Clicheria DP Studio setnym odbiorcą Esko Full HD Flexo
7 Oct 2014 10:07

Firma Esko ogłosiła, że brazylijski zakład Clicheria DP Studio dokonał niedawno migracji z technologii HD Flexo do Esko Full HD Flexo, stając się 100. instalacją tego rozwiązania na świecie. DP Studio donosi o wspaniałych rezultatach druku na opakowaniach – w niektórych przypadkach zastępującego nawet wklęsłodruk.

Technologia HD Flexo, wykorzystywana dziś w niemal 1000 zakładach, wzbogaciła świat druku fleksograficznego o jakość, którą wcześniej spotkać można było jedynie w druku offsetowym lub rotograwiurowym. Z czasem stała się nowym standardem fleksografii. Opiekunowie marek mają teraz możliwość drukowania mniejszych partii opakowań i etykiet w niższej cenie i w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, bez utraty jakości – co zapewnia im większą dowolność w zakresie doboru technologii produkcyjnej.

Zakład Clicheria DP Studio powstał w 1990 r. w Londrina-Paraná, w Brazylii. Jego właściciel, Domingos P. Rocha, zawsze interesował się najnowszymi technologiami. Działająca od 23 lat w branży druku fleksograficznego firma wypracowała sobie solidną reputację dzięki wysokiej jakości drukowanych materiałów. Zastosowanie systemu do produkcji płyt firmy Esko pozwoliło firmie zająć jedną z czołowych pozycji w kraju, umożliwiając pracę z najlepszymi markami płyt fotopolimerowych na świecie.

Chociaż firma DP Studio była bardzo zadowolona z rozwiązania Esko HD Flexo, postanowiła zastąpić je technologią Esko Full HD Flexo. Full HD Flexo ma wszystkie zalety rozwiązania HD Flexo, oferując rezultaty drukowania porównywalne z wklęsłodrukiem. Technologia Full HD Flexo łączy w sobie możliwości obrazowania w wysokiej rozdzielczości 4000 ppi, specjalne oprogramowanie oraz cyfrowo sterowany układ naświetlania LED UV w systemie fleksograficznym Esko CDI. Dzięki Full HD Flexo produkcja płyt fleksograficznych stała się rzeczywiście procesem typu „komputer-płyta”: bez laminacji, bez klisz i bez dodatkowych etapów wymagających użycia stołów do naświetlania. Płyty są gotowe do przetworzenia po wyładowaniu. Rozwiązanie nie wymaga specjalnych materiałów eksploatacyjnych i jest zgodne z wszystkimi popularnymi płytami i rękawami do cyfrowego druku fleksograficznego. Konfiguracja prasy przebiega szybciej, a czasy przestojów są krótsze. „Wewnętrzny układ naświetlania UV Full HD Flexo zapewnia wysoką jakość i spójność, bez niespodzianek. Rezultaty obrazowania są wyjątkowo spójne na całej powierzchni płyty, a ryzyko błędu ludzkiego zostaje ograniczone” – mówi Agnaldo Moraes, kierownik ds. przedsięwzięć technicznych w DP Studio.

„Wydrukowaliśmy kilka próbek z użyciem Full HD Flexo i byliśmy zaskoczeni jakością wydruków, które możemy zaoferować na rynku fleksograficznym, wychodząc naprzeciw potrzebom i rosnącym wymaganiom naszych klientów. Płyty Full HD Flexo mogą cyfrowo kontrolować wierzchołki nanoszonych kropek, zapewniając doskonałe „zaokrąglenie” kropek podświetlających oraz stabilność nanoszenia atramentu stałego na płyty fleksograficzne z kropkami „płaskimi”, a to wszystko na tej samej płycie” – dodaje Moraes. „Technologia Full HD Flexo oferuje wyjątkowej jakości podświetlanie połączone z doskonałym drukiem stałoatramentowym, który znamy z wklęsłodruku. Możemy również zaproponować naszym klientom silne, żywe barwy kontrastujące z jaśniejszymi odcieniami płynnie przechodzącymi do zera”.

Podczas druku na materiałach elastycznych DP Studio zyskuje wyższą jakość z użyciem atramentów stałych i bieli. W przypadku tektury zwykłej i falistej – oprócz lepszego pokrycia i większej stabilności podświetleń – dochodzi do ograniczenia powstawania wzorów wywoływanych załamaniami podłoża. W przypadku materiałów wyższej jakości możliwa jest migracja zadań z druku rotograwiurowego, co zapewnia wyjątkową szczegółowość i płynność odcieni podczas druku z użyciem kolorów specjalnych.

„Co dla nas oznacza Full HD Flexo? Zawsze dążymy do wyjątkowej jakości i innowacji. Dzięki Full HD Flexo możemy zaoferować branży opakowań produkt, który wykracza poza wszelkie oczekiwania już od chwili drukowania – minimalizując wymagane przygotowania i zapewniając fantastyczne rezultaty. Obecnie możemy realizować wysokiej jakości projekty metodą fleksograficzną. Mamy możliwość reprodukcji standardowych obrazów w bardzo wysokiej rozdzielczości – co umożliwia nam tworzenie głębokich, krystalicznie czystych obrazów, wspaniałych kolorów i unikatowej ostrości. Dla nas to była prawdziwa wizualna rewolucja. Certyfikat Full HD Flexo jest na pewno tylko kwestią czasu” – podsumowuje Moraes. „Technologia Full HD zapewnia imponującą jakość obrazów. Możemy drukować zdjęcia i gradacje barw w jakości, jakiej jeszcze nie widzieliśmy. Jakość rezultatów naprawdę przypomina wklęsłodruk. Nie dziwi nas, że technologia Full HD Flexo jest szybko wdrażana na całym świecie. Naszym klientom również błyskawicznie przypadła do gustu”.

Źródło: Esko