu ds. ochrony środowiska w trakcie obecnej prezydencji maltańskiej; Anke Schulmeister ze Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF) oraz Stefano Rossi, dyrektor generalny w firmie DS Smith Packaging, przedstawiciel producentów tektury falistej.

Gorącą dyskusję wywołało niedawne głosowanie Parlamentu Europejskiego nad pakietem ws. odpadów (Waste Package). Forum stanowiło dla FEFCO okazję do zaprezentowania recyklingu jako najlepszego rozwiązania dla przemysłu papieru i tektury. Recykling powinien być doceniony, dostrzeżony i wspierany przez rządy krajowe, Unię Europejską oraz organizacje pozarządowe. Co więcej, biomateriały takie jak papier i tektura są korzystne z punktu widzenia gospodarczego, ekologicznego i społecznego.

Stefano Rossi podsumował forum stwierdzeniem: „Gospodarka Obiegowa już istnieje: opakowania z tektury falistej są zbierane i poddawane recyklingowi w całej Europie. Podczas gdy opakowania z tektury czynią najlepszy użytek z surowców wtórnych, zwiększone zapotrzebowanie na rozdzielną zbiórkę papieru i tektury jest równie istotny, ponieważ 'Chcemy odzyskać każde włókno!'”.

FEFCO uruchomiło podczas forum kampanię „Circular by Nature”. Informacje na jej temat są dostępne pod adresem: http://www.fefco.org/circular-by-nature oraz w mediach społecznościowych: na Twitterze @FEFCO, na LinkedIn oraz Facebooku.

Na podstawie informacji FEFCO opracował TK