Cukierki odważane z precyzją ery kosmicznej
26 Jan 2015 15:51

Tradycyjne cukierki anyżowe - wzmianki o nich pojawiają się w starodrukach z 1561 roku, a są prawdopodobnie znacznie starsze - wytwarza się we francuskim Flavigny-sur-Ozerian od wielu setek lat. Do momentu przejęcia firmy Anis de Flavigny w 1923 przez Jean Troubat była ona jedynym producentem oryginalnych Anyżków de Flavigny. Jean Troubat utrzymuje tradycyjną recepturę i produkcję, przy jednoczesnym zastosowaniu urządzeń porcjujących własnego projektu, wykorzystywanych w cyklu produkcyjnym, aż do 2012roku.

Anyżki z Flavigny wytwarzane są unikalną metodą stopniowego powlekania cukrową powłoką pojedynczego ziarenka anyżu (Pimpinella anisum). Są one często aromatyzowane naturalnymi esencjami z ziół, kwiatów czy owoców. Proces wytwórczy to między innymi tzw. "panning" Polega on na ciągłym przesypywaniu oraz dozowaniu syropu cukrowego do półproduktu, który znajduje się w obracanych naczyniach miedzianych. Proces trwa 15 dni, a jego rezultat to owalne cukierki o masie ok. 1 grama każdy.

W przekroju poprzecznym odkrywa się wielowarstwowa, subtelna struktura produktu, która świadczy o delikatności i kruchości. Zbyt nieostrożne obchodzenie się z tym produktem, może skutkować odklejeniem się warstw oraz uszkodzeniem unikalnej gładkości, której doświadczanie należy do części rytuału zadawania przyjemności podniebieniu. Anyżek z Flavigny ze swego oryginalnego i tradycyjnego założenia, powinien być ssany - nigdy gryziony.

Catherine, prawnuczka Jeana Troubat - postanowiła wprowadzić na rynek mniejsze opakowanie kieszonkowe, w formie kartonika, o masie 18 gram, pod nazwą "Petis Anis". Zauważa jednak, że dotychczasowe urządzenia porcjujące nie są w stanie sprostać nowemu wyzwaniu. Chcąc rozpoznać rynek nowoczesnych urządzeń naważających, odwiedziła Ishidę oraz dwóch innych producentów naważarek wielogłowicowych w Salon de l’Emballage 2010. Krótko potem, zauważyła w prasie handlowej wzmiankę o nowo zaprojektowanej liniowej, wielogłowicowej naważarce Ishidy przeznaczonej do wkładów delikatnych i słodyczy. Wysłała kilka próbek swego produktu do Ishidy, by poddać je testom i ku najwyższej satysfakcji, Anyżki z Flavigny nie uległy uszkodzeniu w testowanym cyklu technologicznym.

To doświadczenie doprowadziło do zakupu całej nowej linii pakującej, w której skład wchodzi liniowy naważający system wielogłowicowy typ CCW-R-106PL, zamontowany nad urządzeniem kartonującym i systemem foliującym.

Zaprojektowany liniowy rozkład nowej naważarki zapewnia to, że wysokość z jakiej spadają cukierki, nigdy nie przekracza 150mm. Innym elementem wpływającym na ochronę delikatnego wkładu jest pokrycie rynienek zsypowych powłoką z bancollan'u (tj. rodzaj tworzywa poliestrowego).

Dla wkładu tego typu, którego twardość oraz sferyczna forma wpływają na tendencję do podskakiwania i toczenia, zastosowana spłycona konfiguracja liniowa daje poprawioną kontrole posuwu, podnosząc dokładność i chroniąc przed "niekontrolowaną ucieczką" podczas cyklu naważania.

Przy zasilaniu lejami zasypowymi dwóch pojemników naważających, 6 głowicowy system naważający osiąga poziom precyzji maszyny 12 głowicowej. Kompaktowa konstrukcja naważarki 106 PL charakteryzuje się sprawnością na poziomie 99%.

Urządzenie postawione jest na podstawie o prostej, lecz wytrzymałej konstrukcji. Osłony przeciwpyłowe i przeciwbryzgowe łącznie z szybami wzierników podglądowych cyklu, budują niesamowite wrażenie obiektu ery kosmicznej. Co więcej, załoga firmy Anis de Flavigny naważarce nadała pieszczotliwie imię, - Jedi.

Opakowania 18 gramowe, dzięki swej, łatwej do przechowywania formie, stały się na tyle popularne, że skłoniły firmę do podjęcia zabiegów marketingowych dla słodyczy pełnowymiarowych, dla tej konkretnej wielkości i formatu opakowania.

Catherine Troubat przejęła zarządzanie firmy Les Anis de Flavigny od ojca, w 1990 roku. Przeprowadziła szereg działań modernizacyjnych, zarówno w obszarze produkcji, marketingu, jak i dystrybucji, uzyskując wzrost produkcji do poziomu 220 ton - rocznie z obrotem rzędu 3,9 miliona Euro. Osiągnęła to, przy zachowaniu, tak integralności, jak i tradycyjnego charakteru samego produktu.

Catherine czuje wielka satysfakcję z faktu, że wielogłowicowy liniowy system naważający Ishidy, poradził sobie z oryginalnymi 1 gramowymi cukierkami. Tak samo dobrze, jak z nowym wariantem produktu Catherine - Petits Anis.

Źródło: Ishida Europe