Cognex przyśpiesza odczyt kodu kreskowego 2d
10 Feb 2015 13:24

Spółka Cognex Corporation, czołowy światowy dostawca systemów widzenia komputerowego, zaprezentowała nową technologię PowerGrid, algorytm lokalizacyjny oparty na rozpoznawaniu tekstur, który korzysta z unikalnego podejścia do odczytu dwuwymiarowych kodów matrycowych oraz kodów DPM (bezpośrednio nanoszonych na częściach) w kierunku od środka na zewnątrz. Podczas kiedy tradycyjne algorytmy oparte na elementach tradycyjnych rozpoczynają odczyt od lokalizacji modułów, technologia PowerGrid spółki Cognex szuka zmieniających się wzorców jasnych i ciemnych modułów wewnątrz kodu.

Technologia PowerGrid znacząco podwyższa szybkość odczytu kodów kreskowych 2D, kiedy geometria części, złe oświetlenie, artefakty graficzne lub błędny współdruk utrudniają uchwycenie obrazu całego kodu. W odróżnieniu od wcześniejszych rozwiązań, technologia PowerGrid potrafi zlokalizować i odczytać kody nawet wtedy, kiedy są one znacznie uszkodzone lub nie posiadają modułów, znaków naprowadzających lub „strefy ciszy”..

„Chociaż oprogramowanie 2DMax wyznacza standard wydajności w identyfikacji przemysłowej nawet najbardziej wymagających kodów kreskowych 2D, spółka Cognex nieustannie szuka możliwości ulepszania swoich algorytmów” - stwierdził Carl Gerst, senior wiceprezes spółki Cognex ds. identyfikacji produktów. „Kiedy analizowaliśmy kody, których nie potrafiliśmy odczytać, stwierdziliśmy, że duży odsetek z nich wykazywał wyraźne uszkodzenia modułów, punktów mocowania, artefaktów graficznych lub strefy ciszy. Wykorzystaliśmy nasze ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie widzenia komputerowego i nasi technicy wymyślili zupełnie nową i innowacyjną metodę, która potrafi kody te znaleźć i odczytać, nie polegając na modułach. Wyniki są niesamowite.“

Technologia PowerGrid spółki Cognex jest w tej chwili dostępna dla modeli serii X na stałe montowanych czytników kodu kreskowego DataMan® 300.

Nie tylko tę technologię, ale też inne nowości zaprezentują pracownicy spółki Cognex na targach Automaticon w Warszawie od 17 do 20 marca w hali nr 4, na stoisku M11.

Źródło: Cognex Corporation