Coca-Cola (ponownie) w ekologicznej awangardzie
30 Jun 2015 09:03

Podczas wystawy Expo w Mediolanie koncern Coca-Cola zaprezentował pierwszą w historii butelkę z tworzywa PET wykonanego w całości z materiałów roślinnych. Jak przekonują twórcy, druga generacja pojemnika o nazwie PlantBottle przesuwa granice ekologicznej innowacyjności dzięki użyciu przełomowej technologii, która pozwoliła na stworzenie w pełni przetwarzalnej butelki z tworzyw wykonanych z roślinnych surowców odnawialnych.

W 2009 r. koncern zaprezentował pierwszą generacją PlantBottle, która była premierową w skali świata butelką PET na napoje nadającą się do ponownego przetworzenia i wykonaną częściowo (w 30 proc.) z materiału roślinnego (cukru). Od 2009 r. do sklepów w niemal 40 krajach świata trafiło już ponad 35 mld butelek. Obecnie ok. 7% butelek z napojami koncernu sprzedawanych w Ameryce Północnej oraz 30% w skali świata jest wykonanych z materiałów roślinnych. Wytwarzanie PlantBottle pozwoliło zmniejszyć uzależnienie producenta od nieodnawialnych paliw kopalnych oraz zminimalizować negatywny wpływ tworzywa PET na środowisko. Ocenia się, że w ciągu 6 lat obecności na rynku butelki pierwszej generacji pozwoliły zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 315 tys. ton (w stosunku do tej samej ilości konwencjonalnych butelek PET).

Nowa PlantBottle powstała w efekcie dążenia producenta do stworzenia jeszcze bardziej odpowiedzialnej, roślinnej alternatywy dla opakowań tradycyjnie wykonywanych z paliw kopalnych i innych materiałów nieodnawialnych. Wygląd nowego opakowania, jego funkcjonalność oraz możliwości recyklingu nie ustępują w niczym konwencjonalnemu tworzywu, jednak samo pojemnik jest znacznie bardziej „zielony” i pozwala na oszczędzenie kurczących się zasobów surowców kopalnych.

Nancy Quan, odpowiedzialna w koncernie za badania i rozwój, powiedziała: „To kamień milowy w portfolio opakowań firmy Coca-Cola. Naszym celem było stworzenie przełomowej technologii, wykorzystanie materiałów biologicznych pozyskiwanych odpowiedzialnie w celu stworzenia pierwszej na skalę globu w pełni przetwarzalnej butelki z tworzywa PET wykonanego w 100% z materiałów odnawialnych. Jest nam niezmiernie miło, że pierwszy pokaz odbył się na Expo – wystawie o zasięgu światowym, podczas której możemy świętować tę ekologiczną innowację.”

PlantBottle zachowuje wszelkie cechy opakowania wysokiej jakości, którego życzą sobie konsumenci, jednak wzbogacone o korzyści zapewniane przez obecność odnawialnego materiału. Butelka może być produkowana w różnych pojemnościach i nadaje się do przechowywania wody, napojów gazowanych, soków oraz herbat mrożonych. Coca-Cola do produkcji nowatorskiego opakowania wykorzystuje obecnie trzcinę cukrową oraz jej odpady powstające w trakcie produkcji cukru. Wszystkie materiały spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju stosowane przez koncern, m.in. obowiązek unikania działań mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywności. Coca-Cola podkreśla, że jej celem jest całkowite zastąpienie opakowań z PET wytwarzanego z materiałów nieodnawialnych butelkami PlantBottle do 2020 r.

Na podstawie informacji firmy Coca-Cola opracował TK